Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Rusya’da Devlet Çalışanlarının iPhone Kullanması Yasaklandı

Rusya, şirketin ABD istihbarat teşkilatlarına yardım etmek için çalıştığını iddia ederek hükümet çalışanlarının Apple ürünlerini kullanmasını yasakladı.

Binlerce üst düzey Rus yetkilisi ve devlet çalışanının, Batı istihbarat teşkilatları için gizli casusluk araçları olarak hizmet edebilecekleri endişesiyle iPhone‘ları ve diğer Apple ürünlerini kullanmalarının yasaklandığı bildirildi. Görünüşe göre, Rusya’daki üst düzey hükümet yetkilileri artık kullandıkları teknolojik cihazlara çok daha fazla dikkat etmek zorunda kalacak.

Financial Times‘ın haberine göre Rusya ticaret bakanı, yeni yasağın 17 Temmuz Pazartesi günü yürürlüğe gireceğini söyledi. Kremlin yetkilileri ayrıca Vladimir Putin’in 2024 cumhurbaşkanlığı yeniden seçim kampanyasında çalışan personele, bu yılın başlarında benzer casusluk toplantılarında ABD tarafından geliştirilen çeşitli akıllı telefonların kullanılmasına karşı tavsiyelerde bulundu.

Rusya, ABD Cihazlarına Karşı

Rusya'da Devlet Çalışanlarının iPhone Kullanması Yasaklandı

Son yasağın esas olarak iş faaliyetleriyle ilgili e-posta yazışmalarına odaklanacağı bildirildi; bu da yetkililerin cihazları kişisel kullanım için bu cihazları kullanmaya devam edebileceği anlamına geliyor. Times’a göre bu yetkililer ve personel, sadece yeni kurallara uymak için günlük rutinler sırasında birden fazla telefona ihtiyaç duyacak.

Bazı yetkililer ise Rus yapımı Aurora işletim sisteminde çalışan, devlet tarafından onaylanan daha düşük düzeydeki cihazlara geçecek. Rus güvenlik ve istihbarat servisleri uzmanı Andrey Soldatov, Financial Times’a verdiği demeçte, “FSB, profesyonel temaslar için iPhone’ların kullanılması konusunda uzun süredir endişeliydi, ancak başkanlık yönetimi ve diğer yetkililer [kısıtlamalara] sırf iPhone’ları sevdikleri için karşı çıktılar” dedi.

Rus istihbarat yetkilileri geçen ay ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatını Ruslara ait binlerce iPhone’u hacklemek ve Rusya’da yerleşik yabancı diplomatların telefonlarını hedef almakla suçladı. FSB yetkilileri, Apple’ın ABD istihbarat teşkilatlarına “ilgili kişileri izlemek için geniş bir fırsat yelpazesi” sağladığını iddia etti. Açık olmak gerekirse, Rus yetkililer iddia edilen ABD komplosunu kanıtlayan net bir kanıt sunmadı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.