Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Twitter, Üçüncü Parti Uygulamaları Yasakladı

Twitter, geliştirici sözleşmesini bugün sessizce değiştirerek üçüncü taraf Twitter istemcilerine ve uygulamalarına yasak getirdi.

Twitter‘ın resmi olarak üçüncü taraf uygulamalara karşı tavır alması ve platformundan yasaklaması ile üçüncü parti uygulamalar ile ilgili süren tartışmalar nihayet sona erdi. Daha spesifik olmak gerekirse şirket, geliştirici sözleşmesine, kendi platformlarına benzer bir ürün oluşturulmasını yasaklayan yeni bir madde ekledi.

Neler olup bittiğine aşina değilseniz, üçüncü taraf Twitter istemcileri geçen hafta birdenbire çalışmayı bıraktı ve bu da birçok kullanıcının ve geliştiricinin kafasını karıştırdı. Birçok kişi neler olup bittiği hakkında spekülasyon yaparken, şirket sessiz kaldı. Bu sessizlik, bugün bozuldu. Şirket, “Uzun süredir devam eden API kurallarını değiştirdiğini” duyurdu.

Twitter İstemcisi Geliştirmek Yasaklandı

Twitter, Üçüncü Parti Uygulamaları Yasakladı

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu pek etik ve olumlu karşılanan bir hamle olmadı ve birçok kullanıcı bu duyuru hakkında sitemde bulunarak şirketten hangi kuralların çiğnendiğini açıklamasını istedi. Bununla birlikte, bugün şirket, geliştiricilerin Twitter istemcileri oluşturmasını engelleyecek geliştirici sözleşmesini sessizce güncelledi.

Bu küçük değişiklikle, geliştiricilerin artık üçüncü parti istemciler yapmasına izin verilmeyecek. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu değişiklik, yıllar boyunca binlerce müşteri kazanan ve bazıları son derece popüler olan birçok geliştiriciyi etkiledi. Geliştiriciler ağır darbe alırken, iş için bu müşterilere güvenenler de ileriye dönük tartışmalı bir süreçle karşı karşıya kalacak.

Şu anda işler oldukça kötü görünse de, platformun fikrini değiştirme şansı olduğunu belirtelim. Şirketin bazı konularda ileri geri adım attığını biliyoruz, bu yüzden belki de yeterli şikayet ile şirket, üçüncü taraf uygulamalarına izin vermek için geliştirici anlaşmasını bir kez daha değiştirebilir. O zamana kadar bekleyip görmemiz gerekecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.