Steam Deck Oyun Performansı Nasıl?

Çinli bir testçi sayesinde Steam Deck'in Cyberpunk 2077, Dota 2, Doom ve Shadow of the Tomb Raider ve diğer birkaç oyunu nasıl performans verdiğini öğrendik.

Valve’nin el konsolunun yayınlanmasına hala birkaç ay var ancak Steam Deck oyun performansı nasıl sorusunun cevabını biraz daha net alabildik. Cihazın test sürümü bazı kullanıcılara dağıtıldı. Test sürümü cihaza sahip olan Çinli bir içerik üreticisi cihazın oyun performansını paylaştı. İçerik üreticisinin izlenimleri, donanımın zorlu oyunlarla bile oldukça iyi bir şekilde başa çıkabileceğini gözler önüne serdi.

Maalesef Çin’den gelen oyuncu klasik performans testleri yapmadı. Yine de sunduğu yaklaşık sonuçlar, Steam Deck’ten ne tür bir performans bekleyebileceğimiz konusunda güzel fikirler verdi.

Steam Deck Oyun Performansı

Steam Deck Oyun Performansı Nasıl?

Steam Deck oyun performansı birçok kullancıyı memnun edecek seviyede. Özellikle Cyberpunk 2077 performansı bile bizleri fazlasıyla şaşırttı.

Cyberpunk 2077, güçlü masaüstü bilgisayarlar için bile bir meydan okuma, bu nedenle Steam Deck’in en çok bu oyunda sorun yaşadığını öğrenince kimse şaşırmayacaktır. Yüksek ayarlarda oyun 20 ile 30 fps arasında kaldı. Tatmin edici bir akıcılık elde etmek için grafik seçeneklerini orta ve düşük seviyelere indirmek gerekiyordu ancak maalesef bu gibi durumlarda kaç fps elde edildiği paylaşılmadı.

Doom, orta ayarlarda neredeyse sabit 60 fps değerini vermeyi başardı. Bazı seçenekleri orta ve yüksek ayrıntı arasında bir şeye yükselttikten sonra, oyun 45 fps civarında dengelendi.

Shadow of the Tomb Raider, en detaylı sonuçların paylaşıldığı oyun oldu. Steam Deck, en yüksek ayarlarda 30 fps sağladı. Yüksekte 36 fps idi ve detay seviyesini daha da düşürdükten sonra 60 fps değerine ulaşmayı başardı.

Test edilen son oyun Dota 2‘ydi. Bu listedeki en az talepkar oyun, bu nedenle en yüksek ayarlarda 47 fps ve en düşük ayarlarda 80 fps değerine ulaşılması özel bir sürpriz olmadı.

Steam Deck Oyun Performansı

Steam Deck oyun performansının kısa bir özetini tablo şeklinde aşağıya ekledik.

Oyun:Performans:
Cyberpunk 2077Yüksek Ayar: 20-30 fps
DoomOrta Ayar: 60 fps Özel Ayar: 45 fps
Shadow of the Tomb RaiderEn Yüksek Ayar: 30 fps Yüksek Ayar: 36 fps Özel Ayar: 60 fps
Dota 2En Yüksek Ayar: 47 fps Düşük Ayar: 80 fps

Yukarıdaki sonuçları incelerken, oyunların Steam Deck’in test modelinde test edildiğini ve tüketici sürümünün biraz daha iyi performans göstermesinin mümkün olduğunu belirtelim.

Diğer ilginç veriler de sağlandı. Yoğun oyun deneyimi sırasında cihazın arkası 42.6°C’ye, konsolu tuttuğumuz yer ise 29°C’ye ulaştı. Ayrıca, üç saatlik oyundan sonra pilin yüzde 54’ü tükendi.

Tüketicilerin cihazı Aralık 2021’de teslim almaya başlayacağını hatırlatalım. Ne yazık ki bu yıl için hazırlanan tüm üniteler peynir ekmek gibi sattı ve hızlıca tükendi. Bugün rezervasyon yaptıranlar 2022’nin ikinci yarısına kadar teslimatı bekleyecek.

Steam Deck hakkında detaylı teknik bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Steam Deck oyun performansı, ısınma düzeyi ve bataryası hakkında sonuçları paylaştık. Sizler ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol