SK Hynix, Dünyanın İlk 24 GB DDR5 Belleğini Duyurdu

SK Hynix, ileride 48 GB ve 96 GB olarak tüketiciye sunulacak ilk 24 GB DDR5 bellek örneklerini tanıttı.

SK Hynix, dünyanın ilk 24 GB DDR5 RAM yongalarını örneklediğini duyurdu. Bu, tipik olarak bellek başına maksimum 16 GB kapasiteye ulaşan bellek modülleri için ileriye doğru atılmış büyük bir adım. Yani artık yongalar, artan bellek yoğunluğuna sahip olacak ve kullanıcılara aynı form faktöründe daha fazla kapasite sağlayacak.

Bu kısmen, aşırı ultraviyole (EUV) litografi kullanan yeni 1anm üretim süreci sayesinde. Artan yoğunluğa ek olarak, bu yeni süreç, üretim verimliliği ve hızı yüzde 33 arttıracak. Üstelik bu yeni bellek yongaları, aynı kapasite için güç tüketiminde yüzde 25’e varan azalma sağlayacak, bu nedenle bu bellekten güç alan sistemler de daha verimli olacak.

SK Hynix’in Yeni Bellekleri Metaverse İçin Kullanılacak

SK Hynix

Dünyanın ilk 24 GB DDR5 RAM‘leri ile ilgili başka bir bilgi ise, maksimum kapasitelerinin iki katı olmaması. Tipik olarak, önceki katman ne olursa olsun bellek modüllerinin kapasitesi iki katına çıkar, bu nedenle 16 GB’dan sonra 32 GB yonga beklersiniz ancak, bu yoğunluktaki DDR5 modüllerinin var olması muhtemelen biraz zaman alacak, bu nedenle SK Hynix bu arada 24GB’lık bir yonga ile geldi.

Bu 24 GB DDR5 RAM yongalarının tam bir RAM modülü olmadığını, bu modüldeki ayrı yongalardan biri olduklarını unutmamak önemli. SK Hynix‘in satacağı asıl ürünler 48 GB ve 96 GB bellek kapasitesi ile başlayacak ve tahmin edebileceğiniz gibi ilk sıradaki müşteriler veri merkezleri olacak. Bu müşteriler tipik olarak, yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamalarında üst düzey sunucuları güçlendiren bunun gibi yüksek performanslı donanımlara ve ayrıca birçok şirketin son zamanlarda yatırım yaptığı efsanevi metaverse evrenine odaklanacak.

SK Hynix

Normal tüketicilerin bu yeni çipleri ne zaman deneyebileceklerini söylemek için henüz erken ancak genel olarak devam eden bileşen sıkıntısı nedeniyle biraz zaman alabilir. Intel’in yakın zamanda piyasaya sürülen Alder Lake işlemcileri, DDR5’i destekleyen ilk tüketici işlemcileri ve benimsemenin hızlanması muhtemelen biraz zaman alacak.

Ayrıca, çoğu kullanıcının bu tür bir kapasiteye asla ihtiyacı olmayacağından, aynı boyuttaki modüllerin genel tüketiciler için mevcut olmasını beklememelisiniz.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol