Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Tweetbot Kapatıldı: Yapımcısı Mastodon’a Yönelecek

Twitterrific ve diğer üçüncü taraf Twitter uygulamaları da kullanımdan kaldırıldı.

Tapbots, en popüler iOS uygulamalarından biri olan Tweetbot‘u Twitter’ın “göz açıp kapayıncaya kadar” işlevsiz hale getirmesi nedeniyle çalışmayı durdurdu. Geliştirici bunun yerine açık sosyal platform Mastodon için bir uygulama olan Ivory’ye döneceğini açıkladı. Şimdilik yalnızca davetle yapılan bir testle sınırlı olan uygulama, yakında halka açılacak.

Bu, kapatılan tek büyük Twitter uygulama geliştiricisi değil. Iconfactory, Twitterrific‘i iOS ve macOS Uygulama Mağazalarından çekti ve Musk dönemi Twitter’ını “artık güvenilir olarak tanımadığı” bir şirket olarak tanımladı. Bu arada Android kullanıcıları, Matteo Villa’nın Fenix’i veya Luke Klinker’in Talon’u gibi üçün parti istemcileri kullanamayacak.

Tweetbot Gibi Twitter İstemcileri Kapatıldı

Tweetbot Kapatıldı: Yapımcısı Mastodon'a Yönelecek

Tweetbot gibi uygulamaların bir biri ardında kapatılması, kabaca bir haftalık kesinti ve net olmayan duyuruların ardından geldi. Çok sayıda üçüncü taraf uygulaması, kasıtlı olduğunu öne süren sızıntılarla birlikte 12 Ocak akşamı aniden çalışmayı durdurdu. Twitter daha sonra, iddiaya göre “uzun süredir devam eden” geliştirici kurallarını uygulamak için bu uygulamaları kapattığını kabul etti ve gizlilik sözleşmesini sessizce güncelledi.

Üçüncü taraf Twitter istemcileri genellikle son yıllarda önemli bir rol oynamadı. Sensor Tower, 2018’de resmi Android ve iOS uygulamaları için 560 milyona karşılık 6 milyon kullanıcının alternatif yüklediğini belirledi ancak yasak, Twitter’ın kullanıcıları tutma ve kâr hanesini koruma teklifine büyük bir darbe vurdu.

Üçüncü taraf uygulama kullanıcıları, tercih ettikleri yazılımları tam olarak etkin oldukları ve resmi uygulamaların sunmadığı özellikleri (daha güçlü medya ön izlemeleri ve aramalar gibi) istedikleri için indiriyordu. Twitter’ın politikası, birinci taraf uygulamasından nefret eden kullanıcıları yabancılaştırma riski taşıyacağı için biraz riskli bir adım.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.