Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Steam FPS Sayacı Nasıl Açılır?

Bir FPS sayacına sahip olmak, sisteminizin belirli bir oyundaki performansını ölçmek için son derece yararlıdır. Peki, Steam'de FPS göstergesi nasıl açılır? İşte cevabı.

Steam FPS göstergesi nasıl açılır? PUBG Battlegrounds, Apex Legends ve Call of Duty gibi hızlı tempolu oyunlarda kare hızı büyük bir önem taşır. Oyun sırasında FPS (veya saniyedeki kare sayısı) değerinizi izlemeniz önemlidir. Bu, her saniye gördüğünüz görsel çerçevelerin sayısıdır. Daha basit bir ifadeyle bu çerçeveler, oyununuz monitörünüzde işlenirken her saniye ekranda gördüğünüz görsel değişikliklerdir.

Sorunsuz bir deneyim ve rekabet istiyorsanız, en az 60 FPS’lik bir performans elde etmelisiniz. Grafik ayarlarını düşürmek dahil çeşitli FPS artırma yöntemlerini deneyebilir ve yüksek kare hızlarına ulaşabilirsiniz. Fakat oyununuzun mevcut kare hızını görme imkanınız yoksa, bu süreç çok daha zor hale gelir. Neyse ki Steam, ekranınızın köşesine canlı bir FPS sayacı ekleme seçeneği sunuyor. Bu yazımızda, size bunu nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğiz. İşte bilmeniz gerekenler!

Steam FPS Göstergesi Nasıl Açılır?

oyun içi fps gösterme

FPS drop, çevrimiçi oyunlarda sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bazen Steam’de bir oyun oynarken grafik ayarlarında değişiklik yapmanız gerekebilir. Bir oyundan aldığınız kare hızını en net şekilde görebilmek için istemcide yerleşik olarak bulunan Steam FPS sayacını etkinleştirebilirsiniz.

FPS göstergesi, sağ üstte bir sayaç olarak görünür ve siz oyununuzu oynadıkça sürekli olarak güncellenir. Bu, oyununuzun performansını test etmenin iyi bir yoludur. Oyununuz belirli bölümlerde donuyorsa ve kare hızı düşüyorsa, muhtemelen ayarlarınız veya donanımınızla ilgili gidermeniz gereken bir sorun var demektir.

Steam’de FPS sayacını etkinleştirmek için:

 1. Steam hesabınıza giriş yapın.
 2. Menü çubuğundan Steam > Ayarlar (Windows’ta) veya Steam > Tercihler’e (Mac’te) basın.
 3. Sol taraftaki menüden Oyun İçi sekmesine tıklayın.steam fps göstergesi açma
 4. Oyun için Steam arayüzünü etkinleştir kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
 5. Oyun içi FPS sayacı‘nın altındaki açılır menüyü tıklayın.
 6. FPS göstergesinin görüntülenmesini istediğiniz konumu seçin. Sol üst, sağ üst, sol alt veya sağ alt seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.steam fps sayaci
 7. Erişilebilirlik nedeniyle daha kolay görebilmek istiyorsanız, Yüksek kontrastlı renk kutusunu işaretleyebilirsiniz.
 8. Seçimlerinizi kaydetmek için Tamam butonuna basın.
 9. İstemci üzerinden bir oyunu başlatın.
 10. Steam FPS sayacının ekranda olup olmadığını kontrol edin.

Steam FPS Sayacı Nasıl Kullanılır?

steam fps gösterme

Steam’de oyun içi FPS gösterme işlemine dair tüm adımları tamamladıktan sonra istemci üzerinde herhangi bir oyunu çalıştırıp sayacı kontrol edebilirsiniz. FPS göstergesi, ayarlar kısmında belirlediğiniz konumda yer alacaktır. Yeri doğru değilse Steam ayarları menüsüne dönün ve konumu değiştirin. Etkinleştirildiğinde, Steam FPS sayacı size oyun performansınızın güncel bir değerini vermek için sürekli olarak güncellenecektir. Eğer oynadığınız oyunun performansında bir düşüş veya gecikme fark ederseniz, sayacı kontrol edebilirsiniz.

Steam FPS Göstergesi Nasıl Kapatılır?

Steam FPS göstergesi açma nasıl yapılır yukarıda sizlerle paylaştık. Peki, işiniz bittiğinde sayacı nasıl kapatabilirsiniz? Bu işlem oyunun içinden yapılmıyor. FPS sayacını devre dışı bırakmak için Windows’ta Steam > Ayarlar veya Mac’te Steam > Tercihler’e basarak Steam ayarları menüsüne gitmeniz gerekir. Ardından, Oyun İçi FPS sayacı açılır menüsünden Kapalı seçeneğini seçin. Ayarlarınızı güncellediğinizde seçiminizi kaydetmek için Tamam’a basın. Sayaç devre dışı bırakıldıktan sonra artık ekranda görünmeyecektir.

İlgili Yazılar

Steam’den Para Çekme Nasıl Yapılır?

Steam Fatura Adresi Nedir?

Steam’de Bu Haftanın Ucuz Oyun Önerileri #10

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.