Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Tesla’nın Video Oyun Özelliği İnceleme Altında

ABD Federal hükümetin ana oto güvenlik düzenleyicisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tesla sürücülerin arabada hareket halindeyken ekranında oyun oynamasına izin veren bir özellik hakkında bir soruşturma başlattığını söyledi.

Geçtiğimiz çarşamba günü Tesla’ya Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi tarafından soruşturma açıldı. İlgili şirket, elektrik otomobil üreticisi ve dünyanın en değerli otomobil tarafından yapılan arabalarda emniyet konularda son aylarda almış olduğu uyarılardan dolayı yine gündeme adeta bomba gibi düştü.

Ağustos ayında güvenlik kurumu, Tesla’nın aracı kendi başına hızlandırabilen ve frenleyebilen Otopilot sistemi hakkında, onu kullanan arabaların park halindeki itfaiye araçlarına, polis arabalarına ve diğer acil durum araçlarına en az yaklaşık 11 kez çarpmasının ardından geniş bir soruşturma başlattı. Bu kazalar bir ölümle ve çok sayıda ciddi yaralanmayla sonuçlandı.

Çarşamba Günü Tesla’ya Video Oyun Özelliği Hakkında Dava Açıldı

Tesla

New York Times, bu ayın başlarında şirketin Passenger Play olarak adlandırdığı video oyun özelliği ve sürücülerin dikkatini dağıtma potansiyeli hakkında rapor verdi. Ajansın soruşturması, birçok güvenlik uzmanının Tesla’nın yaklaşımında göze çarpan kusurlar ve boşluklar olarak nitelendirdiği şeyleri araştırmak için yıllarca çok az şey yaptıktan sonra daha agresif bir tavır aldığını gösteriyor.

Governor’s Highway Safety Association’ın yönetici direktörü Jonathan Adkins, “Daha aktif ve sağlam olması için NHTSA’ya ihtiyacımız var, bu yüzden umarım bu daha aktif bir ajansın başlangıcıdır” dedi. Tüketici güvenliği kuruluşu olan Otomobil Güvenliği Merkezi’nin yönetici direktörü Jason Levine, “Bu, kuşkusuz tehlikelidir. Yalnızca yolcu kullanımı için olsa bile, sürücünün dikkatini dağıttığına şüphe yok.” Web sitesinde yayınlanan bir belgede güvenlik kurumu, oyunların “sürücünün dikkatini dağıtabileceğini ve kaza riskini artırabileceğini” söyleyerek bu görüşe katılıyor gibi görünüyordu. Tesla, yorum talebine yanıt vermedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.