Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

10 Adımda Windows 10 Hızlandırma Rehberi

Windows 10 hızlandırma rehberimiz ile karşınızdayız. İşletim sisteminizi optimize etmek istiyorsanız, bilgisayarınızı hızlandırmak ve performans sorunlarına daha az yatkın hale getirmek için sizlerle paylaştığımız ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Buyurun içeriğimize.

Windows 10 işletim sisteminizin daha hızlı çalışmasını ister misiniz? Sanıyorum bu soruya çoğu kişi “evet” yanıtını verecektir. Sadece birkaç dakika içinde hemen aşağıdaki 10 ipucunu deneyebilirsiniz. Sizler için kaleme aldığımız Windows 10 hızlandırma rehberimiz, cihazınızın daha hızlı olmasını, performans ve sistem sorunlarına daha az eğilimli olmasını sağlayacaktır.

Windows 10 Hızlandırma Nasıl Yapılır?

windows 10 nasıl hızlandırılır

Windows 10 hızlandırma nasıl yapılır diye endişelenmenize gerek yok. Kılavuzumuzda yer verdiğimiz ipuçlarını nasıl uygulayacağınızı adım adım sizlerle paylaştık. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan rehberimize geçelim.

1. Güç Ayarlarınızı Değiştirin

Windows 10’u “Güç tasarrufu” modunda kullanıyorsanız, bilgisayarınızı yavaşlatıyorsunuz demektir. Bu mod, enerji tasarrufu sağlamak için bilgisayarınızın performansını düşürür. (Masaüstü bilgisayarlarda bile genellikle bir “Güç tasarrufu” modu vardır.) Windows 10 hızlandırma için ilk yapmanız gereken “Yüksek performans” veya “Dengeli” modlarını tercih etmek olmalı. Bu sayede eskiye göre anında performans artışı sağlarsınız.

Bilgisayarınızın güç modunu değiştirmek son derece kolay. Bunun için; Denetim Masası‘nı açın. Ardından Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri adımlarını takip edin. Genellikle iki seçenek görürsünüz: “Dengeli (önerilen)” ve “Güç tasarrufu.” (Marka ve modelinize bağlı olarak başka modlar da görebilirsiniz.) “Yüksek” değerini görmek için performans” ayarı, “Ek planları göster”in yanındaki aşağı oku tıklayın.

windows 10 hızlandırma

Güç ayarınızı değiştirmek için istediğinizi seçin ve Denetim Masası’ndan çıkın. “Yüksek performans” adından da anlayabileceğiniz üzere size maksimum verim sağlar, ancak bununla beraber çok fazla enerji tüketir. “Dengeli” güç kullanımı ve daha iyi performans arasında bir verim elde etmenizi sağlar. “Güç tasarrufu” ise size mümkün olduğu kadar uzun pil ömrü sağlamak için sistem özelliklerini minimize eder.

Masaüstü kullanıcılarının “Güç tasarrufu” modunu seçmeleri için hiçbir sebep olmamakla birlikte, dizüstü bilgisayar kullanıcıları bile fişe takılı değilken “Dengeli” seçeneğini ve bir güç kaynağına bağlıyken “Yüksek performans” seçeneğini göz önünde bulundurmalıdır.

2. Başlangıçta Çalışan Programları Devre Dışı Bırakın

Windows 10 cihazınızın yavaş olmasının bir nedeni, arka planda çalışan çok fazla programınız olmasıdır. Bunlar nadiren kullandığınız veya hiç kullanmadığınız programlar olabilir. Çalışmalarını durdurduğunuzda, bilgisayarınız daha verimli ve hızlı çalışacaktır. Bu aynı zamanda Windows 10 açılış hızlandırma için yapmanız gereken de bir şeydir.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için Ctrl-Shift-Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi‘ni açın. Görev Yöneticisi sekmesiz kompakt bir uygulama olarak başlarsa, ekranınızın altındaki “Daha fazla ayrıntı”yı tıklayın. Görev Yöneticisi daha sonra tüm sekmeleri ile birlikte görünecektir.

windows 10 açılış hızlandırma

Başlangıç ​​sekmesine tıklayın. Windows’u açtığınızda başlatılan programların ve hizmetlerin bir listesini göreceksiniz. Listede, başlangıçta çalışacak şekilde etkinleştirilip etkinleştirilmediği ve sistem başlatıldığında Windows 10’u ne kadar yavaşlattığını görebileceğiniz programların adı ve yayıncısı ile birlikte “Başlangıç ​​etkisi”, bulunur.

Bir programın Windows 10 başlangıcında çalışmasını durdurmak için, sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak”ı seçin. Bu, programı tamamen devre dışı bırakmaz; yalnızca başlangıçta açılmasını engeller. Bu sayede Windows 10 hızlı başlatma için önemli bir avantaj sağlamış olursunuz. Ayrıca daha sonra başlangıçta çalışmasını istediğinize karar verirseniz, Görev Yöneticisinin bu alanına geri dönebilir, uygulamaya sağ tıklayıp “Etkinleştir”i seçebilirsiniz.

3. Windows 10 ReadyBoost Özelliğini Kullanın

Windows 10, önbelleğe alınmış verileri düzenli olarak sabit diskinizde depolar ve ardından verilere ihtiyaç duyduğunda oradan alır. Önbelleğe alınmış verilerin alınması için gereken süre, sabit diskinizin hızına bağlıdır. SSD yerine geleneksel bir sabit diskiniz varsa, önbelleğinizi hızlandırmanıza yardımcı olabilecek bir çok değerli bir özellik var: Windows 10 ReadyBoost özelliği.

Söz konusu araç, Windows’a verileri bir sabit diskten daha hızlı olan bir USB flash sürücüye önbelleğe almasını sağlar. Bu sayede Windows 10 hızlandırma için ihtiyaç duyduğunuz verimi size sağlar.

Windows 10 ReadyBoost

İlk olarak, PC’nizin USB bağlantı noktalarından birine bir USB flash sürücü takın. Flash sürücünün en az USB 2.0 ve tercihen USB 3 veya daha hızlısını desteklemesi gerekir. Flash sürücünüz ne kadar hızlıysa, o kadar fazla hız artışı elde edersiniz.

Sürücüyü taktıktan sonra Dosya Gezgini‘ni açın ve “Bu PC”yi tıklayın. Flash sürücüyü arayın. UDISK 28X gibi bir adı olabilir. Sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve ReadyBoost sekmesine tıklayın. Flash sürücüyü önbellek olarak kullanmak isteyip istemediğinizi soran ve bir önbellek boyutu öneren bir ekrana geleceksiniz.

Önbellek boyutunu olduğu gibi bırakın veya isterseniz değiştirin. Ardından “Bu aygıtı ReadyBoost’a ada” öğesini seçin ve Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın.

(ReadyBoost sekmesini tıkladığınızda “Bu aygıt ReadyBoost için kullanılamaz” mesajını görürseniz, flash sürücünüz ReadyBoost’un minimum performans standartlarını karşılamıyor demektir, bu nedenle yeni bir tane takmanız gerekecek.)

Bilgisayarınızı kullandığınızda, ReadyBoost önbelleği dosyalarla doldurmaya başlayacaktır, bu nedenle disk etkinliğinde bir artış fark edebilirsiniz. Bilgisayarınızı ne kadar kullandığınıza bağlı olarak, önbelleğinizin dolması ve maksimum gelişmiş performans sunması birkaç gün sürebilir. Windows 10 performansında bir artış görmüyorsanız, daha fazla kapasiteye sahip bir flash disk deneyin.

4. Windows İpuçlarını ve Püf Noktalarını Kapatın

Windows 10’u kullanırken, Windows ne yaptığınızı izler ve işletim sistemiyle yapmak isteyebileceğiniz şeyler hakkında ipuçları sunar. Windows’un ne yaptığınızı izlemesi ve tavsiye vermesi de bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Bu nedenle söz konusu ipuçları ve tavsiyeleri devre dışı bırakmak iyi bir seçenek olacaktır.

windows 10 hızlandırma windows ipuçları kapatma

Bunu yapmak için Başlat düğmesini tıklayın, Ayarlar simgesini seçin ve ardından Sistem > Bildirimler ve eylemler seçeneğine gidin . Bildirimler bölümüne gidin ve “Windows’u kullanırken ipuçlarını, püf noktalarını ve önerileri alın” kutusunun işaretini kaldırın.

5. OneDrive Eşitlemesini Durdurun

Microsoft’un Windows 10’da yerleşik olarak bulunan bulut tabanlı OneDrive dosya depolaması, dosyaların tüm bilgisayarlarınızda senkronize ve güncel kalmasını sağlar. Ayrıca yararlı bir yedekleme aracıdır, böylece PC’niz veya sabit diski zarar görürse veya işlevini kaybederse, tüm dosyalarınız bozulmadan kalır ve onları geri yüklemenizi sağlar.

Bilgisayarınız ile bulut depolama alanı arasında dosyaları sürekli olarak senkronize eden OneDrive, son derece yararlı olmasına rağmen bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bu nedenle bilgisayarınızı hızlandırmanın bir yolu senkronizasyonu durdurmaktır.

windows 10 onedrive eşitlemesini kapatma

OneDrive simgesine sağ tıklayın ve açılır pencereden Ayarlar > Hesap öğesini seçin. “Bu bilgisayarın bağlantısını kaldır”ı tıklayın ve ardından beliren ekrandan “Hesabın bağlantısını kaldır”ı tıklayın. Bunu yaptığınızda, dosyalarınızı yerel OneDrive klasörünüze kaydetmeye devam edebilirsiniz, ancak bulutla eşitlenmez.

OneDrive’ı bilgisayarınızı yavaşlatmasına rağmen kullanmaya devam etmeyi tercih ederseniz, OneDrive sorunlarını gidermeyi deneyebilirsiniz. Bunun nasıl yapacağınızı öğrenmek için Microsoft’un “OneDrive eşitleme sorunlarını düzeltme” sayfasına bakabilirsiniz.

6. Arama İndekslemeyi Kapatın

Windows 10, sabit diskinizi arka planda indeksler ve daha hızlı arama yapmanızı sağlar. Fakat bu özelliği kullanmak bilgisayarınızı bir nebze yavaşlamasına neden olabilir. Bir SSD diskiniz olsa bile, indekslemeyi kapatmak hızınızı artırabilir, çünkü indekslemenin yaptığı diske sürekli yazma, sonunda SSD’leri yavaşlatabilir.

windows 10 hızlandırma rehberi

Windows 10 hızlandırma için maksimum verimi elde etmek için indekslemeyi tamamen kapatmanız gerekir. Bunu yapmak için Windows 10 arama kutusuna services.msc yazın ve Enter’a basın. Hizmetler uygulamasını göreceksiniz. Hizmetler listesinde Dizin Oluşturma Hizmeti’ne veya Windows Arama’ya gidin. Çift tıklayın ve beliren ekrandan Durdur’u tıklayın. Ardından makinenizi yeniden başlatın. Aradaki farkı hissetmeseniz bile aramalarınız biraz daha yavaş olabilir, ancak genel bir performans artışı sağlarsınız.

7. Sabit Diskinizi Temizleyin

İhtiyacınız olmayan dosyalarla dolu şişmiş bir sabit diskiniz varsa, bilgisayarınızı yavaşlatıyor olabilirsiniz. Temizlemek size hız artışı sağlayabilir. Windows 10 temizleme ve hızlandırma işlemi son derece kolaydır.

Windows 10, Storage Sense adlı son derecede kullanışlı bir yerleşik araca sahiptir. Ayarlar> Sistem> Depolama ve ekranın üst kısmındaki, Açık olarak Kapalı dan durumlu düğmeyi kaydırın. Bunu yaptığınızda, Windows bilgisayarınızı sürekli olarak izler ve artık ihtiyacınız olmayan eski gereksiz dosyaları siler. (geçici dosyalar, İndirilenler klasöründeki bir aydır değiştirilmemiş dosyalar ve eski Geri Dönüşüm Kutusu dosyaları)

windows 10 sabit disk temizleme

Storage Sense’in nasıl çalıştığını özelleştirebilir ve ayrıca normalde olduğundan daha fazla alan boşaltmak için kullanabilirsiniz. Storage Sense altında, “Depolama Algısını Yapılandır veya şimdi çalıştır” seçeneğini tıklayın. Görüntülenen ekrandan, Storage Sense’in dosyaları ne sıklıkta sileceğini değiştirebilirsiniz.

Ayrıca Storage Sense’e, ne kadar süredir orada olduklarına bağlı olarak İndirme klasörünüzdeki dosyaları silmesini ve Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki dosyaları otomatik olarak silmek için ne kadar bekleyeceğini ayarlayabilirsiniz. Ek olarak, belirli bir süre (her gün veya 14 günde bir, 30 günde veya 60 günde bir) açılmazlarsa, Storage Sense’in dosyaları bilgisayarınızdan Microsoft’un OneDrive bulut depolama alanında buluta taşımasını sağlayabilirsiniz.

8. Kayıt Defterinizi Temizleyin

Windows 10 hızlandırma rehberimize devam ediyoruz. Windows, Kayıt Defteri adı altında Windows’un çalışma ve görünüşüyle ​​ilgili hemen hemen her şeyi izler ve kontrol eder. Bu, programlarınızın nerede depolandığı, hangi DLL’leri kullandığı ve paylaştığı, hangi dosya türlerinin hangi program tarafından açılması gerektiği gibi hemen hemen her şey hakkında bilgiler içerir.

Windows 10 sistem yavaşlaması ile başa çıkabilmek için Kayıt Defteri temizliği en iyi çözümlerden biridir. Bu noktada tamamen ücretsiz olan Auslogics Registry Cleaner programını tercih edebilirsiniz.

windows 10 kayıt defteri temizleme - windows 10 hızlandırma

Auslogics veya başka bir Kayıt Defteri Temizleyiciyi kullanmadan önce, bir şeyler ters giderse geri yükleyebilmek için Kayıt Defterinizi yedeklemelisiniz. Kayıt Defteri yedeklemenizi yapmak için arama kutusuna regedit.ext yazın ve ardından Enter’a basın. Bu, Kayıt Defteri düzenleyicisini çalıştırır. Dosya menüsünden Dışa Aktar’ı seçin. Görünen ekrandan, ekranın alt kısmındaki Dışa Aktarma aralığı bölümünde “Tümü” seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Ardından bir dosya konumu ve dosya adı seçin ve Kaydet’e tıklayın. Kayıt Defterini geri yüklemek için Kayıt Defteri düzenleyicisini açın, Dosya menüsünden İçe Aktar’ı seçin, ardından kaydettiğiniz dosyayı açın.

Şimdi Auslogics Registry Cleaner’ı indirin, kurun ve çalıştırın. Ekranın sol tarafında, temizlemek istediğiniz Kayıt Defteri sorunlarını seçebilirsiniz – örneğin, Dosya İlişkilendirmeleri, İnternet veya Yazı Tipleri.

Ardından tarama işlemini başlatın. Bunu yapmak için “Şimdi Tara”yı tıklayın ve beliren açılır menüden Tara’yı seçin. Bu, ilk önce bulduğu Kayıt Defteri sorunlarını incelemenizi sağlar. Bunun yerine “Tara ve Onar”ı seçerseniz, düzeltmeleri siz kontrol etmeden yapar.

Şimdi Kayıt Defterinizi hatalara karşı tarar, ardından ne bulduğunu size gösterir. Hangisini düzelteceğinize karar vermenize yardımcı olmak için hataları önem derecelerine göre sıralar. Kararınızı verdiğinizde Onar’a tıklayın ve bir şeyler ters giderse Kayıt Defterini kolayca geri yükleyebilmeniz için “Değişiklikleri Yedekle” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

9. Şeffaflığı Devre Dışı Bırakın

windows 10 şeffaflık özelliği kapatma

Daha hızlı bir Windows 10 deneyimi için Windows 10’un Başlat menüsü, Görev Çubuğu ve Eylem Merkezi için kullandığı saydamlık efektlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar’dan Kişiselleştirme > Renkler’i seçin , “Şeffaflık efektleri”ne gidin ve kaydırıcıyı Kapalı’ya getirin.

10. Sabit Diskinizi Birleştirin

Windows 10 hızlandırma için sizlerle paylaştığımız son ipucu sabit diskinizi birleştirmek olacak. Sabit diskinizi ne kadar çok kullanırsanız, o kadar çok parçalanabilir ve bu da bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bir disk parçalandığında, dosyaları ister istemez içinde depolar ve Windows’un çalıştırmadan önce bunları bir araya getirmesi biraz zaman alır.

Windows 10, sabit diskinizi birleştirmek için kullanabileceğiniz yerleşik bir birleştiriciye sahiptir. Hatta otomatik olarak çalışması talimatını verebilirsiniz. Böylece sabit diskiniz sürekli olarak birleştirilir.

windows 10 sabit disk temizleme

Bunu yapmak için arama kutusuna defrag yazın ve Enter’a basın. Görüntülenen ekrandan, birleştirmek istediğiniz sürücüyü seçin. Birleştirmek için Optimize Et düğmesini tıklayın. Ctrl tuşunu basılı tutarak ve birleştirmek istediğiniz her birine tıklayarak birden fazla disk seçin.

Diskinizin veya disklerinizin otomatik olarak birleştirilmesini istiyorsanız, Ayarları değiştir düğmesini tıklayın, ardından “Bir programa göre çalıştır”ın yanındaki kutuyu işaretleyin. Şimdi Sıklık’ın yanındaki açılır menüye tıklayarak ve Günlük, Haftalık veya Aylık’ı seçerek disklerin birleştirilmesini istediğiniz sıklığı seçin. Ayrıca bu ekrandan, birleştirmek için birden fazla sürücü de seçebilirsiniz.

Sizler için kaleme aldığımız Windows 10 hızlandırma rehberimiz bu şekilde. Listede daha iyi bir Windows deneyimi yaşamanızı sağlayacak 10 ipucuna yer verdik. Başta Windows 10 açılış hızlandırma sürenizi artırmak için sizinle paylaştığımız püf noktaları uygulamanızı öneriyoruz.

İlgilenenler için Windows 10 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır? adlı içeriğimizi de şuraya bırakalım.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.