Shadow Arena

MMOACTION
Takip Et
8.7

Çok iyi

5.5

Kullanıcı

Shadow Arena İnceleme

Shadow Arena detaylı inceleme

Güney Koreli video oyun geliştirici firması olan Pearl Abyss’in yeni oyunu olan Shadow Arena 21 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Steam üzerinden Erken Erişim oyunu olarak piyasaya sürüldü. Bu yazımız’da siz değerli okuyucularımıza ve oyunu merak eden oyunculara Shadow Arena’nın tam olarak ne olduğunu ve nasıl bir oyun olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Shadow Arena İnceleme

Öncelikle Shadow Arena bir Battle Royale oyunudur. Ancak şöyle bir şeyin altını çizmek istiyorum. Shadow Arena’yı aslında Black Desert‘ın bir Battle Royale modu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun grafikleri göreceğiniz üzere Black Desert’la tamamen aynı herhangi bir farklılık söz konusu değil.

Shadow Arena’nın Geliştirici Kimdir, Oyun Tam Sürüme Ne Zaman Geçecek ?

Shadow Arena’nın geliştiricisi ve yayıncısı hem dünya’da hem de Asya bölgesinde önemli bir konuma sahip Güney Koreli oyun geliştirici Pearl Abyss’dir. Geliştirici firma olan Pearl Abyss geliştirmiş olduğu Black Desert’ın dünya’da ve ülkemizde’de oldukça büyük hayranları var. Özellikle Mobil platformlar için çıkarmış olduğu Black Desert Mobile’ın dünya genelinde 10 milyon fazla aktif kullanıcısı var.

Oyun geçtiğimiz ay yani 21 Mayıs 2020 tarihinde Erken Erişim oyunu olarak Steam üzerinden yayınlandı. Şimdilik sadece yapay zeka’ya karşı oynanabilen oyun Erken Erişim oyunu olarak bir süre daha Steam’de kalmaya devam edecek ancak Pearl Abyss oyunun tam sürümüyle ilgili henüz bir bilgi vermedi.

Shadow Arena Nedir ? Nasıl Bir Oyun ?

Shadow Arena bir Battle Royale oyunudur. Shadow Arena’da klasik Battle Royale oyunlarının aksine oyunda bulunan 10 adet kahramandan birini seçerek oynuyoruz. Oyunda eşyalar yok mu ? elbette var, eşya sistemi diğer oyunlardan çokta farklı sayılmaz. Ancak Shadow Arena’nın artısı oyunun MMO Battle Royale olmasında yatıyor. MMO oyunlarını bilirsiniz, örneğin Black Desert’ta seçenebileceğiniz bir çok karakter var, karakterinizi seçer ve level kasmaya ve güçlenmeye başlarsınız. Tıpkı MMO oyunlarında olduğu gibi Shadow Arena’da da oyuna girdiğiniz’de harita üzerinde bulunan NPC’leri öldürerek içlerinden düşen eşyaları toplayıp güçlenebiliyor ve kazandığınız yetenek puanları ile karakterinize has yetenekleri geliştirebiliyorsunuz.

Shadow Arena, Black Desert’ın bir Battle Royale modu olduğundan oyunun mekaniklerinde herhangi bir değişiklik yok. Ancak bu oyunda refleksler önemli bir unsur. Hemen yukarıda bahsettiğim gibi oyun Black Desert’ın bire bir aynısı olduğundan oyun içerisinde bir şeylere tıklayabilmek size oldukça zaman kaybettirir. Daha önce Black Desert oynamamış olan oyuncular varsa neden zaman kaybettirdiğini en basit şekilde şöyle açıklayabilirim; Black Desert’ta imleç ile bir şeylere tıklayabilmek için karakterinizi durdurmanız gerekiyor.  Mouse sizin bakış ve kamera açınızın kontrolünü sağladığı için oyuna girdiğinizde herhangi bir mouse imleci göremezsiniz. Bu nedenle kısayol tuşlarına alışmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Shadow Arena İnceleme 6

Shadow Arena Karakterleri

Oyunda toplam’da 10 adet karakter mevcut. Her bir karakterin kendine has özel yetenekleri ve comboları mevcut. Bu karakterlerin oynanış stilleri sizin oyun oynama biçiminize ve rakiplerinize göre farklılık gösterecektir. En iyi karakter hangisi diye soracak olursanız işte bunun kesin bir cevabı bulunmuyor. Her karakterin kendine has artıları ve eksileri mevcut ve bu karakter veya karakterlere ne kadar hakim olduğunuzla alakalı.

Shadow Arena’da bulunan karakterler ise aşağıdaki gibidir ve Black Desert oyuncuları bu karakterlerin bazılarını tanıyacaklardır.

Shadow Arena İnceleme 7

Jordine Ducas

Shadow Arena İnceleme 8

Yeonhwa

Shadow Arena İnceleme 9

Ahon Kirus

Shadow Arena İnceleme 10

Gerhard Shultz

Shadow Arena İnceleme 11

Haru

Shadow Arena İnceleme 12

Herawen

Shadow Arena İnceleme 13

Orwen

Shadow Arena İnceleme 14

Goyen

Shadow Arena İnceleme 15

Badal the Golden

Görmüş olduğunuz üzere toplam’da 10 adet karakter ve bu her karakterin 4 farklı yeteneği mevcut. Ektra olarak tüm karakterlerde bulunan iki tane yetenek var daha var. Q yeteneği yani Kara Ruh Olma, sizi bir kara ruh formuna dönüştürür. Kara ruh formuna giren bir kişi herhangi bir hasar almaz. E yeteneği ise sizi bir belli bir mesafede baktığınız yöne doğru ışınlar.

Oyun’da ayrıca bir de beceri geliştirme bölümü mevcut. Her karakterin kendine has 4 yeteneği olduğundan bahsetmiştik. Bu yeteneklere seviye atlatarak güçlendirmek mümkün. Seviye atmaları durumunda size ve takım arkadaşınıza daha fazla fayda sağlarlar. Hem maç esnasında elde ettiğiniz beceri kitaplarıyla hem de oyun menüsünde bulunan beceri geliştirme kısmı sayesinde karakterinizin yeteneklerini daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Oyun esnasında haritaya indiğinizde çevreniz’de bulunan yaratıkları keserek hem içlerinden düşen eşyaları kuşanabilir hem de yetenek puanları kazanarak yeteneklerinize seviye atlattırabilirsiniz. Maç içerisinde yetenekleri atlatabilmenin iki yolu var.

  • Birincisi yaratıkları kesmeye başladığınızda elde ettiğiniz deneyim puanlarıyla seviye atladığınızda “K” kısa yolunu kullarak imleciniz ile istediğiniz yeteneği seçip yükseltebilirsiniz.
  • İkincisi ise kısa yol tuşlarını kullanabilirsiniz. Diyelim ki seviye atladınız ve o an hızlı bir şekilde yeteneğinize seviye atlattırmak istiyorsunuz, ctrl tuşu ile birlikte 1,2,3 ve 4 tuş kombinasyonlarını kullanarak yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Ayrıca belirtmek isterim ki, karakterlerin yetenekleri birden daha fazla geliştirilebilir. Her bir yeteneğin dereceleri yani rankları mevcut.

Oyun Modları

Shadow Arena’da toplam’da 4 adet mod mevcut. Şu an için sadece Yapay Zekaya Karşı savaş modu açık ancak, ister bireysel olarak yani tek başınıza ister arkadaşlarınızla birlikte takım halinde oyuna girebiliyorsunuz. Ayrıca karakteri öğrenebilmek adına girebileceğiniz eğitim modu var. Daha sonra açılacak olan modlar ise aşağıdaki görsel’de görebileceğiniz üzere, Arena ve Rekabetsiz Karşılaşma modları olacak.

Shadow Arena İnceleme 5

 

Oyun Nasıl Oynanıyor ?

İlk olarak Ana Menü’de oyunu başlat seçeneğine bastığınızda çıkan ekrandan oynamak istediğiniz mod’u seçiyorsunuz ardından açılan ekran’da oynamak istediğiniz karakteri de belirledikten sonra oyun sizi bekleme alanına alıyor. Bekleme alanında oyuncuların gelmesi tamamlandıktan sonra haritanın herhangi bir köşesine Kara Ruh formunda geçiş yapıyorsunuz. İndiğiniz nokta’da sizin gibi oyuncuların olması muhtemeldir bu yüzden gözlerinizi dört açın. İlk önce yapmanız gereken şey etrafta dolanan yaratıkları keserek içlerinden eşyalar düşürmeye çalışmak ve yeteneklerinizi geliştirmeniz olacaktır.

Haritanın bazı bölümlerinde daha güçlü ve daha iyi eşyalar veren mini boss tarzında yaratıklar var. Ancak belirtmek isterim ki bu bossları hafife almayın. Eğer gerekli potlarınız veya üzerinizde yeteri kadar iyi eşyalar yoksa büyük bir ihtimalle ölürsünüz. Ancak bu bossları kestiğinizde size oldukça iyi bir eşya verecektir.

Etrafta keseceğiniz ufak yaratıklarından içerisinde, bize kısa süreliğine bufflar veren yiyecekler, can potları, ayakkabı, eldiven, silah gibi eşyalar verecektir.

Shadow Arena İnceleme 16

Oyunun Haritası

Shadow Arena’nın oyun haritası oldukça geniş. Diğer Battle Royale oyunları gibi Shadow Arena’da da zamanla daralan bir sis alanı mevcut. Kara Sis isimli zamanla daralan bir etki tarafından etrafınız kuşatılmış durumda. Alanın dışına çıktığınızda hem Kara Sis’den hem de Kara Ruh’dan hasar yiyorsunuz.

Ayrıca 6 adet Antik Sunak da haritanın çeşitli yerlerinde konuşlanmış durumda. Bu sunakları etkinleştirerek eşya ve çağrılabilir yaratıklar elde edebilirsiniz.

Editörün Değerlendirmesi

Öncelikle Black Desert’ı daha önce oynamış olan biri olarak oyunun kontrollerine aşina olduğum için çok zorlanmadım ve yeni başlayacak olan ve daha önce Black Desert oynamamış olan oyuncuların alışmakta zorluk çekeceğini sanmıyorum. Bir kaç saatlik oynamanın sonunda oyunun kısa yollarına alışabilirsiniz.

Oyunun grafikleri oldukça güzel ve göze hitap ediyor ancak kasma donma vs. gibi sorunlar yaşamamanız adına önerilen sistem gereksinimlerinde oynamanızı öneririm.

Oyunun eksikleri elbette var ancak Erken Erişim oyunu olduğundan ve oyuncuların geri bildirimleriyle birlikte mevcut hatalar giderilecek ve oyuna daha fazla içerik ekleneceğine eminim. Sonuçta oyunun arkasında Pearl Abyss gibi firma var.

Ayrıca oyuna yeni başlamış olan oyuncular için daha öncede haberini yaptığımız üzere YouTube kanalında eğitici videolar var. Bu videolara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol