Steam Kendi Eşzamanlı Oyuncu Rekorunu Yine Kırdı!

Steam, önümüzdeki birkaç ay içinde birden fazla rekorun ilki olması muhtemel olan eşzamanlı kullanıcılar için rekorunu bir kez daha kırdı.

Bir bütün olarak video oyun endüstrisinin son birkaç yılda hızlı bir büyüme ve genişleme gördüğü doğru olsa da, Steam‘in başarısı gerçekten ayrı bir noktada. PC oyun mağazası, yalnızca toplam oyuncu ve kullanımda değil, aynı zamanda platformdaki bireysel oyunların popülaritesinin nasıl arttığını açıkça ortaya koydu.

Bugün, Steam için başka bir rekor günü çünkü platform bir kez daha çevrimiçi eşzamanlı genel kullanıcılar için kendi rekorunu kırdı. Bugün, mağazanın tarihinde ilk kez platform çevrimiçi olarak 27 milyon eşzamanlı kullanıcıyı aştı. Yani aynı anda oturum açmış 27 milyon bireysel hesap mevcuttu. Tam rekor 27.182.164 olarak ölçüldü.

Steam Nasıl Bu Kadar Hızlı Büyüdü?

Steam

Bugün, Steam’de eşzamanlı oyuncularda yeni bir rekoru işaretlemesinin kesin nedeni muhtemelen çok yönlü olsa da, kesinlikle birkaç önemli nokta mevcut. Birincisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü hafta sonu ve bu özel günde genellikle her zaman kullanıcı artışı yaşandığını biliyoruz.

İkincisi, Valve’nin Sonbahar İndirimi 24 Kasım’da başladı ve geçen yılki büyük oyun sürümlerinde indirimlerle dünyanın dört bir yanından kullanıcıları kendisine çekti. Üçüncüsü, pazar günleri rutin olarak onlardan daha iyi performans gösterse de cumartesi günleri toplam oyuncu sayısı her zaman daha yüksek.

Steam

Steam’in eşzamanlı kullanıcılar için önceki rekoru, bu yılın başlarında nisan ayında kırılmıştı ve o zaman bu sayı sadece 26.9 milyondu. Bununla birlikte, Steam’in 2020’den önce hiçbir zaman 20 milyon eşzamanlı kullanıcıyı geçmediği düşünüldüğünde bu rakamlar çok önemli.

Mağazanın bu sayıyı geçmesine ilk yardımcı olan mart ve nisan 2020’deki pandemi kapanışıydı; Aralık 2020’ye kadar bir daha ulaşamayacağı bir artış. Ardından Steam, 2020’nin sonundan nisan 2021’e kadar aydan aya büyüdü, bu yıl kesinlikle şirket için güzel bir sene oldu.

Online Oyunların Rolü Çok Büyük

Steam

Salgının Steam’in son iki yılda hızlı büyümesinde rol oynadığı konusunda pek çok doğru olsa da, bundan daha fazlası var. Giderek daha fazla insan bilgisayar kullanıyor ve daha fazla insan büyük oyun sürümlerini oynamak için zaman harcıyor, sektör günden güne büyüdü.

Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, PUBG Battlegrounds, Apex Legends, New World ve yeni çıkan Halo Infinite’in hepsi büyük başarı yakaladı. Birlikte, mağazanın 27 milyondan fazla eşzamanlı kullanıcı rekoru kırmasına yardım etmede rol oynayan bu oyunların popülerliği arttı.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol