Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Samsung, Apple’a Rakip VR Başlığı Geliştirmeye Başladı

Samsung, Apple'ın karma gerçeklik başlığına rakip olacak bir cihaz üzerinde çalıştığını açıkladı.

Samsung VR başlığı geliştirme çalışmalarına başladı. Apple’ın uzun süredir karma gerçeklik (AR/VR tabanlı) başlığı üzerinde çalıştığı söyleniyordu. iPhone üreticisi teknoloji devinin en büyük rakibi olan Samsung’un da böyle bir cihaz üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Galaxy Unpacked 2023 etkinliği sırasında Güney Koreli teknoloji devi, kendisine ait yeni bir Karma Gerçeklik başlığı üzerinde çalıştığını duyurdu. Yakında çıkacak olan sanal gerçeklik başlığı, şirketin ortakları olan Google ve Qualcomm’un yardımıyla geliştirildi. Şirket ayrıca cihazın lansmanının çok uzakta olmadığını ve şirketin bu giyilebilir cihazdan Genişletilmiş Gerçeklik (XR) başlığı olarak tanımladığı belirtti.

Samsung ve Apple Rekabeti VR’a Taşınacak

Samsung, Apple'a Rakip VR Başlığı Geliştirmeye Başladı

Farkında olmayanlar için, sanal gerçeklik temel olarak kullanıcıya keşfetmesi ve etkileşimde bulunması için sanal bir ortam sunan teknolojidir. Öte yandan, artırılmış gerçeklik, bir kameradan canlı görüntünün yanı sıra ek arayüz sunan yeni bir teknolojidir. Başka bir deyişle, tamamen yeni bir ortam yaratmak yerine, dünya görüşünüzü olduğu gibi genişletir diyebiliriz.

Ekranlar, diğer yararlı bilgilerle birlikte kullanıcılara gitmeleri gereken yolu gösteren oklara da sahip olabilen arka kameradan canlı bir yayın gösterir. Ayrıca Samsung, yeni XR başlığının özel yapım bir Qualcomm yonga setine sahip olacağını ve şirketin XR başlık projesi için Meta ve Microsoft ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

XR başlığının başkanı ayrıca, platformun ve yazılımın “cihazın başarılı olması için biraz hazır olması” gerektiğini de belirtti ancak, Apple ve Samsung’un bu tamamen yeni segmentte nasıl rekabet edeceğini gerçekten merak ediyoruz.

YouTube video

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.