Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sony, Tarayıcı Tabanlı Bulut Oyun Patenti Aldı

Son patent başvurusuna göre Sony, yalnızca bir web tarayıcısı kullanarak keyfini çıkarabileceğiniz yeni bir bulut oyun deneyimi üzerinde çalışmalara başladı.

Sony ve Microsoft, uzun süredir devam eden “Konsol Savaşı“nda her zaman karşı karşıya geldi ancak abonelik hizmetleri veya bulut oyun teknolojisi kullanılarak içerik erişilebilirliğinin iyileştirilmesi söz konusu olduğunda, Xbox ekosistemindeki Game Pass ve Cloud Gaming teklifleriyle Microsoft’un şu anda şampiyon olduğunu söylemek yanlış olmaz.

PlayStation hayranları için iyi haber ise Sony’nin bu alanda yavaş yavaş Microsoft’u yakalaması oldu. Bunun açık bir göstergesi, bir ay önce gerçekleşen PlayStation Plus abonelik hizmetlerinin tamamen yenilenmesi diyebiliriz. Yeni oyunlara ilk günden erişim sağlama açısından Xbox Game Pass kadar cömert olmasa da birçok PlayStation klasiği hizmette mevcut.

Sony Tarayıcı Tabanlı Bulut Oyun Sistemi

Sony

Yakın tarihli bir patent başvurusuna dayanarak Sony, yalnızca bir web tarayıcısı kullanarak keyfini çıkarabileceğiniz bir bulut oyun deneyimi geliştirme çalışmalarına başladı. Tarayıcı Tabanlı Bulut Oyun başlıklı patent başvurusu, sistemin yalnızca tescilli bir donanım cihazında çalışan PlayStation Now bulut oyun hizmetinin daha erişilebilir bir sürümü olarak tasarlandığını açıkladı.

Yeni patentli sistemle, hizmet, bir web tarayıcısı çalıştırabildikleri sürece, kullanıcıların bir dizi cihaz aracılığıyla erişmesine izin verebilir. Deneyimsiz olanlar için bulut oyunu, uzak bir sunucu aracılığıyla internet bağlantısı üzerinden bir video oyununun yayın sürecini ifade eder. Bu oyun yönteminin birçok faydası var ve en belirgin olanı kullanıcıların bir oyunu tam olarak indirmelerine gerek olmaması.

Bunun yerine, bir yerde bir veri merkezinde barındırılan özel bir makinede çalıştırılan oyuna anında erişebilirler. Tabii ki, hiçbir yöntem yeterince mükemmel değil çünkü bulut oyunları tatmin edici bir deneyim sağlamak için hızlı ve istikrarlı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar ancak donanımı zayıf kullanıcılar için adeta bir nimet diyebiliriz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.