Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Rune Factory 4 Special PC İnceleme

Geçtiğimiz günlerde PC için yenilenerek çıkış yapan ünlü 3DS oyunu Rune Factory 4 Special nasıl olmuş?

Rune Factory 4 Special inceleme yazıma geçmeden önce Rune Factory serisinin, eski Harvest Moon/Story of Seasons çiftçilik ve yaşam simülasyonu oyunlarının bir yan ürünü olduğunu belirteyim. Bu oyunların ruhunu ve stilini yakalayan yapım, daha fazla fantezi ögesi ve hack and slash dövüş mekaniği ekledi. Kendinden önceki oyunlar gibi, Rune Factory 4 Special da çiftlik yönetimi, yaşam simülasyonu ve aksiyon öğelerinin bir karışımı.

Bahsettiğim kombinasyon rahatlatıcı, bağımlılık yapan ve kuşkusuz tekrarlayan bir deneyim. Rune Factory 4 Special, PC oyunları listenize eklemek için sağlam bir port ve güzel bir oyun. Önceki oyunlara kıyasla her şey aynı ancak aynı zamanda klasik bir 3DS oyununun biraz daha yüksek çözünürlüklü yeniden yapımı olmasından başka bir iddiası da yok. Steam‘de 30 dolardan çıkan oyun, ülkemize özel fiyatlandırma ile sadece 85 TL fiyat etiketine sahip.

Rune Factory 4 Special İnceleme: Bol İçerik

Rune Factory 4 Special

Rune Factory 4 Special‘ın hikayesinden başlarsak, şirin Selphia kasabasındaki hafızasını kaybetmiş bir elçi olarak oyuna başlıyorsunuz. Kasabayı ve koruyucu ejderhasını (Ventuswill) iç çatışmalardan ve dış savaş çığırtkanlığından kurtarırken aynı zamanda hafızanızı bir araya getirmelisiniz. Hepsinden öte, kasabanın çiftliğine de bakmalısınız. Oyun, dünyasını hayata geçirmek için bloklu, hafif deforme olmuş, çizgi tarzı karakter modelleri, basit dokular ve izometrik kamera görüntüsü kullanan bir yapım.

Oyunun şirin görünümü ve sade görselleri sizi yanıltmasın. İçerikle dolu, canavarca bir oyun. Yetiştirmek ve çiftçilik yapmak için geniş bir alanınız, baskın yapmak için zindanlar, evcilleştirmek için canavarlar, keşfetmek için geniş bir harita, yapmak için araç ve gereçler ve elbette geliştirmek için samimi ilişkiler ile bolca karşılaşacaksınız.

Kağıt üzerinde, oyun öğrenilecek çok sayıda sisteme sahip ancak istek sistemi sizi oyunun çeşitli mekaniğine alıştırmanıza yardımcı olacak. İstekler, ikamet ettiğiniz yerin hemen dışında üstlendiğiniz görevler veya hedefler ve Rune Factory’deki tüm etkinlikler için oyun içi öğreticiler olarak hizmet eder. Toprak işleme ve ekim gibi temel çiftlik işlerinin yanı sıra mobilya taşıma ve yerleştirme gibi ev işleriyle başlayacaksınız.

Rune Factory 4 Special

Günler ilerledikçe istekler daha da artıyor. Örneğin, sonraki bir istek size bir balta veriyor ve bu balta daha fazla ürüne yer açmak için çiftliğinizden kütükleri ve tahta artıkları kaldırıyor. Daha sonra, hayvanları evcilleştirecek ve çiftlikteki temel görevleri yönetmeleri için onlara atayacaksınız. Ayrıca ansiklopedik bir araç, silah ve yemek tarifleri listesi toplamaya başlayacaksınız. Bu zengin içeriğe rağmen, hiçbir zaman bunalmış veya aceleye getirilmiş hissetmedim. Rune Factory 4 Special son derece misafirperver, böylece kendi hızınızda oynayabilir ve ilerleyebilirsiniz.

Hikayeyi görmezden gelerek ve sadece çiftliğinizi yöneterek günlerinizi kısaltmayı seçebilirsiniz. Bazı günler evcilleştirmek için belirli bir hayvanı avlarken, diğerlerini balık tutmakla veya topladığım yemek tariflerini pişirmek ile geçirdim. Özellikle motive olmuş hissettiğim zamanlarda, çiftliği ve kasabayı geliştirmek için kullandığınız bir para birimi olan Prince Point kazanmak için canavarları ve kolay patronları kovaladım.

Rune Factory 4 Special

Dövüş mekanikleri basit ancak kilidini açmak ve ustalaşmak için çok çeşitli silahlar ve büyü saldırıları mevcut. Rune Factory 4 Special’da çılgın, iddialı bir aksiyon yok ancak yetenek ilerlemesi, büyüler, silah türleri ve kasaba halkı parti üyelerinin tümü, bana Legend of Mana‘yı hatırlatan zengin bir aksiyon sistemi yaratmaya yardımcı oluyor.

Kendinizi Rune Factory’nin temel mekaniğine alıştırdığınızda, bir ritme yerleşmeniz ve uygun gördüğünüz şekilde saçmalamaya başlamanız uzun sürmez. Rune Factory 4 Special, özünde basit bir oyun ancak buna zaman ayırmayı seçerseniz inanılmaz derecede derinleşiyor.

Rune Factory 4 Special İnceleme: Monoton Bir Hayat

Rune Factory 4 Special

Ne yapmayı seçerseniz seçin, oyun oldukça rahatlatıcı. Yine de, Story of Seasons şemsiyesi altındaki tüm oyunlarda oldukça fazla kendini tekrar etme durumu mevcut. Bu nedenle, özellikle sizin için önemsiz işleri yapacak hayvan arkadaşlarınız olmadığında, bazı görevleri tekrar tekrar ve sıklıkla gerçekleştirirsiniz. Rune Factory 4 Special sıkıcı olabilir, bu yüzden zevk alabilmek için tekrara karşı bir dereceye kadar toleransa ihtiyacınız olacak. Bu yönün ötesine bakabilir veya aldırmazsanız, altında sonsuz çiftçilik, işçilik, yemek pişirme ve flört unsurlarıyla eğlenebileceğiniz dolu dolu bir oyun mevcut.

İlişkiler, Rune Factory 4 Special deneyiminin özü. Neşeli bir fantezi hayat simülasyonu olan oyun, sizi kasaba halkı ve benzer yaştaki bekarlar ile ilişkileri geliştirmeye teşvik ediyor. Selphia halkıyla konuşmak, ticaret yapmak, hediye vermek ve flört etmek, çiftçilik, zanaatkarlık ve dövüş kadar oyunun temel direklerinden bir tanesi. Aslında oyun, bu Özel sürüme özgü bonus Newlywed Mode ile bu ilişki kurma yönünü ön plana çıkarıyor; Oyun içi eşiniz için yeni bir hikaye bölümü.

Rune Factory 4 Special

Aralarından seçim yapabileceğiniz 12 potansiyel eşiniz olduğu için (erkek için altı ve kadın için altı), kilidini açmak için büyük miktarda bonus hikayeniz olacak. Benzer şekilde Another Episode, ana hikayeden sonra yer alan karakterlerin her biri için tamamen anlatılan bir son bölüm Bu büyüleyici olaylar, oyuncu kadrosundan hoşlanıyorsanız oynamaya veya izlemeye değer. Yazıda birkaç dördüncü duvarı kıran tıkaç var ve genellikle hafif yürekli ve esprili, ancak kasvetli noktaları da var. Oyunun cazibesinin çoğu, kasaba halkıyla kurduğunuz ilişkilerden ve Rune Factory 4’ün üç ana hikaye bölümünde size nasıl yardımcı olduklarına bağlı.

Oyun, 3DS oyunu Fire Emblem Awakening gibi kısmen seslendirilmiş. Minimalist yaklaşımı umursamıyorum; Oyunun 3DS kökenleri göz önüne alındığında, ses çalışması genel olarak şaşırtıcı derecede iyi. Tek şikayetim, metinde hızlı bir şekilde gezinmenin veya otomatik olarak ilerlemesini sağlamanın bir yolu olmaması. Ayrıca, bir karakterin güçlü bir şekilde konuştuğunu belirtmek için metinle oynayan can sıkıcı, gürleyen ses parçası olmadan da yapabilirdim. Neyse ki oyun bu efekti sık kullanmamış.

Rune Factory 4 Special İnceleme Sonucu

Rune Factory 4 Special

Rune Factory 4 Special, eski tarz cazibeli şirin simülasyonları seviyorsanız eğlenceli bir oyun. Eğlenceli, rahatlatıcı bir oyun, tonlarca derinlik, bolca karakter etkileşimi ve muazzam miktarda içerikle dolu. Tekrar eden unsurları veya eski görsel stili kaldıramıyorsanız, bu oyunu atlamak isteyebilirsiniz ancak oyunu veya Story of Seasons serisini bir bütün olarak uzaktan bile merak ediyorsanız, Rune Factory 4 Special size kesinlikle hitap edecek.

İnceleme Özeti

Rune Factory 4 Special PC İnceleme

Rune Factory 4 Special inceleme yazıma geçmeden önce Rune Factory serisinin, eski Harvest Moon/Story of Seasons çiftçilik ve yaşam simülasyonu oyunlarının bir yan ürünü olduğunu belirteyim. Bu oyunlar
0
Berbat

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!