Steam Nisan Ayı Donanım Anketlerini Açıkladı: AMD Yükselişte

Steam'de AMD kullananların sayısı giderek artıyor.

Steam Nisan 2018 donanım anket sonuçlarını açıklarken, AMD’nin Pazar payını fark edilir ölçüde arttırdığı göze çarptı. AMD’nin hem ekran kartı, hem de işlemci cephesinde revaçta olduğu görülürken, Nvidia ile Intel hâlâ PC pazarını GPU ve CPU alanlarında domine etmeye devam ediyor. Buna rağmen görünüşe göre kripto para madenciliği işleri biraz değiştirdi.

AMD’nin ekran kartı Pazar payı bu dönemde yüzde 10.8 seviyesinden yüzde 14.9’a yükseldi. Steam’in iki ay önce ypaılan donanım anketinde ise AMD sadece yüzde 8.9’da kalıyordu. Bu da demek oluyor ki sadece üç ay gibi kısa bir süre önce yaklaşık yüzde 6 civarında pazar payı artışı yaşandı.

AMD aynı zamanda işlemci pazar payını da arttırdı ve yüzde 4.6 oranında bir önceki aya göre artış gözlemlendi. Firma bilindiği gibi yeni Ryzen işlemcilerini de çıkardı ve bunların da yükselişe etki etmesi bekleniyor. Muhtemelen ilerleyen aylarda AMD markalı ürünlerin Nvidia ile Intel’e bir tık daha yaklaşmasını tahmin edebiliriz.

Ayrıca Nisan ayında DX12 kullanan ekran kartları ve Windows 10 işletim sistemi kullanım oranında da artış gözlemlendi.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol