Samsung, ISOCELL HP1 İsimli 200 MP Kamera Sensörünü Tanıttı

Samsung, sektörün ilk 200 MP akıllı telefon kamera sensörü ISOCELL HP1'i tanıttı. Ayrıca üst düzey bir sensör olan ISOCELL GN5'de tanıtıldı.

Sektörün ilk 0.64μm mobil görüntü sensörü olan ISOCELL JN1‘i haziran ayında piyasaya sürdükten sonra Samsung, akıllı telefonlar için ilk 200MP kamera sensörünü tanıttı. Yeni Samsung ISOCELL HP1, ayrıca Samsung’un 0,64μm boyutlu piksellerini temel alacak ve küçük bir pakette ultra yüksek çözünürlük sunacak.

Samsung ISOCELL HP1, tamamen yeni ChameleonCell piksel gruplama teknolojisi sayesinde en üst düzeyde düşük ışık performansı sunacak. Bu, sensörün ortama bağlı olarak ikiye iki, dörde dört veya tam piksel düzeni kullanmasını sağlayacak.

Düşük aydınlatma koşullarında, ISOCELL HP1, 16 komşu pikseli büyük bir 2,56μm pikselde birleştirebilecek ve 12.5 MP’lik etkin bir çözünürlük sunacak. Daha büyük pikseller, sensörün daha fazla ışık yakalamasına ve daha parlak fotoğraflar üretmesine yardımcı olacak.

ISOCELL HP1

ISOCELL HP1 8K Video Çekecek

Video yetenekleri söz konusu olduğunda ISOCELL HP1, görüş alanında minimum kayıpla 30 FPS 8K video çekebilecek. Sensör, etkin çözünürlüğü 50 MP’ye düşürmek için dört komşu pikseli birleştirerek, tam görüntü çözünürlüğünü kırpmaya veya küçültmeye gerek kalmadan 8K video çekimine olanak tanıyacak.

Yeni sensör ile birlikte Samsung, ISOCELL GN5‘i de duyurdu. Tüm yönlü bir otomatik odaklama teknolojisi olan Dual Pixel Pro’yu entegre eden endüstrinin ilk 1.0μm sensörü olacak. Samsung’a göre bu teknoloji:

“Sektörün en küçüğü olan iki fotodiyot, her yöndeki desen değişikliklerini tanımak için sensörün her 1.0μm pikseline yatay veya dikey olarak yerleştirecek. Sensörün tüm alanlarını kapsayan bir milyon faz algılamalı çok yönlü fotodiyotla, ISOCELL GN5’in otomatik odaklaması anında oluşacak ve hem parlak hem de düşük ışıklı ortamlarda daha keskin görüntüler sağlayacak.”

ISOCELL GN5 ayrıca, sektörde ilk kez bir Dual Pixel ürününe Ön Derin Siper İzolasyonu (FDTI) uygulayan Samsung’un tescilli piksel teknolojisini kullanacak. Bu teknoloji, her bir fotodiyotun daha fazla ışık bilgisi emmesine ve tutmasına izin vererek, tam kuyu kapasitesini (FWC) iyileştirecek ve piksel içindeki karışmayı azaltacak.

Şu anda Samsung, bu yeni sensörleri akıllı telefonlarda ne zaman görmeyi bekleyebileceğimiz konusunda herhangi bir bilgi paylaşmadı. Şirket, yaklaşmakta olan amiral gemisi Galaxy S22 serisinde ISOCELL HP1‘i sunabilir ancak şu anda buna işaret eden somut bir kanıtımız yok. Daha fazlasını öğrenir öğrenmez size bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol