Twitch Hacklendi! Kaynak Kodları ve Yayıncı Ödemeleri Sızdırıldı

Popüler canlı yayın platformu Twitch, büyük bir veri sızıntısı ile gündemde. Aktarılanlara göre anonim bir bilgisayar korsanı, kaynak kodları ve yayıncı ödemeleri de dahil olmak üzere çok sayıda hassas bilgiyi internete sızdırdı.

Amazon’un sahibi olduğu canlı yayın platformu Twitch hacklendi! Şirketin yayıncılara yaptığı aylık ödemeler, kaynak kodları ve hesap şifreleri dahil toplam 125GB boyutundaki veri kümesi, internete sızdırıldı. VGC’nin haberine göre kimliği belirsiz bir bilgisayar korsanı, forum sitesi 4chan‘de sızdırılan Twitch verilerinin yer aldığı dosyanın torrent bağlantısını paylaştı.

Canlı yayın alanında daha fazla rekabeti teşvik etmeyi amaçladığını belirten hacker, Twitch‘i “iğrenç bir zehirli lağım havuzu” olarak tanımladı. 125GB’lık dosya, şu an herkesin indirmesine açık vaziyette. VGC’ye konuşan bir kaynak, kaynak kodu ve ödemeler de dahil olmak üzere sızdırılan Twitch verilerinin doğru olduğunu söyledi.

Sızdırılan Twitch Verileri, Toplam 125GB Boyutunda

Twitch hacklendi

Twitch’in dahili olarak ihlalin farkında olduğunu belirten kaynak, verilerin pazartesi gününe kadar yakın bir zamanda elde edildiğine inanıldığını ifade etti. Bu sayede Twitch hacklendi haberlerinin resmen doğrulandığını söyleyebiliriz. Sızan Twitch verilerinin şu bilgileri içerdiği bildiriliyor:

  • Twitch’in kaynak kodunun tamamı
  • 2019’dan bu yana yapılan yayıncı ödemeleri
  • Mobil, masaüstü ve konsol Twitch istemcileri
  • Twitch tarafından kullanılan tescilli SDK’lar ve dahili AWS hizmetleri
  • IGDB ve CurseForge dahil “Twitch’in sahip olduğu diğer tüm platformlar”
  • Amazon Game Studios’un Vapor kod adlı yayınlanmamış bir oyun mağazası
  • Twitch dahili güvenlik araçları

Bazı Twitter kullanıcıları, sızdırılan 125 GB’lık veri kümesini indirdiklerini ancak dosyanın şifre içerdiğini iddia etti. Twitch’ten henüz resmi bir açıklama gelmedi, ancak her ihtimale karşı iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmelerinizi öneriyoruz.

Twitch Hacklendi: Kaynak Kodları Dahil Çoğu Veri Sızdırıldı

Öte yandan torrent dosyasının, Amazon’un henüz piyasaya sürmediği Steam rakibi oyun mağazası Vapor ve VapeWorld adlı bir VR Unity oyununa dair kaynak kodlarını içerdiği de bildiriliyor. Ek olarak, henüz geliştirme aşamasında olduğu Vapor’un Twitch’in birçok özelliğine sahip olduğu iddia ediliyor.

Sızan Belgeler Arasında Yayıncılara Yapılan Ödemeler de Var

Son olarak, sızdırılan Twitch verileri Shroud, Nickmercs ve DrLupo gibi popüler yayıncıların Twitch’ten milyonlarca dolar kazandıklarını gösteriyor. 2019’dan Ekim 2021’e kadar en fazla kazanan 100 Twitch yayıncısının brüt ödemeleri, tam anlamıyla dudak uçuklatıyor.

Örneğin; listenin ilk sırasındaki CriticalRole, söz konusu dönemde platformdan 9 milyon 826 bin dolar almış. Amerika’da yaşayan Türk asıllı Twitch yıldızı Hasan Piker veya tanındığı adıyla HasanAbi ise 2 milyon 810 bin dolar kazanmış. Yapılan ödemelerin tamamına yukarıdaki tweet’lerden ulaşabilirsiniz.

Twitch sızıntısına dair yeni gelişmeler yaşanması halinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Takipte kalın.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol