Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Spotify Blend Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yeni Spotify özelliği ile müzik zevklerinizi bir arkadaşınızla otomatik olarak karıştırabiliyorsunuz. Peki Spotify Blend nasıl kullanılır? Detaylıca anlattık.

Spotify Blend çalma listesi özelliğini bulmak ve kendiniz ile birlikte bir arkadaşınız için mükemmel bir çalma listesi oluşturmak istiyor ancak nereye bakacağınızdan emin değilseniz, yalnız değilsiniz. Uygulamayı yakın zamanda başlatırken bu özellik için bir açılır pencere görmüş olabilirsiniz ancak bulması biraz zor olmuş.

Biraz karmaşık görünse de aslında çok kolay olan Spotify Blend çalma listeleri ve bunları Spotify’da nasıl oluşturacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik. Artık arkadaşlarınız ile sizin müzik zevkinizi tek bir çalma listesi içerisinde toplamak ve sevdiğiniz müzikleri karışık olarak çalmak mümkün. Tabii ki sevgilinizle de aynı işlemi yapabilirsiniz.

Spotify Blend Ne Demek?

Spotify Blend
Spotify Blend nedir?

Blend, Spotify’ın iki kullanıcının en son müzik zevklerini birleştiren ve günlük olarak değişen paylaşılan bir çalma listesi oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir özelliği. Spotify Blend çalma listenize her iki hesapta da erişilebilir ve Spotify’ın kişiselleştirme algoritması, her bir dinleyicinin aktardığına bağlı olarak şarkı koleksiyonunu günlük olarak değiştirir.

Biriyle şarkı şarkı bir çalma listesi oluşturmak eğlenceli olsa da, otomatik olarak değişen bir çalma listesine sahip olmak sizi çok fazla efordan kurtarır. Siz ve bir arkadaşınız bir Blend çalma listesi oluşturduğunuzda, müzik zevklerinizin ne kadar benzer olduğunu bilmenizi sağlayan bir müzik zevki eşleştirme puanı ve Spotify’ın yıl boyunca gözden geçirilen karışık çalma listesine benzer birkaç şık Infografik de verilecek.

Spotify Blend Nasıl Yapılır?

Spotify Blend
Blend oluşturmak çok kolay bir işlem.

Geldik asıl soruya, Spotify Blend nasıl yapılır? Spotify’daki bu özel çalma listesi seçenekleri zaman zaman hareket eder ve nereye bakacağınızı bilmiyorsanız bulmanız zor olabilir. Yine de birkaç adım aşağı indikten sonra, bir Blend çalma listesi oluşturmak oldukça basit. Spotify Blend nasıl oluşturulur diyorsanız cevabı aşağıda:

 • Bu özellik şu anda masaüstünde mevcut değil. Spotify uygulamasını mobil cihazınızda başlatın ve ekranın alt kısmındaki “Ara” sekmesine dokunun.
 • Sizin İçin Hazırlandı düğmesini bulun ve dokunun. Bu seçeneğin bulunduğu yer sürekli değişir ancak genellikle “Tümüne Göz At” başlığının üst kısmına yakın bir yerde bulabilirsiniz.
 • Boş bir çalma listesi açmak için “Karıştır” albüm kapağına dokunun. Bu seçenek şu anda “Sizin İçin Yapıldı” başlığı altında ön planda yer alıyor ancak daha sonra bulmak için aşağı kaydırmanız gerekebilir.
 • Spotify Blend çalma listesine başka bir kullanıcıyı davet etmeniz gerekecek. Spotify uygulamasında mesajlaşma kısmı yok, bu nedenle “Davet Et”e dokunduğunuzda, bir mesajlaşma uygulaması veya sosyal medya uygulaması ile paylaşabilirsiniz.
 • Arkadaşınızın bu mesajdaki Spotify uygulamasını açacak ve Blend çalma listenize katılmak isteyip istemediğini soracak olan bağlantıya tıklaması gerekecek.
 • Arkadaşınız Katıl’a dokunduklarında, gerisi otomatik olarak çözülecek.
 • Her iki kullanıcının en son yayınlanan şarkılarının bir karışımını içeren 50 şarkılık bir çalma listesi hemen oluşturulacak.

Spotify Blend Özelliğiyle Yeni Şarkılar Keşfedin

Spotify Blend
Blend’in algoritması harika.

Spotify Blend nasıl yapılır sorusunu cevapladık. Bir arkadaşınızla bir Blend çalma listesi oluşturduğunuzda, kitaplığınıza kaydettiğiniz diğer tüm çalma listeleriyle birlikte görünecek. Ayrıca yukarıdaki adımları izleyerek “Sizin İçin Hazırlandı” bölümüne giderek tüm Spotify Blend çalma listelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Sevgilim ve ben yaklaşık üç yıldır birlikte yaşıyoruz ve dairemizdeyken veya karttayken düzenli olarak birbirimizin cihazlarında müzik açıyoruz, bu yüzden bu çalma listesindeki hemen hemen her şeyi bilmeyi umuyordum ama kesinlikle birkaç sürpriz oldu daha önce çalmasını hiç duymadığım şarkılar vardı, ki bu harikaydı.

Ayrıca en yakın arkadaşım Burak ile bir Spotify Blend çalma listesi yaptım; çoğu zaman aynı sanatçıları dinlerdik ama belli ki zevklerimiz değişti ve o zamandan beri biraz daha farklı türlere kaydık. Eskiden dinlediğimiz Khontkar ve Ezhel gibi sanatçıların yerini, artık ayrı ayrı dinlediğimiz biraz daha bizim kültürümüze yakın geleneksel sanatçıların aldığını görmek beni şaşırttı.

Spotify Blend
Blend ile birçok yeni şarkı keşfedin.

Spotify, bu Blend çalma listelerini nasıl bir araya getirdiğini tam olarak açıklamadı ancak kesinlikle her kullanıcının en çok çalınan parçalarını alıp bir araya getirmek kadar kolay değil. Açıkçası benim tarafımdan tek bir şarkı bile ilk seferde üç çalma listesine girmedi ve kesinlikle alternatif şarkı yerine iki kullanıcının zevklerini birleştirme çabası olduğu çok açık.

Umarım Spotify Blend özelliği bu şekilde gizlenmez, böylece herkesin bulması daha kolay olur. O zamana kadar Blend davetlerini gönderen siz olmalısınız. Eğer Spotify Blend özelliği değişirse, bu makaleyi güncellediğimizden emin olabilirsiniz. Siz bu özelliği nasıl buldunuz? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.