The Crew 2 İncelemesi

Ubisoft'un yeni oyunu The Crew 2 başarılı bir devam oyunu mu, yoksa hayal kırıklığı mı?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Ubisoft’un uzun süredir merakla beklenen yarış oyunu The Crew 2 bugün resmi çıkışını yaptı. Tahmin edeceğiniz gibi oyun online ağırlıklı bir yapıya sahip ve bu sebeple de sunucularda biraz yoğunluk oldu, kullanıcılar sorun yaşadı. Peki The Crew 2 bize neler vadediyor?

Dürüst olayım The Crew 2’nin ne yapmak istediği hakkında hiçbir fikrim yok. Oyun Amerika Birleşik Devletleri üzerinde geçiyor ve etrafta dolaşmak için de çok ilgi çekici olmayan alanlara sahip. Daha sonrasında ise zaten sizi istediğiniz noktaya ışınlıyor.

Oyunda bu sefer sadece otomobiller yok, aynı zamanda uçaklar, tekneler gibi çok yönlü ulaşım araçları da bulunuyor. Fakat görüyoruz ki geliştirici ekip The Crew 2 ile Need for Speed benzeri bir hikâye örgüsü yaratmaya çalışmışlar. Asıl ilgi çekici kısmı multiplayer gibi gözükse de, The Crew 2 sizi çoğunlukla tek başınıza oynamaya teşvik ediyor, çok sayıda solo etkinlik, challenge ve yarış sunuyor. Multiplayer odaklı bir yarış oyununda yapay zeka araçlarla yarışmak ise ağızda ekşi bir tat bırakıyor.

The Crew 2’de minimalist şehirler yer alırken, kaplamalar ise maalesef ekrana çok geç geliyor ve kendinizi 3D modellenmiş bir şehir şablonu içinde hissediyorsunuz. Gerçekçilik algısından bir hayli uzak olduğunu söyleyebileceğim yapım baştan sona bu hissi veriyor.

Oyunun ilerleyiş sistemi bir sosyal ağ şeklinde hazırlanırken, takipçi sayınız arttıkça bu size tecrübe puanı, seviye ve açılacak yeni yarış tipleri olarak geri dönüyor. Etkinliklere katılarak ya da The Crew 2 dünyası içinde gezerek takipçi kazanıyorsunuz.

Yarışlara gelirsek, her birini anlatmak epey zaman alacaktır ve gerçekten çoklar. Fakat bu gözünüzü boyamasın çünkü maalesef hemen hemen hepsi epey tatsız. Kötü diyemem çünkü yarışlar kendini oynatıyor fakat içlerinde farklı, özel hiçbir şey de bulunmuyor. Buna rağmen değinmek istediğim birkaç detay daha var.

İlk önce uçaklardan bahsedeyim. The Crew 2’nin en zevkli anlarının uçaklarda yaşanması bekleniyordu fakat bu pek gerçekleşmiyor. Size bir dizi görev veriliyor ve bunları yüksek skorlarla tamamlamanız isteniyor fakat oyun yaptıklarınızı algılamakta başarısız oluyor. Uçak görevlerine zor diyemem fakat hatalı bir sisteme sahip olduğunu söyleyebilirim.

İkinci değinmek istediğim nokta da drift mücadeleleri çünkü onlar da genellikle sorun yaratıyorlar. Örneğin oyun sizden drift ile 20 bin puan toplamanızı istiyor fakat bunu nasıl yapacağınızdan, nelere dikkat edeceğinizden bahsetmiyor. Yollarda bulunan herhangi bir şeye dokunmak drift zincirini bozup puanınızı sıfırlarken, kaçınmak da pek mümkün olmuyor.

Yarış oyunlarında rubber band yapay zekaya alışığız. Bu sistem The Crew 2’de de var ve yapay zeka ile oyuncu arasında denge kuruyor. Yani amaç ne sizin çok öne geçmeniz, ne de yapay zeka raçların sizin önünüze çok geçmesi. Fakat The Crew 2’nin rubber band yapay zekasında bazı eksiklikler var çünkü kimi zaman diğer rakiplere tozunuzu yutturuyorsunuz. Kimi zaman ise imkansız olan noktalarda sizi geçmeyi başarıyorlar.

Yoldaki NPC araçlar da The Crew 2’de tam bir baş belası. Her sokak yarış oyununda trafiği atlatmanız gerekir ve buna bir sözüm yok. Fakat oyunda adil olmayan şey bu araçların çok saçma şekilde hareket ediyor oluşu. 300 km hızla giderken önünüze bir araç çıkması ve aniden durmanız normaldir. Yapacak bir şey olmaz ve eğer kaçınma şansınız da yoksa sadece çarparsınız. Özellikle yarışın son anlarında bu başınıza gelirse yapay zeka sizi kolaylıkla geride bırakır ve liderliği alır. The Crew 2’nin can sıkıcı kısmı ise bunun çok fazla gerçekleşmesi.

The Crew 2 Başlangıç Rehberi

The Crew 2’de keşfedilecek koca bir dünya var fakat oyun bunu yapmanız için sizi hiçbir şekilde teşvik etmiyor. Yarışlar arasında aracınızı kullanmaya devam etmek fazlasıyla kasvetli ve pek de zevk vermiyor. Tabii bir de ana harita üzerinden doğrudan istediğiniz yarışa ışınlanma özelliğiniz var. Hal böyle olunca sokakları pek de gezmek istemeyeceksiniz.

The Crew 2’nin tek kişilik modu açıkçası hiç de parlak değil ve multiplayer için de farklı şeyler söyleyemiyorum. İlk günden ciddi sunucu problemleri ve aktivasyon sorunları yaşanırken, kullanıcılar da şu anda Ubisoft’a şikayet yağdırıyorlar.

Kısacası ilk aşamada The Crew 2 pek bekleneni veremedi ve muhtemelen yeni güncellemelerle durumu toplamaya çalışacaklar. Bakalım gelecekte değişiklikler görecek miyiz?

2 Yorum

  1. Öncelikle Selamlar. Bu yazıyı hazırlayan arkadaşımız ya oyunu oynamamış yada gerçekten insanlar bu oyunu oynamasınlar diye taraflı olarak hazırlamış yazıyı.. Oyunun grafikleri şimdiye kadar çıkan tüm yarış oyunlarından daha iyi kontroller keza öyle içerik dopdolu harita büyüklüğü inanılmaz geniş sesler her araçta farklı ve bunu hissettiriyor oyun kusursuzluk abidesi olmuş. ama incelemeyi yazan arkadaş sanırım saçmalamayı seviyor böyle bir rezillik olamaz yuh diyorum.

    Yanıtla
  2. Oyunu tamamen negatif duygular içinde yerden yere vurmak amaçlanmış incelemede. Basarısız ve hayal kırıcı olmuş.

    Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol