Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 Tanıtıldı

Qualcomm’un 2022 yılında çıkış yapacak olan amiral gemi modellerine güç verecek, en güçlü işlemcisi Snapdragon 8 Gen 1 tanıtıldı.

Qualcomm yeni amiral gemi modellerine güç verecek en güçlü işlemcisini duyurdu. Qualcomm’un her yıl düzenlediği Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde yeni işlemci duyuruduldu.

Yeni amiral gemisi Snapdragon işlemcisinin isminin değişeceği bir süredir konuşuyordu. Sonunda Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinin tanıtılmasıyla yeni nesil amiral gemi işlemcinin adı kesinlik kazanmış oldu.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 Neler Sunuyor?

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1

Geçtiğimiz yıl duyurulan Snapdragon 888 işlemcisinin halefi olan Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinde Qualcomm ibaresi bulunmuyor. Qualcomm’un bu hamlesi Snapdragon’u ayrı bir marka olarak sunmasının bir planı olarak karşımıza çıkıyor.

İşlemci daha iyi performans, kamera teknolojisi, AI teknolojisi, güvenlik ve 5G gibi bazı önemli iyileştirmelerle geliyor. Qualcomm’un açıklamasına 8 Gen 1, Snapdragon 888’e göre CPU’da yüzde 20, GPU’da ise yüzde 30’luk bir performans artışı sunuyor.

8 Gen 1 işlemcisinin performansı arttırılırken CPU verimliliği yüzde 30, GPU verimliliği ise yüzde 25 oranda artıyor. Yeni işlemci yüksek performansının yanında daha az enerji harcıyor. Bu sayede kullanıcılara daha uzun batarya ömrü sunulmuş oluyor.

Snapdragon 8 Gen 1 teknik detaylarına gelecek olursak, işlemci 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime çekirdeğe, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 çekirdeğe ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdekten oluşan 8 çekirdekli bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor. Samsung’un 4 nm fabrikasyon sürecinden çıkan işlemcinin GPU tarafında ise Adreno 730’u barındıracağı söyleniyordu ancak Qualcomm açıklamasında model numarası vermeyerek, “Adreno GPU kullanıyor” işlemcisini kullanıyor denildi.

qualcomm snapdragon 8 gen 1 tanitildi 3

Dahili X65 modeme sahip olan ve bu sayede 5G ile birlikte WiFi 6’nın yanında 6E desteği sunan 8 Gen 1 işlemcisi, 18-bit RAW destekli 18-bit ISP desteği ile üreticilerin akıllı telefonlarında daha iyi kameralar oluşturmasına olanak sağlıyor. Amiral gemi işlemci 8K HDR video desteğine sahip yeni bir ISP ile geliyor ve bu ISP sayesinde 5 kat daha iyi gece çekimi yapılabiliyor. Snapdragon 8 Gen 1 ayrıca özel bir yapay bokeh motoruna da sahip.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, Snapdragon Sound desteği sayesinde yüksek kalitede müzik oynatımı ve aktarımı yapabiliyor. İşlemcinin yapay zeka motoru da 4 kat daha yüksek performans sunuyor. Kağıt üstünde oldukça güçlü görünen Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinin amiral gemi modellerinde nasıl bir performans sergileyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Qualcomm Snapdragon G3X İşlemcisi Sızdırılmıştı

qualcomm snapdragon 8 gen 1 tanitildi 4

Snapdragon 8 Gen 1 ile yeni bir dönemin başlangıcını yapan Qualcomm, Snapdragon G3X işlemcisi de dün sızdırılmıştı. Razer’ın el konsolunda kullanılacak bu işlemcinin özellikleri de sızdırıldı. Razer’ın el konsolunun özelliklerine bakacak olursak, USB-C üzerinden DisplayPort desteği, 6.000 mAh kapasiteli batarya, 1080p destekli kamera ve “inanılmaz ergonomi ve dokunma deneyimi” bulunuyor. Ekran boyutu bilinmiyor olsa da ekranın 120 Hz ekran yenileme hızı ve HDR desteği sunacağı görülüyor. VideoCardz ayrıca konsolun Wi-Fi desteği, 5G mmWave, Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2 desteğinin yanında xCloud gibi bulut tabanlı oyun akış platformlarına destek vereceğini belirtiyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.