Wildermyth İnceleme

Çıktığı andan itibaren Steam'de hızlıca popüler hale gelen bu ilginç yapım Wildermyth, son zamanlarda gördüğüm en başarılı yapımlardan bir tanesi.

Wildermyth, birkaç saat oyalanabileceğiniz veya istediğiniz kadar oynayabileceğiniz bir fantezi masa üstü taktik oyunu. Dört saatten çok daha fazlasına kadar farklı zorluklar ve uzunluklar sunan birden fazla kampanyaya erişebilirsiniz. Bu maceralar sırasında bir takım kuracak, hikayelerin nasıl oynanacağını etkileyen kararlar alacak ve çeşitli sıra tabanlı savaş kurulumlarında tehlikeli düşman ordularını alt edeceksiniz. Her kampanya bağımsız olsa da, geliştirdiğiniz karakterleri tüm istatistikleriyle sonraki kampanyalara çekebiliyorsunuz ve zaman içinde efsanevi bir kadro oluşturabiliyorsunuz.

Wildermyth

Wildermyth‘in üç temel dersini çeşitli ilginç yönlerde alabilirsiniz. En ilginç ve orijinal olanı, oyunun savaş ızgarası boyunca çeşitli nesneleri manipüle eden ve onları kendi avantajlarına çeviren klasik büyü veya büyücüyü ele geçirmesi. Bu özellik, kitaplıklara, mangallara ve etraftaki diğer her şeyle bağlantılar kurarak nesneleri ateşe verebilir, kayalar fırlatabilir, arkadaşlarınızı iyileştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Klasik savaşçı ve avcı arketipleri de mevcut ve ben menzilli okçu takım kompozisyonlarına yapılan zehir saldırılarından beslenen çeşitli kompozisyonlar oluşturmayı çok sevdim. Temel sınıflar arketipler olsa da, işleri zorlayıcı tutmak için ilerleme mekaniği ile onları almaya yetecek kadar farklı yönler de mevcut.

Her bir temel sınıfın, nasıl oynandığını donanım ve seviye atlama becerileri ile büyük ölçüde değiştirirken, Wildermyth‘in en büyük cazibelerinden biri hikayenin oynanışı nasıl belirlediği. Herhangi bir kampanya boyunca, karakterleriniz birbirleriyle ve çevrelerindeki dünyayla çizgi roman tarzı sekanslarda etkileşime giriyor. Bu hikayelerde ilişkileri ve daha fazlasını belirleyen seçimler yapıyorsunuz. Örneğin, bir karakter bir turda dönüşmeye başlıyor ve siz onu tamamen kucaklamayı veya ona kötü davranmayı seçebiliyorsunuz. Küçük bir vücut değişikliğiyle başlayan bu dönüşüm, zamanla o karakterin istatistiklerini ve yeteneklerini etkileyen tam bir karakter değişikliğine neden olabildiği için kötü veya iyi şekilde sonuçlanabiliyor, yani seçimleri iyi düşünün.

Wildermyth

Bu gelişme sayesinde değerli okçularımdan birini aldım ve sonuç olarak artık yaylarını tutamıyor veya ateş edemiyordu ancak düşmanları bir pençe darbesiyle parçalayabiliyordu. Bu prosedürel olarak oluşturulan hikayeler, karakterlerinizi kalıcı ve önemli etkileri olan şekillerde değiştirebiliyor ve savaştan savaşa bu değişiklikleri hesaba katmanız gerekiyor. Savaş mekaniği çok sağlam olsa da, bu sık kullanılan hikaye değişimleri kesinlikle Wildermyth’in en önemli özelliği olmuş. Hikayeyi ve karakterlerinizi sonsuza dek değiştiren seçimler yapmak, her kampanyayı bir zevk haline getirmiş.

Çoğu karşılaşma, özünde eğlenceli olan rakipleri stratejik olarak nasıl konumlandıracağınızı ve ortadan kaldıracağınızı bulmaktan ibaret. Bazen karanlık bir ruh tarafından ele geçirilen müttefikleriniz olacak ya da tankınıza saldırı tarzlarını değiştiren dev bir golem yumruğu yiyeceksiniz. Her an her şey değişebilmekte ve bir diyalog ağacından önemsiz seçenekleri seçmektense bazen savaş çok daha etkili. Hikaye, savaş mekaniğine muazzam şekilde yedirilmiş ve bir kampanyanın sonunda muhtemelen taptığınız birkaç karaktere sahip olacaksınız, çünkü tüm mücadeleleri ve zaferleriyle kesinlikle bağ kuracaksınız.

Wildermyth

Wildermyth İnceleme Sonucu:

Overworld sistemi muhtemelen Wildermyth’in en zayıf yönü olmuş. Burada, bir sefer boyunca bölge varlıklarınız genişledikçe kaynak toplamayı ve düşman istilalarını yönetiyorsunuz. Temel muharebe ne kadar eğlenceli olsa da, bu ek savaşlar, çok fazla art arda savaş içerdiği için dikkatinizi dağıtıyor ve çok kolay sıkıcı hale geliyor.

Her zaman fantezi bir Dungeons & Dragons tarzı XCOM oyunu istediyseniz, Wildermyth tam olarak aradığınız oyun. Rastgele hikaye anlatımı etrafında bir oyun tasarlamak zor ancak Worldwalker Studios bunu gerçekten başarmış nadir yapımlardan bir tanesine imzasını atmış.

Oyuna alışmakta zorlanabilirsiniz, başta biraz zor olan bu oyunu çok daha iyi kavramak için tanıtım kampanyasını mutlaka oynamanızı tavsiye ederim. Taktik oyunlarını veya masa üstü rol oynamayı seviyorsanız, Wildermyth kaçırılmaması gereken bir yapım.

Oyunu, Steam platformundan 40 TL fiyat etiketi ile satın alabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol