Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 Tanıtıldı

Qualcomm, Snapdragon 8 Plus Gen 1 isimli yeni amiral gemisi işlemcisini tanıttı.

Birkaç sızıntı ve söylentiden sonra, Qualcomm nihayet akıllı telefonlar için en son amiral gemisi yonga seti olan Snapdragon 8 Plus Gen 1‘i tanıttı. Daha iyi işlemci ve grafik birimi performansının yanı sıra, yeni işlemci yüzde 30 daha verimli çalışacak.

Açıkça söylemek gerekirse Snapdragon 8 Plus Gen 1 devrim niteliğinde bir işlemci değil. Plus varyantı, Snapdragon 8 Gen 1 ile karşılaştırıldığında küçük performans iyileştirmeleri ve daha iyi güç verimliliği sunan yükseltilmiş bir işlemci diyebiliriz. Bununla birlikte en önemli yenilik ise 4nm sürecine geçişle birlikte yüzde 30’a varan güç verimliliği oldu.

Snapdragon 8 Plus Gen 1 Özellikleri ve Avantajları

Snapdragon 8 Plus Gen 1
Yeni işlemci, düşük güç tüketimi ile öne çıkacak.

Snapdragon 8 Plus Gen 1, 3.2Ghz’de saat hızına sahip Cortex-X2 ana çekirdeği, 2.8GHz’de saat hızına sahip üç Cortex A710 performans çekirdeği ve 2.0GHz’de saat hızına sahip dört Cortex A510 verimlilik çekirdeği ile geliştirilmiş bir Qualcomm Kryo CPU’ya sahip. Qualcomm, yükseltilmiş yeni işlemcisinin Snapdragon 8 Gen 1’dekinden yüzde 10 daha hızlı olduğunu ve yüzde 30 daha iyi güç verimliliği sunduğunu iddia etti.

Yeni yonga setindeki Adreno GPU ayrıca yüzde 10’a kadar daha yüksek saat hızlarına ve güç tüketiminde yüzde 30’a varan azalmaya sahip. Snapdragon 8 Plus Gen 1’deki 7. Nesil Qualcomm Yapay Zeka Motoru da önceki modele göre watt başına yüzde 20’ye kadar daha iyi performans sunacak. Spectra 680 ISP ve Snapdragon X65 5G modem gibi özellikler ise değişmeden kaldı.

ASUS ROG, Black Shark, Honor, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, OPPO, OSOM, Realme, RedMagic, Redmi, Vivo, Xiaomi ve ZTE gibi akıllı telefon üreticileri yeni Snapdragon 8 Plus Gen 1 yonga setine sahip cihazlarını 2022’nin ikinci çeyreğinde piyasaya sürecek. Şirket kesin bir çıkış zaman çizelgesi paylaşmamış olsa da, sızıntılara göre yeni cihazları en erken Haziran ayında göreceğiz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.