Steam Disk Yazma Hatası Nasıl Çözülür?

Bu içeriğimizde, sıkça karşılaşılan sorunlarından biri olan Steam disk yazma hatasının çözüm yollarını ele alıyoruz.

Steam platformunda satın aldığınız bir oyunu indirirken veya güncellerken Steam disk yazma hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu mesajlar genellikle yeni bir oyun yüklemeye ya da indirmeye çalıştığınızda veya daha önce yüklediğiniz bir oyunu güncellemeye çalıştığınızda görünür. Güncelleme gerektiren bir oyunu başlatmaya çalıştığınızda da görünebilir.

steam disk yazma hatasi

Steam Disk Yazma Hatalarının Nedeni

Steam disk yazma hatası, Steam’in bir güncelleme veya yeni kurulum sırasında oyun verilerini indiremediği ve bilgisayarınızdaki depolama sürücüsüne kaydedemediği her durumda görünür. Genellikle aşağıdaki hata mesajlarından biri eşlik eder:

Disk yazma hatası şu durumlarda meydana gelebilir:

  1. Sürücü veya Steam klasörü yazmaya karşı korumalıdır.
  2. Sabit sürücüde kusurlar oluştuğunda.
  3. Virüsten koruma yazılımınız veya güvenlik duvarınız, Steam’in verileri indirmesini ve kaydetmesini engellediğinde.
  4. Steam dizininde bozuk veya güncel olmayan dosyalar olduğunda.
steam hanimefendi foto

Steam Disk Yazma Hatası Nasıl Onarılır?

Steam disk yazma hatasının çözümü için bu maddeleri deneyebilirsiniz:

1 – Steam’i yeniden başlatın: Geçici bir sorunu ortadan kaldırmanın en kolay yolu, Steam istemcisini kapatmak, yeniden açmak ve ardından yeniden indirmek veya çalıştırmaktır.

2 – Bilgisayarı yeniden başlatın: Steam’i kapatıp yeniden açmak sorunu çözmezse, bilgisayarı yeniden başlatmak Steam’i engelleyebilecek devam eden işlemleri kapatarak sorunu çözebilirsiniz.

3 – Sürücüden yazma korumasını kaldırın: Yazma koruması, bilgisayarın bir klasöre veya tüm sürücüye dosya eklemesini veya değiştirmesini engeller. Sorunun kaynağının bu olduğunu düşünüyorsanız, Steam oyunlarınızın hangi sürücüde depolandığını doğrulayın ve ardından bu sürücüden yazma korumasını kaldırın.

4 – Steam klasörü için salt okunur ayarını kapatın: Steam dizini salt okunur olarak ayarlandıysa, dizinin tamamı yazmaya karşı korumalıdır. Steam klasörü özelliklerine gidin ve salt okunur ayarının seçili olmadığından emin olun.

5 – Steam’i yönetici olarak çalıştırın: Yazılımı yönetici olarak çalıştırmak, ona ekstra izinler verir ve anlam veremediğiniz garip sorunları çözebilir.

steam yonetici olarak calistir

6 – Bozuk dosyaları silin: Steam bir oyun indirirken bir şeyler ters gittiğinde, Steam disk yazma hatasına neden olan bozuk bir dosya oluşturabilir. Bu sorunu çözmek için ana Steam klasörüne gidin ve steamapps/common dizinini açın. Oynamaya çalıştığınız oyunla aynı ada ve 0 KB boyutunda bir dosya görürseniz, dosyayı silin ve oyunu tekrar indirmeyi veya başlatmayı deneyin.

7 – Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın: Steam kitaplığınızda oyuna sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Ardından Yerel Dosyalar sekmesine gidin ve Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula’yı seçin. Steam herhangi bir bozuk dosya bulursa, bu dosyaları otomatik olarak yenileriyle değiştirerek sorunu kendiliğinden çözecektir.

Bu madde için önemli bir ek not; Oyununuz bu işlem esnasında ek güncellemeler indiren bir başlatıcı kullanıyorsa bu adımı tamamlamayın. Bunu yapmak, güncellenmiş oyununuzu temel başlatıcı ile değiştirecek ve ardından güncellemeleri Steam aracılığıyla yeniden indirmeniz gerekecek.

STEAM butunluk dogrulama

8 – Steam indirme önbelleğini temizleyin: Steam uygulamasının indirme önbelleği bozuksa bu durum disk yazma hatalarına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için Steam’i açın ve Steam > Ayarlar > İndirilenler > İndirme Önbelleğini Temizle’ye seçeneğini kullanın.

Steam indirme onbellegi temizle

9 – Steam’i farklı bir sürücüye taşıyın: Bazı durumlarda, sürücüde Steam’in sürücüye yazmasını engelleyen bir sorun ortaya çıkmış olabilir. Birden fazla sürücünüz veya bölümünüz varsa Steam kurulum klasörünü farklı bir sürücüye taşıyın.

10 – Sürücüyü hatalar için kontrol edin: Bazı durumlarda, bu işlem bozuk sektörleri tanımlayabilir ve Windows’a gelecekte bu sektörleri görmezden gelmesini söyleyebilir. Sorun devam ederse veya kötüleşirse, sabit sürücüyü değiştirmeniz gerekebilir.

11 – Virüsten koruma programını devre dışı bırakın veya Steam için özel istisnalar ekleyin: Nadir durumlarda olsa da virüsten koruma programları Steam’i yanlışlıkla bir tehdit olarak tanımlayabilir ve oyun verilerini indirip kaydetmesini engelleyebilir. Anti virüs programı devre dışı bırakıldığında Steam disk yazma hatası ortadan kalkarsa, anti virüs taramalarına Steam’i engellememesi için bir istisna ekleyin.

12 – Güvenlik duvarını devre dışı bırakın veya istisnalar ekleyin: Güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bırakmak sorunu çözerse, Windows güvenlik duvarına da bir istisna ekleyin.

13 – Tüm bu işlemler sorununuzu çözmek için yeterli olmazsa yardım için Steam ile iletişime geçin: Steam’in teknik destek ekibi, özel sorununuz için olası çözümler konusunda size yol gösterebilir. Steam Topluluğu forumunda da bu konuyla ilgili yardım bulabilirsiniz.

Günümüzde yaşanan bir başka problem olan “Instagram durduruldu” hatasını gidermek için de bu haberimize göz atıp sorununuzu çözebilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol