STALKER 2 Geliştiricisi NFT Konusunda Geri Adım Attı

Uzun zamandır beklenen STALKER 2 için NFT'lerin açıklanmasından sadece bir gün sonra, geliştirici GSC Game World bunları oyundan tamamen kaldırdı.

STALKER 2‘nin geliştiricisi GSC Game World, NFT’leri ve NFT ile ilgili tüm içeriği yakında çıkacak oyunundan kaldıracağını ve hayranların tepkisinden sonra bunları entegre etme kararını tersine çevireceğini duyurdu. Değişiklik, stüdyonun açık arttırmayı kazanan teklif sahiplerinden sonra modellenmiş NPC’leri ekleyen oyun içi NFT müzayedelerini açıklamasından bir günden sonra geldi.

STALKER 2‘nin gelişimi, yıllar boyunca sayısız aksilikten zarar gördü. Oyun ilk olarak 2010’da duyurulmasına rağmen, diğer sorunların yanı sıra mali zorluklar nedeniyle 2012’de iptal edildi. GSC Game World kendini yeniledikten sonra, oyunu 2018’de yeniden geliştirmeye başladı. Serinin ilk oyunu 2007’de piyasaya sürüldü ve hayranlar o günden beri yeni bir oyun bekliyordu. Bunu yapan ilk oyunlardan biri olarak Unreal Engine 5’i kullanacağından STALKER 2 büyük heyecan yarattı.

STALKER 2’de Asla NFT Yer Almayacak

STALKER 2

Twitter’daki resmi STALKER hesabına gönderilen bir mesajda GSC Game World, artık STALKER 2’deki tüm NFT içeriğini iptal edeceğini ve kaldıracağını belirtti. NFT’lerin oyun içine ekleneceğinin açıklanmasından bu yana gün geçtikçe oyuncuların tepkisi daha da kötüleşti. GSC Game World, hayranlarının geri bildirimlerinin oyunları için yol gösterici ışık olduğunu ve ekibin “bu oyunu, maliyeti ne olursa olsun, zevk almanız için yaptığını” açıkladı.

GSC, oyunu için blok zincir teknolojisini duyuran ilk geliştirici olmaktan çok uzak, Ubisoft’un Ghost Recon Breakpoint ile NFT entegrasyonunu açıklamasından birkaç gün sonra çıkan tartışmalar, hayranlardan benzer tepkilerle karşılandı. Ubisoft’a benzer şekilde, STALKER 2‘de de oyun içi eldivenler, dövmeler ve grafitilerin yanı sıra çok oyunculu mod için görünümler ve rozetler içeren gelecekteki NFT’ler satılacaktı.

GSC Game World’den Örnek Alınası Karar

STALKER 2

NFT’lerin değerini sorgulayan ve sorunlarına işaret eden bu kadar çok oyuncuyla, tüm bu durum muhtemelen STALKER 2’nin heyecanında gereksiz bir leke haline geldi. Oyun için fon sağlamanın bir yolu olarak bir müzayede düzenlemek, doğası gereği kötü bir fikir değil ancak diğer nedenlerin yanı sıra potansiyel çevreye zarar vermesi nedeniyle eleştirilen NFT’lerin kullanımı şart değil.

Hayranların yanıtlarını dinlerken GSC Game World, oyuncularının isteklerine öncelik verdi ve rotayı neredeyse anında tersine çevirdi; Bu, NFT entegrasyonunu duyurmaya hazırlanan diğer oyun şirketleri için emsal oluşturabilecek bir hareket.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol