Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Twitter’dan İlginç ‘Veri Gizliliği’ Hamlesi: Data Dash

Peki gerçekten de Twitter gibi gizlilik konusunu bir oyun gibi mi ele almalıyız?

Twitter, verilerinizi nasıl işlediğini anlamanıza yardımcı olmak için gizlilik politikasını yeniledi ancak bunun yeterli olduğuna ikna olmadı. Sosyal ağ, yeni politikanın daha zor kısımlarını daha basit terimlerle anlamanıza yardımcı olacağını umduğu bir Data Dash oyunu duyurdu.

Özünde, köpeğinizin ‘Gizlilik Verilerinizi’ istenmeyen reklamlar etrafında yönlendirmenizi, spam DM’lerde gezinmenizi ve trollerden kaçınmanızı sağlayan basit bir platform oyunu. Bir seviyeyi tamamladığınızda Twitter’ın yaklaşımı ve deneyimi nasıl kontrol altına alabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Data Dash isimli bu garip oyun şimdiden gündem oldu.

Twitter’ın Verilerimize İlginç Yaklaşımı: Data Dash

Twitter
Oyunun amacı, şirketin yeni politikasını daha iyi anlamak.

Twitter’ın yeni yayınladığı Data Dash, hardcore oyunculara tam olarak meydan okumaz ve mekanikler biraz kaba. Fena görünmeyen 8-bit retro tarzı sevimli görünüm ve kolay oynanış, hayal kırıklığı içinde pes etmek yerine bir şeyler öğrenmenizi daha olası kılmayı amaçlamış. Burada amaç büyük puanlar elde etmek yerine, yeni gizlilik politikasının amaçlarını anlamak olmuş.

En büyük sorun sadece oyunun tonu diyebiliriz. Oyun eğlence amaçlı olsa da, uğraştığı sorunlar potansiyel olarak ciddi; taciz veya nefret söylemi hedefi olan insanların bundan zevk alacağından şüpheliyiz. Data Dash daha çok, ayıltıcı gerçekle karşılaşmadan önce gizlilik kavramlarına kafa yormak isteyen yeni başlayanlar ve diğer kişiler için desek yanlış olmaz.

Siz Twitter’ın bu ilginç hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle önemli konular oyunlaştırılmalı mı yoksa olduğu gibi metin şeklinde mi kalmalı? Yorumlar kısmında fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.