Uzayda 10 Dakika Dolaşmak İçin En Pahalı Teklif

Uzaya çıkmak için şimdiye kadarki en yüksek teklif bugün verildi. Verilen teklifin değeri tam 29 milyon dolar.

Washington merkezli havacılık ekipmanı üreticisi ve hizmet sağlayıcısı olan Kent, Blue Origin, bugün erken saatlerde New Shepard uzay aracında bir koltuğu açık artırmaya çıkardı. Şirket müzayedeyi bu yılın başlarında açıklamıştı ve kurucusu ve dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos geçen hafta kendisi ve kardeşinin gerçekleşecek bir uçuşta kazanan teklif sahibine katılacaklarını duyurduğunda işler ilginç bir hal aldı.

İhale süreçleri, dünyanın en zengin bireylerinden bazılarının, gıpta ile bakılan bir uzay gezisi için 27 milyon dolar kadar ödemeye istekli olduklarını ifade ettiğini ve kazanan teklif sahibinin 28 milyon dolar ödemeyi kabul etmesi ile sonuçlandı.

Blue Origin

İhale süreci bugün başladı ve uzaya uçmakla ilgilenen kişileri temsil eden en az 15 katılımcı vardı. Space Exploration Technologies Corp.’un (SpaceX) Dragon uzay aracı, yalnızca Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile kenetlenme ve Dünya yörüngesinde dönme yeteneğine sahip değil, aynı zamanda Blue Origin’in New Shepard’ı alçalma ve geri inmeden önce 100 kilometre yüksekliğe ulaşabilmesi ile Dünya yüzeyinde, tüm yolculuk yaklaşık on dakika sürüyor.

Bugünkü canlı teklif verme başlamadan önce başlayan çevrimiçi teklif verme süreci, 4,8 milyon dolarlık en yüksek teklifle sonuçlanmıştı. Tüm süreç yaklaşık altı buçuk dakika sürdü ve sonunda 107 numaralı teklif sahibi diğerlerini yenerek New Shepard’da bir koltuk bulmayı başardı. Teklifi verenin kim olduğu bilinmiyor ancak şimdiye kadarki en yüksek teklifi verdi.

Tüm süreci aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol