Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

SpaceX ve NASA’dan 10 Kentilyon Dolarlık Anlaşma!

SpaceX ve NASA, içerisinde 10 kentilyon dolar değerinde değerli maden bulunduran bir asteroidi keşif görevine başlayacak.

Hayal kırıklığı yaratan aksiliklerden ve yaz boyunca yaşanan gecikmeden sonra NASA, Asteroid Kuşağı’nın derinliklerinde gizlenen, kışkırtıcı ve dev bir uzay kayasını keşfetme misyonunu nihayet yeniden canlandırdığını açıkladı.

16 Psyche olarak bilinen asteroid, Asteroid Bet’in kütlesinin tam yüzde birini oluşturuyor ve eski bir gezegenin çekirdeği olduğu tahmin ediliyor ancak Psyche’in boyutu, bilim adamlarını meraklandıran tek şey değil. Metal açısından zengin bileşimi kadar, tahminen 10 kentilyon dolar değerinde bir demir, nikel ve altın zenginliği barındırdığına inanılıyor ki bu, Dünya’nın tüm ekonomisinin değerinin üzerinde.

NASA, 10 Ekim 2023’te Göreve Başlayacak

NASA

Başlangıçta Ağustos 2022’de fırlatılması planlanan ve göreve uygun bir şekilde adlandırılan Psyche uzay aracı, uzay ajansının 11 Ekim’de kapanan fırlatma penceresini kaçırmasına neden olan kalıcı bir uçuş yazılımı sorunuyla boğuştu.

Yazılım sorunlarının ardından görevin iptal edilip edilmeyeceğini belirleyen bağımsız bir incelemeden sağ çıktıktan sonra NASA, uzay aracının Psyche yolculuğunun devam edeceğini ve 10 Ekim 2023 gibi erken bir tarihte bir SpaceX Falcon Heavy roketinde fırlatmayı planladığını resmen duyurdu.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı direktörü Laurie Leshin yaptığı açıklamada, “Psyche ekibiyle son derece gurur duyuyorum. Bu inceleme sırasında, gelecekteki lansman tarihine doğru önemli ilerleme kaydetti. Planın ilerleyeceğinden eminim ve bu görevin geri döneceği benzersiz ve önemli bilimden heyecan duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Yeni fırlatma tarihi bir yıldan biraz daha geç olsa da, asteroid Psyche’ye beklenen varış, Mars’ın yerçekiminden sapan başka bir fırsatı beklemek zorunda kalması nedeniyle, 2026 yerine 2029 olarak belirlendi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.