League Of Legends

MMORTS
Takip Et
8.9

Çok iyi

7.8

Kullanıcı


SKT – SSG Final Mücadelesi’ ni Yorumladık( Detaylı )

League of Legends Dünya Şampiyonası Finalini yorumladık. Ayrıca Final maına ait 5 müsabakaya da ulaşabilirsiniz içerikte.

SKT – SSG Final Mücadelesi’ ni Yorumladık( Detaylı )

League of Legends Dünya Şampiyonasını bu sene de SKT kazandı. Ancak uğrunda büyük mücadeleler vererek ve kaybetmeyi tadarak kazandılar bu sene. Yarı final ve Finali hep kıl payı kazanarak ilerleyen SKT, SSG’ yle ölümüne mücadeleye girdi. En ufak ayrıntının bile önemli olduğu 5 maçta 3-2′ lik skorlar gülen taraf SKT oldu. Ancak bu maçlarda ne oldu, neler yaşandı. Gelin, üzerinden biraz zaman geçtikten, sezon bittikten ve biz rahat bir nefes aldıktan sonra bu duruma bir göz atalım. Ayrıca 5 final maçını da aşağıda bulabilirsiniz. Öncelikle maçlarda sıra sıra ilerlemek istiyorum. Özellikle de SKT’ yi bir üst sıraya taşıyan koridorlardan ilerlemek istiyorum. SKT, makine gibi bir takım. Genel olarak Faker, orta koridorda muhteşem işler yaparken, diğer koridorlarda rakiplerinin altında kalmayarak ve genel olarak üstün çıkarak maçı bitiriyor. SKT’ de en yer olarak ormancıları gösterebiliriz. Yani final maçına kadar öyleydi. SKT için bu durum öylesine sıkıntılı bir durumdu ki, turnuvaya iki ormancı ile birlikte geldiler. Blank ve Bengi. Final maçında tercihini Bengi’ den yana kullanan SKT’ nin koçu kkOma, çok doğru bir karar verdiğini kanıtladı. Üstelik, rakibin beklemeyeceği şekilde davranarak takımı ormancı üzerine kurdu. SKT’ nin en zayıf halkası olarak gözüktüğü için takımlar SKT’ ye karşı orman üzerinden yürümek istiyorlar. Ancak Bengi, Faker ile birlikte şampiyonluğu kazandıran oyuncu oldu diyebiliriz. Şimdi analizlerimize maç maç devam edelim.

Birinci Maç

SKT – SSG finalinin ilk maçında, herkes SKT’ nin Faker üzerine kurduğu bir oyun stilini tercih edeceğini SSG’ nin orta koridoru Crown’ un da karşısında onu alt etmek için her şeyini kullanacağı düşünülüyordu.  Ancak, ilk maçtan son maça kadar muhteşem performans sergileyen Bengi’ yi göz ardı etmişlerdi. Olaf – Karma – Orianna üçlü kompozisyonu ile çıkan SKT, Bengi sayesinde rakip ormancının kasmasını engelledi. Öyle ki, oyunun ilk başlarında hem kendi koridorunu hem de rakibin koridorunu çok hızlı bir şekilde dönerek rakibinin koridorunu sürekli boşalttı. Bu sayede, Ambition için çok zorlu anlar başlamış oldu. Bengi turnuva boyunca 0.67′ lik totem temizleme oranıyla Karsa’ dan sonra ikinci olmayı başarmıştı. İlk maçta da, SSG’ nin bütün görüşünü engelledi diyebiliriz. Görüşü olmayan SSG’ de zor anlar yaşadı. Bengi ilk maçta tam 46 totem temizledi.

İkinci Maç

İkinci maçta her ne olursa olsun, dünyanın en iyi League of Legends oyuncusu olduğunu kanıtlayan Faker ön plana çıktı. Yine Bengi ile beraber Faker’ ın muhteşem harita konumları orta koridor ile birlikte üst koridorun da  SKT’ nin eline geçmesini sağlamıştır. SKT, takım olarak çok sağlam bir duruş sergiledi bu maçta. Maçın henüz başındayken SSG, alt koridora 5 kişilik bir baskın yaptı. Baskının hemen ardından bir karşı baskınla cevap veren SKT, maçı bu sayede erkenden koparmış oldu. İkinci maç birçok açıdan SSG’ nin ormancısı Ambition’ un yanlış bir seçim yapmasına bağlanabilir. SSG’ nin koçunun kafasında ilk saldırıda oyunu koparmak vardı ancak koparamayınca SSG, çok zor bir duruma girdi ve skor 2-0 oldu.

Üçüncü Maç

 2. Maçta ki kötü performansından Ambition ile birlikte adeta geri dönüş yaşayan SSG, SKT’ yi sert bir tokat attı diyebiliriz. Ambition 3. maçta oldukça riskli bir şampiyon seçti. İlk maçta hüsrana uğradığı Lee Sin’ i tekrar seçen Ambition, bu sefer istediklerini başardı ve istediklerini başardığında Lee Sin’ in nasıl oynanması gerektiğini adeta herkese kanıtladı. Uzun bir oyun süresinden sonra geç oyunda ki hakimiyetini kaybeden SKT’ nin karşısında durumu iyi değerlendiren bir SSG vardı. Ambition’ un Faker’ ı alıp rakibine adeta pay ettiği bir savaşın ardından oyun olduğu gibi koptu ve SSG, biraz da olsa umut ışığı buldu. Bengi’ nin muhteşem işler başardığını söyledik ancak, aslında yalnızca Bengi değil final mücadelesi ormancılar arasında geçti diyebiliriz. Bengi çok başarılı konum alsa dahi, SKT’ nin genel olarak  Ejder’ lere gereken önemi vermemesi büyük bir sıkıntı yaşatıyordu. Finalde de bunu oldukça sert bir biçimde yaşadı SKT. SSG, bu maçta tam dört tane Element Ejderi kesmeyi başardı. Ayrıca bu maçta Bengi elinden bir de Kadim Ejderi kaçırdı. Yanlış zamanlamayla çarp kullanan Bengi, bu maçta önceki maçlarda ki üstün performansı yerle bir etti. SKT, final boyunca Ejder’ e gereken önemi vermedi. Hatta Ejder’ leri kendi elleriyle teslim etti. Ejder yerine daha farklı kaynaklara yöneldiler.  Ancak, SKT için çok geçti artık. Maç yine SSG’ nin lehine sonuçlandı.

Dördüncü Maç

3. maçta ki yenilgi direk Bengi’ ye kesildi ve koç onu köşeye oturttu. Yerine Blank’ i oyuna soktu. SKT’ nin koçu kkOma bu maçta SSG’ nin arkasına yerleşip Orianna ile kombo yaparak, rakibini zor bir konuma sokması için Zac’ i oyuna aldırdı. Ancak, kkOma, çok büyük yanlış yaptığını oyunda fark eti. Blank’ in bilgileri ne yazık ki final mücadelesi için yeterli değildi. Ayrıca oyunda kopmalar yaşadı ve bu sayede oyunun başından sonuna kadar çok etkisiz bir performans gösterdi. SKT, bu durumda çok büyük sıkıntılar yaşadı. Bengi’ nin kötü oynadığı zaman bile sorunsuz bir şekilde başardığı totem temizlemeyi bile sorunlu yapan Blank, kırmızı güçlendirmenin çaprazına yerleştirilmiş görüş totemini bile fark etmedi. Totem orada 5. dakikadan 21. dakikaya kadar kaldı ve SSG bu sayede, Blank’ in yerini sürekli gördü ve ona göre oynadı.  Bunun dışında, SSG’ nin ormancısı ve Faker ile kıyasıya bir mücadele vardı ve Faker, Ambition’ u çıldırtmak için Baron Piti’ nde onunla dalga geçer gibi oyun oynuyordu. Tam o anca ortaya atlayan Blank, SKT’ nin ve Faker’ in istemediği takım savaşına girmesine sebep oldu. Durum böyle olunca SSG, SKT’ yi takım savaşında mağlup etti ve Baron’ u da alarak adeta 2. maçı da kazandıklarını açıkladılar. 3. maçta ki gibi yine Lee Sin alan Ambition, bu maçta da SKT’ nin arkasına dolanarak Faker’ ı takımının ortasına attı. Durum böyle olunca SKT, ikinci kırılma anını yaşadı ve bu oyunu da SSG’ ye kaptırdı.

Beşinci Maç

Beşinci maça geldiğinde her şey çok farklıydı. SKT’ nin koçu kkOma, Bengi’ nin değerini anladı ve onu süper yedek olarak oyuna geri soktu. 5. maçta belki de 4 maçtır yapmadığı bir şeyi yapan SKT, rakibe Ejderleri bırakmamaya başladı. Olaf’ ı alarak tartışmalara konu olan Ambition, Bengi’ nin karşısında pek bir şey yapamayınca, muhteşem çocuk Bengi, oyuna geri dönmüş oldu. Beşinci maçta SKT ve SSG arasında adeta aksiyon filmi gibi bir maç izledik. En ufak ayrıntıyı bile atlamamak isteyen iki takımın özellikle ormancılarına büyük iş düşüyordu. Faker her zaman ki gibi, bitirici güç olduğu için hedefler ona doğrulmuştu. Özellikle çarp savaşları ve totem savaşları maçlara damga vurdu. Sonuçta maçları izleyen oyuncuların unutamayacağı, nefes kesen bir maç oldu diyebiliriz. Sonuçta SKT kazandı ancak SSG’ de en az SKT, kadar istekli olduğunu kanıtladı. Faker, yine yılın oyuncusu seçildi. Bengi ve Ambition’ un oyunun alınmasına etki eden performansları akıllara kazındı. Sezonu bitiren League of Legends, sezon öncesi dönemdeyken, final mücadelesini bizimle yeniden yaşadığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca, bütün finali tek bir videoda izlemek isterseniz sizi hemen aşağıda ki videoya alalım.

 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>