XCOM: Enemy Unknown Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Ortaya Çıktı

XCOM: Enemy Unknown ile ilgili bazı ilginç bilgiler gün ışığına çıktı. Buna göre oyun, başlangıçta sıra tabanlı bir sistem yerine gerçek zamanlı savaş modunda geliştirilmek istenmiş.

2012’de piyasaya sürülen XCOM: Enemy Unknown, büyük bir başarıya dönüştü. Hem seri hem de tüm taktik sıra tabanlı oyunlar kategorisinde bir devrim yarattı. Fakat projenin, olduğundan farklı görünebileceği ortaya çıktı. Öyle ki, oyun başlangıçta gerçek zamanlı savaş modu üzerine inşa edilmiş.

xcom Enemy Unknown

Bu bilgi, oyunun baş tasarımcısı Jake Solomon tarafından ortaya çıktı. Yayıncı geliştirmeyi finanse etmeye ikna etmek için oyunun ilk konseptini içeren bir belge paylaştı. Büyük olasılıkla belge 2005 yılına dayanıyor. Yani geliştirici bunu yeni XCOM üzerinde çalışmaya başlamadan üç yıl önce yazdı.

Gerçek zamanlı mücadele, oyunda yeni bir mekanik olmayacaktı. Oyuncular, 1997’deki X-COM: Apocalypse’de bu tür gerçek zamanlı mod ve geleneksel dönüşler arasında seçim yapabiliyordu. Belgede oyuncu için, sonuçta oyuna veya devamına giremeyen araçlardan da bahsediliyor. Oyunun temel hikayesi de değişti. Başlangıçta, hikayenin bir uzaylı komplosunu etkisiz hale getirmeye çalışmak etrafında dönmesi gerekiyordu, ancak bunun unsurları daha sonra XCOM 2’de ortaya çıktı.

Solomon’un 3B haritalar, araştırma ve üs yönetimi gibi diğer fikirleri, sonunda XCOM: Enemy Unknown’da bulduklarımıza yakın görünüyor. Oyuncular serinin yeniden başlatılmasını çok sıcak bir şekilde karşılamıştı. XCOM: Enemy Unknown PC sürümü, Metacritic’te ortalama yüzde 89 gibi bir derecelendirmeye sahip.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol