Roblox, Günlük Kullanıcı Sayısı ile Dudak Uçuklattı!

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri haline gelen Roblox, ağustos ayında 48 milyon günlük kullanıcı sayısına ulaşarak rekor kırdı.

Bu yılın başlarında halka açılan Roblox Corporation, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz aya ilişkin raporunu açıklayan şirket, ağustos ayında tüm zamanların en yüksek noktası olan 48 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaştıklarını bildirdi. Mayıs ayında 41 milyon olan günlük aktif kullanıcı sayısı, sadece üç ayda tam 7 milyon arttı.

Aynı rapor, aylık kazançların yıllık yaklaşık yüzde 100 artışla 167 milyon ile 170 milyon dolar arasında olduğunu da ortaya koydu. Geçen yıl COVID-19 salgını nedeniyle popülaritesini artıran platform, gerçek hayatta buluşamayan oyuncular için popüler bir çevrimiçi mekan haline geldi. Oyun, o zamandan beri hem kullanıcı sayısı hem de gelir açısından istikrarlı büyümesini sürdürmeyi başardı.

Roblox, Ağustos Ayında 48 Milyon Günlük Aktif Kullanıcıya Ulaştı

Roblox kullanıcı sayısı

Geçen yıl Lil Nas X konseri gibi büyük etkinliklere ev sahipliği yapan Roblox platformu, 17 Eylül Cuma günü Twenty One Pilots konserini kullanıcılarıyla buluşturacak. Metaverse kavramını merkezine alan ve büyüme stratejisini bu yönde kuran Roblox, sektördeki diğer firmalara da örnek oluyor.

Metaverse konseptine dayanan diğer şirketler arasında Epic Games ve Facebook da yer alıyor. Roblox, geçtiğimiz günlerde platformdaki oyuncuların gerçek hayatta olduğu gibi sorunsuz bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olacak bir oyun içi sesli sohbet sistemi testi başlatmıştı.

Kullanıcıların oyunları programlamasına ve diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan oyunları oynamasına olanak tanıyan ‘deneyim platformu’, 2019 yılında Yılın Mobil Oyunu Dalında BAFTA Oyun Ödülü’ne aday gösterilmişti.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol