Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

1.5 Milyon Uygulama Risk Altında!

Yeni bir rapor, Google ve Apple'ın uygulama mağazalarındaki 1.5 milyon uygulamanın iki yıl içinde hiç güncellenmediğini ve bundan dolayı bazı yaptırımlara maruz kalacağını açıkladı.

Analist firması Pixalate’in yayınladığı bir raporda, App Store ve Google Play Store’daki 1.5 milyon uygulamanın iki yıl veya daha uzun süredir güncellenmediğini ve son politika değişiklikleri nedeniyle bu içeriklerin tamamen kaldırılacağını açıkladı. Yeni politikaya göre güncel kalamayan platformların, tamamen kaldırılması konusunda birkaç düşünce mevcut.

Firmanın araştırmalarına göre bu terk edilmiş uygulamalar, App Store ve Play Store’un karma kataloglarının üçte birini oluşturuyor. Google’ın mağazasında iki yıldan uzun süredir ihmal edilen yaklaşık 869.000 içerik bulunurken, Apple’ın mağazasında yaklaşık 650.000 adet bulunuyor. Mağazalarda yer alan geliştiricilerin güncelleme yapmaması, kişisel verileri istismarlara karşı savunmasız hale getiriyor.

Uygulamaların Yüzde 68’i Politikalara Uyum Sağlıyor

Uygulama

Bu nedenle Apple ve Google, güncellemeleri ihmal eden geliştiricileri cezalandıracak yeni politikalar uygulamaya başladı. Eğer geliştiriciler iki yıl içinde herhangi bir güncelleme gerçekleştirmezse, ihmal edilmiş içerikler Google Play Store‘da gizlenecek ve arama sonuçlarında görünmeyecek. Rapora göre, her iki mağazadaki uygulamaların yüzde 68’i son iki yıl içinde güncelleme almış. En azından iki mağazada da yer alan çoğu geliştirici, yeni politikalara uyum sağlayabiliyor.

Daha sık güncellenen içerikler ise çok sayıda indirme alan oyun, program ve platformlar oldu. 100 milyonun üzerinde indirmeye sahip olanların yüzde 84’ü son altı ayda güncelleme aldı. Zaten güncelleme alamayan içerikler az sayıda kullanıcıya sahip olduğundan bu içeriklerin kaldırılması, kullanıcılar için pek olumsuz bir durum yaratmayacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.