Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

NASA ve SpaceX’ten Hubble’ı Kurtarma Operasyonu

NASA ve SpaceX, Hubble'ın yörüngesini artırmak için bir Dragon kapsülü kullanma olasılığını inceleyecek.

NASA ve SpaceX, Hubble teleskopunu daha yüksek bir yörüngeye kaldırmak için bir Dragon uzay aracı kullanma olasılığını incelemek için bir anlaşma imzaladı. Hubble teleskobunun yörüngesi, atmosferik sürüklenme nedeniyle zamanla bozuldu ve onu daha kararlı bir hale getirmek için yeniden yörüngelendirmek, ömrüne daha fazla yıl ekleyebilecek.

SpaceX, fikri birkaç ay önce milyarder işadamı Jared Isaacman tarafından düzenlenen insanlı uzay uçuşu girişimi olan Polaris Programı ile ortaklaşa önerdi. Hatırlarsanız Isaacman, 2021’de tamamen sivil bir mürettebatı yörüngeye fırlatan ilk görev olan Inspiration4‘ü finanse etti. Uzay ajansı, çalışma için herhangi bir para harcamayacağını ve şu anda Hubble’ı bir Dragon uzay aracıyla yeniden canlandırma görevini finanse etme planı olmadığını söyledi.

NASA ve SpaceX Hubble’ı Kurtarmaya Çalışacak

SpaceX

The New York Times‘a göre, NASA’nın bilimden sorumlu yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen bir basın toplantısında, “Bugün kesinlikle böyle bir planla ilerleyeceğimize dair bir duyuru yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı. NASA ve SpaceX münhasır bir anlaşmaya bile girmedi, bu da diğer şirketlerin model olarak kendi uzay araçlarıyla çalışmalar önerebileceği anlamına geliyor. Bu noktada, bu ortaklık tamamen olasılıklara dayalı olacak.

Ekipler, hem Hubble hem de Dragon uzay aracından teknik veri toplamak için altı ay harcayacak. Daha sonra bu bilgiyi, kapsülün teleskopla buluşmasının ve kenetlenmesinin güvenli olup olmadığını belirlemek ve ayrıca Hubble’ı fiziksel olarak nasıl daha yüksek bir irtifaya çıkarabileceğini anlamak için kullanacak.

Aynı konferansta, SpaceX müşteri operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Jessica Jensen, “Yapmak istediğimiz şey, mevcut teknolojinin sınırlarını genişletmek. Zorlu ve yaratıcı sorunları çözmek için ticari ortaklıkları ve kamu-özel ortaklıklarını nasıl kullandığımızı göstermek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Görev başarılı olursa, 32 yaşındaki teleskobun ömrüne potansiyel olarak yıllar eklemenin yanı sıra, çalışmanın bulduğu servis çözümleri, Dünya’ya yakın yörüngedeki diğer uzay araçlarına da uygulanabilir.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.