Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Spotify, 2022 Yılının En Çok Dinlenen Şarkılarını Açıkladı

Dünyanın en popüler dijital müzik platformu Spotify, Türkiye'de 2022 yılının en çok dinlenen sanatçılarını, şarkılarını ve albümlerini paylaştı.

Oyun ve teknoloji dünyası için son derece hareketli geçen bir takvim yılını daha tamamlaya hazırlanıyoruz. 2023’e bir ay kala farklı alanlarda yılın en’lerini öğrenmeye başladık. Dünyanın önde gelen dijital müzik platformlarından Spotify, yıl boyunca Türkiye’de en çok dinlenen şarkıları, sanatçıları, albümleri ve podcast yayınlarını açıkladı. Spotify 2022 Yılın Özeti kapsamında açıklanan listelerde yerli sanatçıların ağırlığı dikkat çekiyor.

2022 yılında Türkiye genelinde en fazla dinlenen sanatçı UZI oldu. Böylece 2018 yılından beri ilk kez bu yıl zirvenin ismi değişti. UZI’yi rap sanatçıları cakal ve Ezhel’in ardından Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti. Spotify’da en çok dinlenen şarkılar sıralamasında birinciliği elektronik pop grubu KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım aldı. Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en çok dinlediği ikinci şarkı UZI’den ARASAN DA olurken onu cakal’dan İmdat ve UZI’den PAPARAZZI izledi.

En Çok Dinlenen Şarkı Bi’ Tek Ben Anlarım Oldu

spotify en çok dinlenen şarkılar

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde ise zirvede değişmedi. Türk pop müziğinin kraliçesi Sezen Aksu, üst üste beşinci yılda zirveyi kimseye kaptırmadı. İkinci ise rap müziğin yükselen yıldızı Güneş oldu. Bu iki ismi, sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso takip etti. Son albümüyle büyük bir ses getiren Swift, Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçı, albüm ve şarkı listelerinde ilk 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu.

2022’de en fazla dinleyici çeken albüme baktığımızda UZI’nın iki albümüyle birden ilk iki sırayı aldığını görüyoruz. Türkiye’de 2022 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında Ortamlarda Satılacak Bilgi birinci oldu. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü basamağına yerleşti. Meksika Açmazı en fazla dinlenen dördüncü yapım olurken, Barış Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı.

Son olarak global listede geldiğimizde ise zafer 1,6 milyar dinlemeye ulaşan As It Was ile Harry Styles’ın oluyor. İkinci ve üçüncü şarkılar ise sırasıyla Glass Animals’tan Heat Waves ve The Kid LAROI, Justin Bieber’dan STAY (with Justin Bieber) oluyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.