Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Ünlü Espor Turnuvasını Göstericiler Bastı! 3 Kişi Tutuklandı

İngiltere'nin en büyük oyun etkinliği olan EGX'de göstericilerin sahneye atlamasıyla üç kişinin tutuklanmasına sebep olan bir olay yaşandı. Grubun amacı ise atmosfere karbon salınımını önlemek.

Dün itibarıyla dövüş aksiyon oyunu Tekken için gerçekleştirilen espor turnuvası için ilgi çekici bir olay yaşandı. İngiltere’nin en büyük oyun etkinliği olan EGX kapsamında yapılan bu turnuvada beklenmedik bir olay çıktı ve göstericiler sahneyi bastı. Olay sonrasında 3 kişi tutuklandı.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü başlayan etkinlik pazar gününe kadar sürdü. EGX adlı devasa etkinlik Eurogamer‘ın ana şirketi Reedpop tarafından yönetildi ve izleyenlere eğlenceli anları aktardı. Ancak gerçekleştirilen etkinlik kapsamında iklim protestosu grubu Just Stop Oil‘den birkaç kişi etkinliği sabote etmeye başladı ve Tekken maçının gösterildiği bir anda ekrana turuncu boya püskürtmeye çalışıldı.

Grubun Amacı Karbon Salınımını En Aza İndirmek

Bu olayın akabinde daha fazla kişi protestoya katıldı ve güvenlik bu anlarda devreye girdi. Güvenlik olaya müdahale etmeden önce göstericiler kısa bir konuşma yapmaya çalıştı ve temel amaçlarının ne olduğunu açıklamaya başladı. Protestocuların uzaklaştırılmasının ardından ise Tekken turnuvası başka bir olay yaşanmadan sona erdi.

turnuva

Açıklanan bilgilere göre üç protestocu güvenlik güçlerinin götürülmesinin ardından Metropolitan Polisi tarafından “ortalığı birbirine kattığı ve çevreye zarar verdikleri” gerekçesiyle tutuklandı.

Diğer taraftan bir Just Stop Oil sözcüsü olanlar hakkında şu açıklamaları yaptı: “Video oyunları bizlere yeni ve heyecan verici bir deneyim sunuyor. Ancak gerçek dünyada milyarlarca insanın ölümüne neden olan bir durum söz konusu. Bu noktada atmosfere daha fazla karbon salınırsa işte gerçekten bu sefer oyun biter”

Sözcü sözlerine şu şekilde devam etti: “Oyuncular bir oyunu kazanmak için iş birliği yapıyor ve hayatta kalmak için kendi becerilerine ihtiyaç duyuyor. Bu kapsamda herkes üzerine düşen görevi yapmaya çalışıyor. Biz de burada bunun için bulunuyoruz ve petrol ve doğalgaza karşı sivil direnişe katılmanızı istiyoruz. Çünkü bu bir oyun değil. Bu dünyayı güvenli hale getirmek için attığımız bir adım. Dünyayı daha güvenli hale getirelim ki oyunların dünyasını keşfetmeye devam edebilelim”

Bu olayların haricinde Birleşik Krallık’taki protesto grubu (iklim) Just Stop Oil, Ashes ricket series, Chelsea Flower Show ve London Pride gibi önemli etkinlikleri de kısa süreliğine kesintiye uğrattı ve bu kapsamda manşetlere çıktı. Dolayısıyla bu grubun ilk olayları bununla sınırlı kalmıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.