Star Wars: Republic Commando Switch İnceleme

Republic Commando, grafikleri dışında bir gün yaşlanmayan ve yeniden yaşamaya değer bir Star Wars hikayesi sağlayan 16 yıllık bir kült klasik FPS oyunu.

Star Wars: Republic Commando, 2005 yılında Xbox ve PC’de piyasaya sürüldüğünde, serinin hayranları genellikle spin-off yapımlardan hiç memnun değillerdi. Bu nedenle, Republic Commando ‘yu alanların ilginç karakterler ve ilgi çekici bir hikaye anlatan mükemmel bir takım tabanlı FPS oyunu ile karşılaşmaları bir şok yarattı. Nintendo Switch’te 16 yıl sonra bile bu kült klasik FPS, 1983’te anlatılan en iyi Star Wars hikayelerinden birini sunuyor.

En İyi Star Wars Hikayelerinden Bir Tanesi

blankOyuncular, Boss olarak da bilinen Delta Squad lideri RC-1138 olarak Ticaret Federasyonu’na karşı mücadeleye katılıyor. Oyunun başlangıcı, klon komandolarının eğitimine başlamadan önce Kamino’daki ilk anlarını ve silah arkadaşlarıyla buluşmasını anlatıyor. Etkileyici derecede sıkı bir açılıştan sonra, Republic Commando ara sahnelerde hafif ve görevler geliştikçe hikayesini anlatmayı tercih ediyor.

Oyun aynı zamanda birinci şahıs perspektifinden asla kopmuyor, oyuncunun çatışmanın içine girmesine ve senaryoların kaosunun Delta Squad’ın yıllarca süren savaş hizmetlerine aşina olmasına izin veriyor. Republic Commando, Star Wars evrenini özüne sarsan epik bir hikaye anlatmasa da, Klon Savaşları’nın prequel destanı için hayati bir önem taşımasını sağlıyor.

Half-Life Standartlarında Bir Yapım

blankSektördeki birinci şahıs nişancılar için altın bir çağda ortaya çıkan Republic Commando, oynanış açısından DOOM 3 ve Half-Life 2’ye benzer bir standartla çıkış yaptı ve o zamanlar çok değeri bilinmedi. Takım tabanlı oyun ilk bakışta oldukça basit görünüyor ancak Delta Squad’ın her bir üyesinin akıllı yapay zekası sayesinde pratiğe döküldüğünde oldukça detaylanıyor.

Diğer klon komandoları mümkün olduğunda emirleri kabul ederken, takım da bir oyuncunun beklediği gibi kendi başına hareket ediyor. Bilgisayar kontrollü klonlar droidleri ve Geonosyalıları kolaylıkla öldürebiliyor, kendilerini iyileştirebiliyor ve gerektiğinde ölümcül saldırıların karşısından çekilebiliyor. Boss asla tek kişilik bir ordu gibi hissettirmiyor ancak ona karşı koymak ve hayatta kalmak için birbirine ihtiyaç duyan dört kişilik bir ekip gerekiyor.

Klon askerlerinin Star Wars’ta nasıl donanıma sahip olduklarını bildiğimiz ve değiştiremediğimiz için, her görevdeki silah çeşitliliği idealden daha az. Oyuncular yalnızca Halo saldırı tüfeği gibi çalışan ana Blaster’lara sahip. Silahı uzun menzilli bir keskin nişancı tüfeğine veya bir el bombası fırlatıcısına dönüştürmek için birkaç eklenti var ancak hepsi geçici eklentiler.

Çeşitlilik olmamasına rağmen, Delta Squad’a ve üzerinize devasa düşman çeşitleri fırlatan görevler sayesinde oyun bu çeşitliliği hissettirmiyor ve her anı bir hayatta kalma mücadelesine çevirerek eğlenceli hale getiriyor.

Peki Switch Mi Xbox Mı?

blankRepublic Commando ‘nun Switch portu, Xbox Series X’teki versiyonunun geriye dönük uyumluluk oynanabilir haline göre biraz daha kötü. Daha yeni yayınlanmış bir sürüm olmasına rağmen, bu nesil eski oyunun Switch sürümü 60 FPS değerinde çalışmıyor ve çok oyunculu mod oyundan kaldırılmış.

Oyunu hareket halinde oynamak isteyenler ve sadece hikaye moduna odaklanacak kişiler için Switch versiyonu ideal ancak evde oynanacak versiyon bu değil. Xbox sürümü çok daha ucuz ve Switch versiyonuna kıyasla önemli performans geliştirmeleri içeriyor. Eğer evde oynamayı düşünüyorsanız, Xbox sürümünü almalısınız.

Sonuç:

blankStar Wars: Republic Commando ‘nun yeniden piyasaya sürülmesinden çıkan ana paket, bu oyunun kusurlarına rağmen Switch’te bulunan en iyi oyunlardan bir tanesi. Kendilerini Star Wars hayranları olarak görmeyen oyuncular bile bu bilim kurgu savaş hikayesinde beğenecek çok şey bulacaktır.

Oynanış mekanikleri zamanının ötesindeydi ve oyunun mükemmel yapay zekası bugün bile hala oldukça üstün. Bu oyunda eskimiş olan en belirgin unsur grafikler ancak ışın kılıcını elinize aldığınızda bu tamamen önemsiz hale geliyor. Republic Commando, 2005’te çıkış yaptığı zamanının en iyi Star Wars oyunlarından biriydi ve o zamandan bu yana geçen 16 yıldan fazla olmasına rağmen, 2021’de büyüleyici ve ilgi çekici bir oyun olmaya devam ediyor.

Star Wars: Republic Commando artık PlayStation 4, Nintendo Switch ve PC‘de mevcut. Oyun, geriye dönük uyumluluk sayesinde Xbox One ve Xbox Series X/S’de Xbox Original olarak da mevcut.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol