Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Souls Oyunları Oynama Sırası Nasıl Olmalı?

FromSoftware'in Soulsborne yapımları hangi sıra ile oynanmalı? Sebeplerini detaylıca yazarak oyunları sıraladık.

Elden Ring‘e başlamadan önce Souls oyunları oynama sırası nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, bu türün getirdiği zorlukların tadını çıkarmanıza yardımcı olacak belirli mekanikleri ve davranışları kolayca öğrenebilmeniz için hangi Soul oyunlarının başlamak için en iyi olduğunu öneriyoruz.

Her Souls oyun serisi benzersiz ve her birinde farklı teknikler öğreneceksiniz ancak bu türde belirli bir oyun ile başlamanın önemi de inkar edilemez. Bu nedenle, bu türe başlamanız için oyunların en iyi seçimden listedeki son oyuna kadar sıralandığı ve yolculuğunuzda edindiğiniz tüm becerileri test edecek olan aşağıdaki listeye göz atmalısınız.

Souls Oyunları Oynama Sırası Nedir?

souls oyunları oynama sırası

Souls oyunları oynama sırası aşağıdaki gibi olmalı. Oyunların çıkış tarihi sıralaması pek önemli değil. Bunun sebeplerini sizlere detaylı olarak açıklıyorum. Yanlış yerden başlarsanız, bu yapımlardan hızlıca soğuyabilirsiniz.

 • Demon’s Souls (2020)
 • Dark Souls 2
 • Dark Souls Remastered
 • Dark Souls 3
 • Bloodborne
 • Sekiro: Shadows Die Twice
 • Elden Ring

Demon’s Souls (2020)

souls oyunları oynama sırası

Souls oyunları oynama sırası listemizdeki ilk oyun Demon’s Souls’un yeniden yapımı, oldukça başarılı bir oyun. Oyun Playstation 5’e özel. Piyasadaki en yeni oyunlardan biri olmasına rağmen, 2009’daki eski güzel Demon’s Souls’a tıpatıp benziyor. Bu oyun Souls-like türünü başlattı.

Bu türle maceranıza başlamak için harika bir seçim yapan şey, mekaniğinin yeni oyuncular tarafından erişilebilir olması ve oyunun çok yavaş olması, bu da rakiplerin kalıplarını öğrenmede ve silah ve büyü kullanımında ustalaşmada çok yardımcı oluyor. Dahası, serideki sonraki oyunlar Demon’s Souls kadar yavaş, bu nedenle aşağıdaki oyunların hızı size sorun çıkarmaz. Sekiro veya Dark Souls 3 gibi daha canlı bir oyun sunan oyunlarla bu türle maceranıza başlamak, serinin geri kalan oyunlarının çok daha yavaş temposuna alışmayı zorlaştırabilir.

Dark Souls 2

souls oyunları oynama sırası

Dark Souls 2, Dark Souls serisindeki ikinci oyun ve atmosferi öncekinden biraz farklı olmasına rağmen, oyunun tarzı ve hızı aynı derecede yavaş. Souls oyunları oynama sırası Dark Souls 2’ye geldi. Kronolojik olarak önce Dark Souls Remastered oynamalısınız gibi görünse de ve oyunlar o kadar farklı değil ve Dark Souls 2, türe yeni başlayanlar için ikinci bir oyun için daha iyi bir seçim.

Esas olarak, çok daha fazla patronu olan bir oyun olduğu için bunu öneriyoruz. Sonuç olarak, bu patronların çoğunu yenmek nispeten kolay. Yine de onlara dikkat etmek zorunda kalacaksınız, birçoğunu yenmek yeni başlayanlar için imkansız bir zorluk değil ve bir patronun üstesinden gelmekten elde edilen memnuniyet sizi bu türü keşfetmeye teşvik etmeli.

Dark Souls Remastered

souls oyunları oynama sırası

Bakmanız gereken üçüncü oyun, Dark Souls serisinin başlangıcı olan Dark Souls Remastered. Bu oyun, Demon’s Souls’da ortaya çıkan mekaniği tamamen değiştirmeden geliştirdi. Demon’s Souls’un yarattığı sistemleri de genişletti. Ayrıca, oyunun hızı pratik olarak sabit, bu nedenle aynı oyunu oynuyormuş gibi hissedeceksiniz ancak yeni büyüler ve silahlarla geliştirilmiş bir oyun.

Ne yazık ki, başlangıçta şenlik ateşleri arasında ışınlanamayacağınız gerçeğine alışmanız gerekecek. Hızlı seyahat özelliğini ancak oyunun belirli bir noktasından sonra açacaksınız. Bu, deneyiminizi zenginleştirmeyi amaçlayan oyunun zorluğunun bir parçası olarak görülebilir. Souls oyunları oynama sırası nasıl olmalı listemize devam ediyoruz.

Dark Souls 3

souls oyunları oynama sırası

Bunun yeni oyuncular için en erişilebilir Dark Souls oyunu olduğu doğru. Tek sorun, öncekilerden çok daha hızlı olduğu için oyunun ilerleme hızının çarpıcı biçimde değişmesi, bu da daha yavaş tempolu oyunlara geri dönmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca Dark Souls 3, daha hızlı oynanış hızı sayesinde, daha da hızlı ilerleyen sonraki oyunlara hazırlanmak için harika bir yol olacak.

Ancak bu ifadeye katılmıyorsanız ve hızlı ve yavaş oyun arasında geçiş yapmanın sizin için bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorsanız, Souls oyunları oynama sırası listemizi es geçerek maceranıza Dark Souls 3 ile başlayabilirsiniz.

Bloodborne

souls oyunları oynama sırası

Soulsborne türündeki bir sonraki oyun, Demon’s Souls ve Dark Souls’tan oldukça farklı. Tabii ki Bloodborne’dan bahsediyoruz. Bazı mekanikleri değiştirmesine rağmen, yine de önceki oyunlarda gördüklerinize dayanırken, yeni bir soluk getiriyor ve savaşın hızını artırıyor. Diğer şeylerin yanı sıra, kalkanınıza bağlı olarak duracaksınız. Bunun yerine, hızlı atlatmaya ve silah savuşturmalarına odaklanacaksınız.

Bu oyunu Dark Souls 3’ten sonra oynamak iyi bir fikir. Bu yüzden Souls oyunları oynama sırası listemizde sonlara koyduk. Oyunun hızı nedeniyle zorluk seviyesi daha yüksek olacak ancak bunaltıcı olmayacak. Dark Souls Remastered veya Dark Souls 2 gibi oyunları tamamladıktan sonra Bloodborne oynamaya başladıysanız, savaş sırasında yapmanız gereken bazı seçimlerin hızı, DS3’ten BB’a geçmenizden çok daha kolay olacak.

Sekiro: Shadows Die Twice

souls oyunları oynama sırası

Sekiro, şüphesiz en zor Soulsborne oyunlarından bir tanesi. Bunun başlıca nedeni, From Software stüdyosunun tüm oyunları arasında en hızlısı olan oyunun bu olması. Ek olarak oyunun ana mekaniği, yani rakibin darbelerini savuşturmak, oyundaki en büyük zorluklardan bir tanesi. Rakibe hasar vermek için kullanıyorsunuz çünkü onların dengelerini bozmak, onlara saldırmaktan çok daha karlı.

Sekiro sadece farklı bir oyun ve yukarıda bahsedilen oyunlarla aynı şekilde oynayamazsınız. Bu, daha önce bu türde oyunlar oynayanları farklı bir oyun tarzına uyum sağlamaya zorlar. Bu gerçek, bazı oyuncuları Sekiro’nun başlaması gereken ilk oyun olması gerektiğine inandırdı. Sorun şu ki, bu oyun sırf bu nedenle bile en zor Soulsborne oyunlarından biri olarak görülüyor. Nasıl savuşturulacağını öğrenmek bile, Dark Souls serisi gibi oyunlara geçişi kesinlikle kolaylaştırsa da, onları tamamlamak için gerekli değil. Bu yüzden Souls oyunları oynama sırası listemizin sondan bir önceki oyunu bu.

Elden Ring

souls oyunları oynama sırası

From Software’in en son oyunu olan Elden Ring listenizin en sonunda olmalı. Seleflerinin en iyi unsurlarını alan, mekaniğinin çoğunu atan ve değiştiren, tamamen yeni bir oyun yaratmak için açık bir dünya, yeni düşmanlar ve bazı orijinal fikirler ekleyen bir oyun.

Oyun, Bloodborne ve hatta Sekiro’daki kadar hızlı, sonraki mekanikler ve konseptler önceki oyunlardakiyle aynı temele sahip ancak bunlar yeterince güncellendi ve geliştirildi ki, Soulsborne ile maceranıza başlamanız çok zor olacak. Oyun dünyasında çok sayıda patron var ve her köşede gizlenen tehlikelerle karşılaşacaksınız, bu yüzden bu oyun (şimdilik) mükemmel doruk noktası ve becerilerinizin testi olacak.

Souls oyunları oynama sırası bu şekildeydi. Siz bu oyunları hangi sırayla oynadınız? Pes ettiğiniz bir oyun oldu mu? Yorumlar kısmında yazmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.