Steam Oyunları İndirirken Oyna Özelliği Üzerinde Çalışıyor!

Valve, dijital oyun mağazası Steam için heyecan verici bir özellik üzerinde çalışıyor. Keşfedilen bir patent dosyası, oyunu indirirken oynamanızı sağlayacak bir sistemin yolda olduğunu gösteriyor.

Valve, rekabetin giderek arttığı dijital oyun pazarındaki hakim konumunu güçlendirmek için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Keşfedilen bir patent dosyası, Steam kullanıcılarının oyunları indirirken oynamalarına imkan tanıyan bir sistemin varlığını ortaya koyuyor.

Geçen yılın mart ayında yapılan patent başvurusu, arka planda indirilen oyunların gerçek zamanlı olarak oynanmasını sağladığı için, kullanıcıların bir oyunu satın aldıktan hemen sonra deneyimleyebilmesine olanak tanıyor. Peki, bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Steam’in Teknolojisi, Oyunları İndirirken Oynayabilmenizi Sağlıyor

Steam oyunları indirirken oyna

Patent başvurusunun detaylarına göre Valve’ın sistemi, oyunları indirirken oynayabilmenizi sağlamak için indirme işlemi sırasında belirli dosyalara öncelik veriyor. Benzer şekilde aynı teknoloji, depolama alanında yer açmanız gerektiği durumlarda oyunun bütünlüğünü bozmadan Steam’in önemsiz dosyalardan kurtulmasına da yardımcı olabilir. Valve, bunun yükleme sırasında gecikmeyi azaltmak için belirli dosyaların önceden alınmasına bile yardımcı olmasını umuyor.

Bu sistem Steam için yeni olsa da, aslında konsolda yıllardır kullanılıyor. Oyunları indirirken oynamak, PS4 ve Xbox One’ın alametifarikalarından biriydi. Şimdi aynı teknoloji PS5 ve Xbox Series X / S konsollarında da kullanılıyor.

Sistem Daha Önce de Denenmiş Fakat Daha Sonra Kaldırılmıştı

indirmeden oyna

Valve, 2015 yılında Mortal Kombat 10‘un çıkışında oyunu daha küçük parçalar halinde indirecek şekilde ayarlayarak, söz konusu sistemin farklı bir versiyonunu denedi. Fakat bu yenilik bir takım sorunlara neden olduğu için Valve geri adım atmak durumunda kalmıştı. Call of Duty oyunlarında düzenli olarak kullanılan bu teknolojinin Steam’e gelmesi son derece yararlı olacaktır.

Oyunu indirirken oynama fikri hakkında ne düşünüyorsunuz? Steam’in böyle bir özelliğine sahip olmasını ister miydiniz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol