Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Roblox’a ‘Dinamik Kafalar’ Güncellemesi Geldi

Roblox dinamik kafaları, Robloxians' avatarlarının bir dizi duygu sergilemesine izin verecek ve bu, geçmişin statik yüzlerine göre büyük bir değişiklik.

Platformda kısa süre önce piyasaya sürülen Roblox dinamik kafalar, oyuncuların çeşitli sanal yüz ifadeleriyle kendilerini ifade etmelerine olanak tanıyacak. Sandbox oyununun avatar formatına yönelik bu uzun zamandır beklenen güncelleme, oyunun düşük kaliteli bir çocuk oyunu olarak ününü aşmanın ve her yaştan insanın hayali sanal dünyalarda toplanabileceği bir platforma dönüşmenin başka bir yolu.

Roblox, 9-10 Eylül tarihlerinde San Francisco’da gerçekleşen Geliştirici Konferansı’nda oyuncuları avatar yüz ifadesi teknolojisiyle resmen tanıştırdı. Yakın tarihli bir blog yazısı, amacın “avatarlara daha yüksek kaliteli insan ifadesi” getirmek olduğunu belirterek, şirketin dinamik kafalara verdiği önem hakkında birçok ek bilgi sundu.

Roblox Dinamik Kafalar ile Karakterler Duygu Yüklü Olacak

Roblox

Blog yazısı, “Avatarlar, insanların kendilerini ve kimliklerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerini sağlıyor ve bunu iletişimin ötesinde şekillerde desteklemeye devam etmek istiyoruz. Her gün milyonlarca insan yeni görünümleri denemek ve farklı kişilikleri denemek için marketimizi kullanıyor, hatta bazen günde birden çok kez” ifadeleri ile teknolojinin önemi anlatıldı.

Geliştirici ekip, şirketin yakın zamanda piyasaya sürülen ve yüz ifadelerini avatarlarına eşlemelerine olanak tanıyan Live Animation Creator‘ı kullanarak benzersiz yüz ifadeleri oluşturabilecek. Süreç, oyuncuların “ruh halinize en uygun ve duygu ve jestleri daha iyi yakalayan çok çeşitli ifadeleri iletmek için avatarlar oluşturmasını” sağlayacak.

Araçlar, yeni makine öğrenimi modellerinden yararlanacak ve yüksek kaliteli tam vücut ve yüz animasyonları oluşturmak için gereken zaman ve kaynakları önemli ölçüde azaltacak. Herkes, yalnızca cihazının kamerasını kullanarak, avatarlar için dakikalar içinde profesyonel düzeyde animasyonlar yapabilecek.

Günümüzün dinamik kafaları esas olarak belirli oyuncu eylemleriyle tetiklenen sanal yüzlerden oluşsa da, sonunda Robloxian’ın avatarlarının gerçek zamanlı olarak tepki vermesini sağlamak için kamera yüz haritalama teknolojisinden yararlanabilecek. Sonuç olarak bu avatar ifadeleri, FaceTime memojileri ve animojileri için kullanılan teknolojiye benzer şekilde çalışabilecek.

Roblox’luların avatarlarının yüz ifadeleriyle tepki vermesine izin verme yeteneği, şirketin insanların eylemlerinin gerçek hayatta nasıl davrandıklarını taklit edebileceği bir metaverse geliştirmek için attığı bir başka adım olarak yorumlandı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.