Ring of Elysium İncelemesi

Kendi platformunun ardından Ring of Elysium şimdi de Steam'e geldi.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Battle Royale türü oyun dünyasında inanılmaz bir başarı yakaladı ve bunu kimsenin inkar etme şansı da yok. Tencent tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan Ring of Elysium da bunlardan birisi. Peki bugün Steam’de çıkışını yapan Ring of Elysium ne kadar başarılı, PUBG ve Fortnite’dan daha farklı olarak neler vadediyor?

Tencent Games (League of Legends gibi oyunların da sahibi olan firma) aslında daha önce projesini Europa ismiyle duyurmuştu fakat ticari sebeplerden ötürü Ring of Elysium değiştirildi. Yine de oyun içinde eski isme atıfta bulunan çeşitli ‘easter egg’ belirtileri bulunuyor.

Önce Garena platformu üzerinde yayınlanan oyun, bu sefer de Steam’e geldi ve ücretsiz olarak indirip oynamak mümkün. PUBG’ye karşı ciddi bir rakip olarak görülen PC’ye özel oyun, görsel tasarım ve oynanış mekanikleri olarak onu andırdığı gibi, yine içinde kozmetik satın alım seçenekleri barındırıyor.

Baştan söyleyelim, Ring of Elysium oldukça eğlenceli bir oyun ve eğer PUBG’yi sevdiyseniz, sizi saatlerce başında tutmayı başaracaktır. 2 ya da 4 kişi olarak da oynayabileceğiniz yapımda karşınıza farklı seçenekler çıkıyor, kaynak arayışına giriyorsunuz, arkadaşlarınızı kurtarıyorsunuz ve eşya takası yapabiliyorsunuz.

Ring of Elysium’un grafikleri oldukça güzel ve optimize edilmiş durumda. Işıklandırmalar oldukça gerçekçi dururken, PUBG’nin aksine çok güçlü bir sistem de ihtiyaç duymuyor ve daha sorunsuz oynayabiliyorsunuz. Örneğin bir GTX 750Ti ekran kartında Ring of Elysium’u maksimum ayarlarda oynayabilmek mümkün.

Oyunun haritasında lunaparklar, çardaklar, heykeller, rasathane gibi oldukça ilgi çekici yerler bulunuyor. Fakat kimi zaman neredeyse oynayan 60 kişi de bu bölgelere iniyor. Buralarda hayatta kalmak zor olsa da, aynı zamanda en iyi eşyalar da (8x dürbün gibi) burada saklı oluyorlar. Dolayısıyla bir noktadan sonra mücadele kaçınılmaz hale geliyor.

Ring of Elysium (ROE), PUBG ve Fortnite Arasındaki Farklar

Ring of Elysium’daki silah çeşitliliği oldukça geniş. Kısa ve uzun mesafeli dürbün seçeneklerinden tutun, farklı seviyelerde koruma sağlayan zırhlara kadar pek çok ekipman var. Oyunun en çok ilgi çeken noktalarından birisi ise sunduğu iklim ve zaman çeşitliliği. Gün ilerledikçe gece yaklaşıyor ve sonrasında başlayan fırtına harika bir atmosfer sunuyor.

Elbette Ring of Elysium her anlamda kusursuz değil. Pek çok diğer küçük battle royale oyunlarında olduğu gibi Ring of Elysium’da da bazı teknik problemler mevcut. Şu anda oyunun Avrupa sunucuları bulunmadığı için bir miktar fazla lag ile oynayabilirsiniz fakat bunun yakın bir tarihte ortadan kalkacağına eminiz.

Diğer yandan maalesef bazı oyuncuların Ring of Elysium’da başarılı olmak için hile kullandığına da şahit oldum. Normalde bu durum o kadar yaygın değil fakat geliştirici firma da hilecilerin farkında ve ilerleyen dönemlerde daha iyiye gideceğini düşünüyorum.

Sonuca gelecek olursak, elbette Ring of Elysium henüz ‘fırından yeni çıkmış’ bir oyun ve hala alması gereken çok yol var. Fakat henüz Erken Erişim’de olduğunu hatırlarsak, tüm bu geliştirmelerin zaman içinde yapılacağını söyleyebiliriz. Bu noktada böylesine güzel bir battle royale oyununu ücretsiz şekilde oyunculara sunan ve sık sık güncelleyen yapımcı firmayı da tebrk etmek şart.

Artıları:

  • Free to play oluşu
  • Yeni Battle Royale mekanikleri
  • Başarılı grafikler
  • Optimizasyon

Eksileri:

  • Sunucuların yetersizliği
  • Hilecilerin olması

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol