Mobile Legends: Bang Bang

Takip Et
5.4

Kullanıcı

Riot Games, Mobile Legends’ın Geliştiricisini Telif Hakkı İhlalinden Ötürü Dava Etti!

Riot Games, Mobile Legends'ın geliştiricisini birden fazla oyunlarında telif hakkı ihlali gerçekleştirdiklerinden dolayı dava etti. League of Legends'ta bulunan birden fazla içeriğin kopyalandığı iddiası var.

Riot Games, sevilen mobil oyunların geliştiricisinin sonunu hazırlayabilecek büyük bir dava dosyası ile mahkemeye başvurdu. Shanghai Moonton Technology ile davalık olan Riot Games, sevilen oyunları League of Legends üzerinden pek çok içeriğin kopyalandığını, telif hakkı ve ticari marka ihlali gerçekleştirildiğini iddia ediyor. LoL’de bulunan içeriklerin, SMT tarafından birden fazla oyunda kullanıldığını dava dosyasında belirtiyorlar. Magic Rush: Heroes, Mobile Legends: 5v5 MOBA ve Mobile Legends: Bang bang açılan dava kapsamında LoL’den içerik alan mobil oyunlar olarak gösteriliyor.

riot games

”Hak ihlaline konu olan oyun haritaları, içerikler, canavarlar, karakterler ve tasarımlar, Riot Games tarafından geliştirilen LoL’den doğrudan ve kasıtlı olarak alınmıştır.” ibaresi, birden fazla iddianın dava dosyasında yer aldığına işaret ediyor. Mobil oyunların oynanış sistemleri, haritaları, grafik özellikleri, karakter tasarımları, yazı stilleri ve daha pek çok detayı Legaue of Legends’ta karşımıza çıkan içeriklere gerçekten de benziyor.

riot games 1

Mobile Legends: 5v5 MOBA, Riot Games tarafından Google Play’e bildirildikten sonra kısa süre içinde yayından kaldırılmış. Bunun üzerine oyunda küçük çapta değişiklikler yapan ve ismini Mobile Legends: Bang bang olarak değiştiren geliştiriciler, herhangi bir açıklama yapmadan yeniden yayınlamışlar. Bu durum da davayı açan Riot Games’in gözünden kaçmamış.

Buraya tıklayarak 50 sayfaya yakın iddia içeren dava dosyasını görüntüleyebilirsiniz. Dava dosyasında, karşılaştırmalı olarak iki oyuna ait içeriklere yer verilmiş.

riot games 2

Riot Games tarafından iddia edilenlerin başlangıç noktası oyunun isminde ve logosunda saklı. Ardından haritalar, oynanış yapısı ve öteki içerikler geliyor. Çoğu kahramanın özellik ve tasarım açısından LoL’den çalınıp mobile uyarlandığı da iddia ediliyor.

Birbirine benzer kahramanlar, birbirine benzer mekanlarda karşımıza çıkıyor. Sihirdar Vadisi boyunca karşımıza çıkan pek çok içerik, Mobile Legends sahasında da göze çarpıyor. Renkler, detaylar, harita tasarımlarındaki konumlandırmalar ve bütün biçimler, neredeyse eksiksiz olarak Legaue of Legends içeriklerine benziyor.

riot games 3

Mobil oyun geliştiricisinin, kendini kanıtlamış olan bir oyunu kopyalayarak çok miktarda gelir elde ettiğini düşünen Riot’ın bu davanın peşini bırakacağını düşünmek zor. League of Legends gibi oyun ve e-spor sektöründe devasa bir ekosistem oluşturmuş yapımların, pek çok geliştiriciye ilham kaynağı olması mümkün. Ancak ortada kopyalama, telif hakkı ihlali ve ticari marka ihlali durumu varsa, çok büyük cezalar ile Moonton’un oyun dünyasından silinebileceğini de söyleyebiliriz.

1 Yorum

  1. Kara bela

    Evet hatta yeni karakteri bile çalıntı sett ten çalıntı yeni karakter atlas sett 2020 ocakta atlas ise 2020 marta çıktı

    Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol