Topre Realforce R2 Klavye İncelemesi

Topre Realforce R2 nihayet Japonya dışına çıkabildi.

Biliyoruz ki pek çok oyuncu mekanik klavyelere sadık kalıyor ve daha iyi bir alternatif de olmadığını düşünüyor. Fakat şunu da söylemeliyim ki, mekanik klavyeler artık benim (en azından yazı yazarken) favorim değil. Bunun farkına da Topre Realforce R2 klavye ile vardım.

Topre Realforce R2, geleneksel zarlı klavyelerden birisi değil. Aksine, her bir kapasitif tuş PCB ile temas ediyor ve üzerlerinde lastik birer kubbe bulunuyor. Sonuç olarak zarlı klavyelerde yer alan tutarsızlık da ortadan kalkıyor ve bunun yerine piyasada eşi benzeri olmayan bir klavye kullanmış oluyoruz.

Japonya’daki Topre Corporation tarafından üretilen bu klavyeleri normalde dünyanın diğer bölgelerinde bulmak ya çok zordu, ya da çok pahalılardı. Fakat o günler geride kaldı ve Fujitsu Realforce klavyelerin dağıtımcılığı için anlaştı. Biz de Realforce R2-US5-BK 55g modelini inceleme fırsatı bulduk.

Realforce R2 minimal, nazik ve estetik bir tasarıma sahip. Daha önce çıkan Realforce RGB ile de benzerlikleri bulunuyor. Kapasitif Topre tasarımının birkaç önemli, faydalı özelliği var. Bunlardan ilki tahmin edeceğiniz gibi yüksek ses, çatırdama sesi çıkarmaması. Mekanik klavyelerin her birinin en büyük sorunu bu ve uzun süre kullanımda gerçekten de gürültülü oluyor. Kulaklık kullanmadığınız zamanlarda rahatsızlık verebiliyorlar. Topre bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Realforce R2 55g Teknik Özellikleri:

  • Model: Topre 55g

  • Tip: Lastik kubbeli

  • Boyut: Tam

  • Ömrü: 50 milyon basış

  • Fiyat: 258 dolar

Birçok mekanik klavyeye göre çok daha sessiz olan ve özellikle geceleri rahatsız etmeyen Realforce R2 tabii bu kadarıyla sınırlı değil. Peki klavyenin oyun performansı nasıl? Açıkçası yazı yazmak için en iyi klavyenin bu olduğunu düşünüyorum. Klavye oyuncular için belki en iyi seçenek değil fakat yine de tercih edilebilecek bir model. Belki en hızlı tepkimelere sahip değil ve birçok klavyeden de biraz daha ağır fakat kesinlikle hem akıcı, hem de ergonomik bir model. Bu yüzden de uzun süren oyun oynamalarda yorgunluğu engelliyor.

Kısacası oyun performansı şahane olmasa da, diğer bütün alanlarda dikkat çeken bir klavye. Tabii bir de fahiş diyebileceğimiz fiyatı var. Realforce R2 incelediğim en pahalı klavyelerden birisi oldu ve muhtemelen satın alırsanız bir daha bir klavyeye bu kadar para vermeyeceksinizdir.

Yine de yüksek fiyatını bir kenara bırakırsanız, Topre Realforce R2’nin sizi hemen hemen bütün konularda mutlu edecek bir klavye olduğunu söyleyebilirim.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol