Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Steam’e Rekabet İhlali İddiasıyla 27 Milyar TL’lik Dava Açıldı!

Valve'a, Steam aracılığıyla PC oyun pazarında rekabeti engelleyici faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla 656 milyon sterlin (27 milyar TL) değerinde büyük bir dava açıldı.

Dünyanın en büyük PC oyun pazarı olan Steam, çok ciddi bir dava ile karşı karşıya. Dijital haklar aktivisti Vicki Shotbolt tarafından Birleşik Krallık Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne yapılan toplu dava başvurusuna göre platformun sahibi olan Valve, PC oyunları pazarında hileli davranışlarda bulunmak ve Steam aracılığıyla rekabeti kasıtlı olarak engellemekle suçlanıyor.

Açılan davada, 656 milyon sterlin tazminat talep ediliyor ki bu meblağ güncel kur ile 27 milyar TL gibi akıl almaz bir para yapıyor. Yasal sürecin kapsamını genişletmek amacıyla insanları davaya müdahil olmaya çağıran bir web sitesi açıldı. Sayfada yer alan bildiriye göre bu dava, Valve’ın Birleşik Krallık rekabet yasasını ihlal eden hakim konumunun kötüye kullanılması anlamına geliyor.

Valve, Steam’de Hileli Davranmakla Suçlanıyor

Ayrıca Birleşik Krallık’ta 14 milyon kişinin PC oyunları için daha fazla ücret ödediği iddia ediliyor ve her biri için 22 ila 44 sterlin arasında tazminat talep ediliyor. Dijital haklar aktivisti Shotbolt, Valve’ın yayıncılara ve geliştiricilere fiyat eşitliği şartlarını “dayatarak” oyunlarını rakip platformlarda daha ucuza satmalarını engellediğini öne sürüyor.

valve steam dava

Dava, bunun tüketici tercihlerini sınırladığını ve rekabete zarar verdiğini savunuyor ve Valve’ın tüketicilerin Steam oyunları için rakip platformlardan DLC satın almalarını yasaklayan kararının da pazardaki rekabeti kısıtladığına dikkat çekiyor. Davaya göre bu durum, Steam’de şişirilmiş fiyatlara yol açtığı söylenen yüzde 30’a varan komisyon ile birleştiğinde, Birleşik Krallık’taki tüketicilerin PC oyunları ve DLC satın almak için çok fazla ödeme yapmasına yol açıyor.

Valve, bu konuda ilk kez bir davayla karşı karşıya kalmıyor. Bu suçlama daha önce 2021 yılında beş oyuncu tarafından Kaliforniya’da açılan bir antitröst toplu davasında yer almış, ardından aynı yıl Wolfire Games tarafından yapılan bir başvuruda yeniden ortaya çıkmıştı. Şirket, Birleşik Krallık’taki son dava hakkında henüz bir yorumda bulunmadı, ancak konuya dair yeni gelişmeler yaşanması halinde sizleri bilgilendireceğiz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.