Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

VTM – Swansong İnceleme

Vampire: The Masquerade - Swansong, oyuncuları Camarilla'ya yapılan bir saldırıyı araştırmak için World of Darkness'a geri getiren ilginç bir yapım.

Swansong isimli World of Darkness evreninde geçen yeni bir yapımı inceliyoruz. Vampire The Masquerade, masa üstü oyun formatında ilk takipçilerini kazandı ve oyuncuları ölümsüzler, diğer okült yaratıklar ve irfanla dolu World of Darkness’a çekti. Oyun serisi, yüzyılın başlarında video oyunu uyarlamaları gördü ve son zamanlarda serinin popülerliği iyice arttı.

Vampire: The Masquerade – Swansong, World of Darkness’ın en büyük vampir organizasyonlarından biri olan Camarilla adına hareket eden üç oynanabilir karakterle oyuncuları doğrudan vampir uygarlığı dünyasına sokan bir RPG oyunu. Üç oynanabilir karakter olan Galeb, Emem ve Leysha, oyunun başında, birleşmeyi kutlayan bir vampir topluluğuna beklenmedik bir saldırının ardından gelişen bir gizemi çözmek için çağrılır ve macera başlar.

Vampire: The Masquerade – Swansong İnceleme

Swansong
Swansong güçlü bir hikayeye sahip.

Camarilla’nın fiili hükümdarı Prens Hazel Iversen ile görüştükten sonra oyuncular, takip etmeleri gereken farklı bir rol ile oynanabilir her karakterin rolüne yerleştirilir. Üç oynanabilir karakterin tümü, saldırının nedenini ve arkasındaki suçluyu belirlemek ve kurtarılacak hayatta kalan olup olmadığını belirlemek için ayrı yollarına gönderilir. Alınan kararlar, alınan eylemler ve hikayenin ilerleyişi büyük ölçüde oyuncuya bağlı ve izlenecek birden fazla potansiyel yol mevcut.

Oyunun en güçlü yönlerinden biri, her alanın çözülmeye bırakılan sırlarla ve gizemlerle dolu olması; oyuncuların ek hikayeye erişmesine ve ek deneyim puanlarının kilidini açmasına izin vermesi. Bununla birlikte, oyuncular potansiyel olarak ayrılmak veya tamamlamak için belirledikleri hedefe ulaşmak için başarısız olabileceğinden, korkunç bir başarısızlık da olasılık dahilinde.

Swansong
Swansong’ta üç karakterimiz mevcut.

The World of Darkness’taki neredeyse tüm vampirlere özel yetenekler ve güçler verilmiş olsa da bireysel vampir klanları sayesinde her vampirin kendine has özellikleri mevcut. Bir insan ‘kucaklandığında’ ve bir vampire dönüştüğünde, Efendilerinin ait olduğu klanın bir üyesi olurlar ve orada yetenekler kazanırlar. Oynanabilir karakterlerin en büyüğü olan Galeb bir Ventrue, Emem bir Toreador ve Leysha bir Malkavian.

Vampire: The Masquerade – Swansong‘taki her klan, karakterlere benzersiz bir avantaj sağlar ve buna göre araştırma yapmakla görevlendirilirler. Emem’in klanı, onun Prens’in belirlediği hedeflere konuşma, ikna ve hareketlilik yoluyla ulaşmasına izin verirken, Galeb’in oynanışı büyük ölçüde daha az zihinlerin doğrudan araştırılmasına ve sorgulanmasına odaklanır. Öte yandan Leysha, Prens tarafından Malkavian laneti nedeniyle değerli çünkü çevresi hakkında benzersiz iç görülere sahip olmasına ve ara sıra ona geçmişi veya geleceği gösteren vizyonlara sahip olmasına izin verir.

Vampire: The Masquerade – Swansong, oyuncuların seviye atlaması ve kazanılan deneyim puanlarını kullanması için bir karakter sayfasına güvenerek masaüstü köklerine yakın duruyor. Oyuncular, başlamak için her karakter için önceden belirlenmiş bir rol arasından seçim yapabilir veya puanlarını uygun gördükleri şekilde ayrı ayrı atayabilir. Deneyim puanı, her karakterin oyun oturumunun sonunda verilir ve puanlar, hikayelerine geri dönmeden önce atanabilir.

Swansong
Swansong, beceri ve disiplin konusunda çok zengin.

Deneyim puanları birkaç farklı yol arasında bölünmüş durumda. Oyuncular puanlarını Fiziksel, Sosyal ve Zihinsel gibi temel niteliklerine veya Beceriler veya Disiplinlere yatırabilirler. Karakterin niteliklerinin genel becerileri ve disiplinleri üzerinde etkisi mevcut. Kindred’in Becerileri hem konuşmada hem de soruşturmada kullanılır ve oyunculara kilitli bilgisayarlara, kapılara erişim kazanma, çevrelerini daha iyi anlama veya aksi halde sıkı NPC’lerden bilgi alma gibi şeyler yapma fırsatı verir.

Vampire: The Masquerade – Swansong‘taki disiplinler, karakterin klanına göre belirleniyor. Örneğin Malkavians, Auspex’i kullanma, çevrelerine dair iç görü kazanma ve Obfuscate’i kullanma, suç mahalli gibi alanlarda daha kolay hareket etmek için tamamen kaybolmalarına veya görünümlerini değiştirmelerine olanak tanıyan Obfuscate’e sahip.

Galeb’s Dominate gibi bazı disiplinler daha çok konuşmaya odaklanırken, Emem’in Toreador Celerity’si yüksek hızlarda hareket etmesine ve ölümlülerin ulaşamayacağı alanlara erişmesine izin veriyor. Oyuncular muhtemelen yatırdıkları puanların asla boşa gitmediğini görecekler ancak eğitim seviyeleri kadar erken başlayarak, oyuncuların izlediği rotaya bağlı olarak erişilemez hale gelebilecek fırsatlar da olacak.

Swansong
Swansong biraz karmaşık bir yapım.

Vampire: The Masquerade – Swansong‘da bu beceriler ve yetenekler arasından seçim yapmak yeterince kolay olsa da, World of Darkness’a yeni başlayan oyuncuların erkenden kafalarının biraz karışması ihtimali yüksek. Oyun, World of Darkness’ın nasıl çalıştığına, bireysel klanların neler olduğuna, belirli Kindred grupları arasındaki çatışmalar gibi gerçek bir giriş yapmadan oyuncuları doğrudan senaryoya bırakıyor.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines gibi masa üstü oyunlara veya yan oyunlara aşina olanlar bu sistemi hemen çözecek ancak VTM’yi hiç denememiş olanlar için alışması süresi biraz uzun olabilir. Vampire: The Masquerade – Swansong‘da pek yardım mekaniği yok, bu yüzden oyuncular hafızalarını ve zekalarını kullanmayı beklemeli. Oyunda bir harita yok, bu yüzden oyuncuların oyunun her sırrını ortaya çıkarmak için her köşeyi araştırmaları gerekiyor. Kodlar ve şifreler karakter tarafından hatırlanmaz, bu nedenle oyuncular keşfettikleri her şifreyi ezberlemeli veya bir köşeye yazmalı.

Swansong
Swansong’un yavaş hızına alışmanız gerekecek.

Bunun iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğu büyük ölçüde oyuncuya bağlı çünkü bazıları serbest bırakılmaktan ve kendi kararlarını vermesine izin verilmesinden hoşlanırken, diğerleri biraz daha fazla rehberlik etmeyi tercih edebilir ancak oyunun mekaniklerinde bazı dezavantajları mevcut. Çoğu alanda hareket etmek fazla yavaş çünkü oyuncular hafif bir koşunun maksimum hareket hızıyla sınırlı ve bunun yerine genellikle yürümeleri gerek.

Yukarıdaki bahsettiğim sebep, büyük ölçüde keşfe ve sık sık geriye dönük keşfe dayanan bir oyunda, etrafta dolaşmayı bir angarya haline getirebilir. Oyuncular ayrıca konuşmaların ve içsel düşüncelerin büyük çoğunluğunu atlama veya hızlandırma seçeneğine de sahip değil. Detroit: Become Human veya Telltale’s The Walking Dead gibi Royunların ve benzer araştırma ve hikaye ağırlıklı oyunların büyük çoğunluğu, oyuncuların konuşmaları hızlandırmasına izin verdiğinden, bu şaşırtıcı bir seçim ancak buradaki oyuncular, daha önce her bir kelimeyi dinlemek zorunda olduklarını görecek.

Swansong
Swansong’ta hatalar da yok değil.

Vampire: The Masquerade – Swansong‘un hataları ve tuhaflıkları da yok değil. Örneğin, bir oyuncu karakterinin sık sık göğsünden çıkan saçlarını görmek dikkat dağıtıcıydı. İnsan kurbanları kanlarını içmek için ısırmak, her bölgede son derece az sayıda NPC ile sınırlı ancak ısırma ara sahnesinde ağız ile boyun kısmında bol bol boşluklar da gördüm. Bazı konuşmalar, bazı durumlarda oyuncu karakterinin konuşma sırasında sessizleşmesine ve diğer durumlarda bazı garip görsellere ve nihayetinde çökmelere neden oldu.

Genel olarak, burada Vampire: The Masquerade hayranlarının seveceği çok şey var ve geniş beceri ve seçimler, hikayeye makul miktarda tekrarlanabilirlik de katmış. Bununla birlikte seriye yeni başlayan birisi; özellikle masa üstü oyunlarla ilgili deneyimi yoksa oyunu aldığınıza pişman olabilirsiniz. Onun haricinde masaüstü RPG oyunlarını seviyorsanız ve The Masquerade’e aşinaysanız aradığınız oyun kesinlikle bu.

Vampire: The Masquerade – Swansong, 19 Mayıs’ta PC, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X/S için çıkış yaptı. Oyun, Epic Games Store‘da 179 TL ile satışta.

İnceleme Özeti

VTM – Swansong İnceleme

World of Darkness evreninde geçen, güzel bir RPG oyunu ancak eksikleri de yok değil.
7.5
İyi

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!