Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

WhatsApp yedeklemesi iPhone veya Android cihazınızda takılı mı kaldı? Bu içeriğimizde, bu sorunu çözmenin ve başarılı bir şekilde yedekleme yapmanın kesin yollarını derledik.

WhatsApp yedekleme yapmıyor sorunu son zamanlarda sıklıkla aratılan sorunlardan birisi oldu. Henüz bilmiyorsanız, WhatsApp sohbet konuşmalarınızı her gün önceden tanımlanmış bir saatte yedekleyen bir sisteme sahip. Verileri Google Drive veya iCloud’a yedekleme seçeneğini seçerek, verileriniz bu bulut hizmetlerinden birine de yedekleyebiliyorsunuz.

Bazen, WhatsApp sohbet yedeklerken takılma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle, iPhone WhatsApp yedekleme ilerlemiyor sorunu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. WhatsApp sohbet yedeklemenizin takılmasının birçok nedeni mevcut. Sorunun nedenlerini uzun uzun konuşmak yerine, doğrudan çözümlere bir göz atalım ve bu sorunu çözelim.

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Çözümleri (iPhone)

1- iPhone Yedekleme Yazılımı ile WhatsApp’ı Yedekleyin

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

WhatsApp‘ı yedeklerken takılıp kaldığımızda bu sorunu çözmenin en kolay yolu farklı bir yedekleme yazılımına geçmektir. Özellikle, iPhone WhatsApp yedekleme için kullanabileceğiniz AnyTrans isimli program ile sorunu kökten çözebilirsiniz.

 • AnyTrans‘ı indirin ve bilgisayarınızda çalıştırın > iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın > sol taraftaki Sosyal Mesajlar Yöneticisi’ni seçin > WhatsApp’ı Yedekle seçeneğine tıklayın.
 • Ardından MacBook/PC için WhatsApp mesajınızı kaydetmek üzere Şimdi Yedekle‘ye tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda, yedeği şifrelemek için Enable Backup Encryption (Yedekleme Şifrelemesini Etkinleştir) düğmesine veya aktarım yolunu değiştirmek için Change Backup Path (Yedekleme Yolunu Değiştir) düğmesine tıklayabilirsiniz.

2- Apple iCloud Drive’ı Etkinleştirin

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

Yukarıdaki yöntemi istemiyorsunuz ve iPhone WhatsApp yedekleme ilerlemiyor ise, WhatsApp yedeklemeleri oluşturmak için iPhone’unuzda iCloud Drive etkinleştirilmek zorunda. Zaten etkinse, kapatıp açmayı deneyebilir ve WhatsApp yedeklemesi çalışmadığında düzeltmeye yardımcı olup olmadığına bakabilirsiniz.

 • Ayarlar uygulamasını açın ve profilinize (isminize) dokunun.
 • Aşağıdaki ekranda iCloud seçeneğine dokunun.
 • iCloud Drive seçeneğini etkinleştirin.
 • Seçenek etkinse, kapatın ve ardından tekrar açın.

3- Mobil Veriyle Yedeklemeyi Açın

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

WhatsApp yedekleme yapmıyor iPhone‘da çok daha yaygın bir sorun çünkü tamamen iCloud’a bağlısınız. Bu sebeple, iCloud için mobil verinizin etkinleştirilmemiş olması yüzünden sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu, iCloud’un yedeklemenizi yüklemesini engellediği için, verilerinizi yedekleyemiyor olabilirsiniz.

 • Ayarlar uygulamasına erişin ve isminize tıklayın.
 • Aşağıdaki ekrandan iCloud‘u seçin ve iCloud Drive‘a dokunun.
 • Mobil Veri Kullan seçeneğini etkinleştirin.

4- İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

Muhtemelen bildiğiniz gibi, WhatsApp veri yedeklemek ve yüklemek için internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, mevcut internet bağlantınızın çalıştığından emin olmalısınız. Sorunu olan bağlantınızsa, yukarıdaki yöntemlerimizin hiçbiri işe yaramaz.

Şu anda mobil veri kullanıyorsanız, iyi bir WiFi ağına geçin ve sorunu çözüp çözmediğine bakın. Bir WiFi ağındaysanız, mobil veriye geçin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

5- Manuel Olarak Yedekleme Yapın

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

WhatsApp yedekleme çok yavaş ve hatta takılı kalıyor ise, yedeklemeyi kendiniz yapabilirsiniz. Manuel bir WhatsApp yedeği oluşturmayı deneyebilir ve bunun WhatsApp yedekleme yapmıyor sorunu için işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz:

 • Sorunsuz bir internet bağlantısına bağlı olduğunuzdan emin olun.
 • iPhone’unuzda WhatsApp’ı açın.
 • Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedekleme‘ye gidin ve Şimdi Yedekle‘ye dokunun.

6- Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

Yukarıdaki beş yönteme rağmen iPhone whatsapp yedekleme ilerlemiyorsa, uygulayabileceğiniz bir yöntem daha mevcut. Ağ kararlı değilse veya bağlantısı kesikse, WhatsApp yedeklemesi de ilerlemez, bu durumda ağı sıfırlamanız yeterli:

Sadece Ayarlar> Genel> Sıfırla‘ya gidin ve “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğine dokunun.

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Çözümleri (Android)

1- Google Servislerini Kontrol Edin

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

Öncelikle, cihazınızda WhatsApp’ta etkin ve çalışan bir Google hesabı kullandığınızdan emin olun. WhatsApp > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği > Google Hesabı etkinleştirmeniz yeterli.

Ayrıca, Google Play Servisleri’ni de güncel tutmazsanız yedekleme sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, Telefonunuzda Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Google Play Hizmetleri > Uygulama Ayrıntıları‘na gidin. Güncelleme varsa güncellemeyi yapın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

2- WhatsApp Önbelleğini Temizleyin

WhatsApp Yedekleme Yapmıyor Sorunu Çözümü (2023)

WhatsApp önbelleğinizi uzun süredir temizlemediyseniz, yedek WhatsApp’ın takılması sorununa da neden olabilir. Çok fazla önbellek ve dosya, telefonunuza büyük bir yük getirebilir.

 • Cihazınızın Ayarlar > Uygulamalar/Uygulama Yöneticisi‘ne gidin ve WhatsApp’ı seçin.
 • Depolamayı bulun ve önbellek verilerini sıfırlamak için “Önbelleği Temizle” düğmesine dokunun.

Bu sorunu hem Android hem de iPhone’da çözmenin yolları mevcut olduğundan, WhatsApp yedeklemeniz takılırsa paniğe kapılmayın. Yukarıdaki yöntemleri tek tek deneyin. Artık, WhatsApp yedekleme yapmıyor sorunundan kurtulmuş olmanız gerek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.