Xiaomi Türkiye Sansür İddialarına Cevap Verdi

Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, ülkemizde de ses getiren sansür iddialarını yanıtladı.

Xiaomi bilindiği üzere dün yeni akıllı telefonu olan Xiaomi Mi 10T 5G modelini tanıtmıştı. Modelin tanıtılmasının ardından Litvanya’da telefon hakkında büyük bir iddia ortaya atıldı. Xiaomi Türkiye sansür iddiaları hakkında açıklama yaptı.

Litvanya merkezli bir güvenlik şirketinin araştırmacıları, yeni tanıtılan Mi 10T 5G modelinde otomatik bir sansür sisteminin olduğunu gördüklerini belirtmişti. Telefonda bulunan bu sansür sistemi, Avrupa Birliği ülkelerinde kapalı durumda olacak olsa da bu özelliğin istenildiği anda uzaktan da açılabileceği açıklandı.

xiaomi türkiye sansür

Telefonda olan metin tabanlı sansür sistemi, “Democracy Movement”, “Free Tibet” ya da “Long live Taiwan Independence” gibi metinleri otomatik olarak engelliyor. Bu durumun ortaya çıkmasının ardından Litvanya Savunma Bakanlığı, vatandaşların Çin malı telefonları satın almamalarını belirtti ve Çin malı telefonları satın alan kullanıcıların bu telefonları atmasını istedi. Konu hakkında Xiaomi Türkiye sansür iddialarına yanıt verdi.

xiaomi turkiye sansur iddialarina cevap verdi 2

Xiaomi Türkiye Sansür İddiaları Hakkındaki Resmi Açıklaması

“22 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlere ilişkin; Xiaomi cihazları, kullanıcılara gelen ya da giden iletişimleri sansürlemez.

Xiaomi, akıllı telefon kullanıcılarının telefonla arama, web’de arama, web’de gezinme veya üçüncü taraf iletişim yazılımlarının kullanımı gibi kişisel davranışlarını asla kısıtlamamıştır veya engellememiştir, hiçbir zaman da kısıtlamayacak veya engellemeyecektir.

Xiaomi, kullanıcıların yasal haklarına saygılıdır ve bu hakları korur. Xiaomi, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne (GDPR) uygun bir şekilde hareket etmektedir.”

Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol