Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Xbox Game Pass’in Doğuşunun Perde Arkası

Phil Spencer ve Xbox ekibinin geri kalanı, popüler Xbox Game Pass aboneliğinin başlangıçta ne olması gerektiğini açıkladı ve yayıncıların endişelerinden bahsetti.

Game Pass nasıl doğdu hiç merak ettiniz mi? Xbox Yıldönümü Kutlaması yayını, tipik yayıncı sunumlarından alışık olduğumuz türden duyuruları içermiyordu. Yine de orijinal Xbox’ın çıkışının 20. yıl dönümünün kutlanması, marka hakkında ilginç bilgileri de beraberinde getirdi.

Örneğin, GQ dergisinin Microsoft temsilcileriyle yaptığı röportaj, Xbox Game Pass’in Netflix benzeri bir abonelik değil, bir oyun kiralama olması gerektiğini ortaya koydu.

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass Nasıl Ortaya Çıktı?

Game Pass fikri, Microsoft’un Arches kod adlı bir proje üzerinde çalışmaya başladığı 2013 yılında doğdu. O zamanlar fikir, 2018’e kadar devam eden bir dijital oyun kiralama hizmeti olan Gamefly’a daha yakındı ancak Netflix ve Spotify’ın başarısı Microsoft’u abonelik modelini test etmeye teşvik etti.

Microsoft’un ekosistem geliştirme ve ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Sarah Bond, şirketin yayıncılardan hızla dirençle karşılaştığını ortaya koydu. Yayıncıların, bu tür abonelik tekliflerine oyun eklemenin onları “değersizleştireceği” konusunda haklı görünen endişeleri vardı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazı Microsoft çalışanlarının bile şüpheleri vardı.

Rare’in başkanı Craig Duncan, Phil Spencer’a şu soruyu sorduğunu hatırlıyor: “Eğer herkes Xbox Game Pass’in bir parçası olarak Sea of ​​Thieves oynuyorsa ve biz tek bir kopya satmıyorsak… Bununla ilgili bir sorununuz olmaz mı?” Xbox marka şefi ona kısaca “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

YouTube video

Sea of Thieves, mağazalarda ve abonelikte aynı anda piyasaya sürülen ilk büyük oyun olması bakımından burada önemli. Microsoft, Game Pass’i daha önce eski oyunlarla başarılı bir şekilde test etmişti ancak ünlü Rare’in bu yeni çalışması, konseptin nihai kanıtı olacaktı. Bugün Sea of Thieves 25 milyon oyuncu tarafından oynandı ve – resmi bilgilere inanılırsa – oldukça iyi satıldı.

Xbox Game Studios kataloğundan daha fazla oyun hemen Game Pass’e eklendi ve hizmet diğer yayıncıların ilgisini çekmeye başladı. Electronic Arts, Microsoft ile işbirliği kurdu. Phil Spencer ayrıca aboneliğin uzun süre sürdürülebilir olduğunu ve büyümeye devam edeceğini garanti etti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.