Qualcomm Apple’a Rakip Olarak PC İşlemcisi Çıkartacak

Mobil işlemci üreticisi Qualcomm, Apple’a rakip olmak için kendi PC işlemcilerini çıkartmayı planlıyor.

Bilindiği üzere Apple geçtiğimiz yıllarda Mac cihazlarında Intel işlemcilerini kaldırarak, kendi geliştirdiği ARM temelli Apple Silicon işlemcilerine yer vermişti.

Apple Silicon işlemcilerin sunduğu yüksek performans pek çok işlemci üreticisinin dikkatini çekmiş durumda. Mobil işlemci devi Qualcomm Apple’a rakip olarak kendi PC işlemcisini çıkartmak için girişimlere başladı.

Qualcomm Apple

Qualcomm Apple’a Meydan Okumaya Hazırlanıyor

Qualcomm tarafından yapılan son açıklama ile birlikte 2023 yılından itibaren ARM temelli PC işlemcilerin çıkışı gerçekleşecek. Qualcomm Apple’a ARM temelli PC işlemci cevabını kendi geliştirdiği PC işlemcileri ile verecek.

Apple’ın ardından Qualcomm’un da ARM temelli PC işlemcisi geliştirmeye başlaması kullanıcıları memnun ediyor olsa da bu durumdan rahatsız olanlar da bulunuyor. Rahatsız olan şirketler ise elbette ki Intel ve AMD. İşlemci sektörünün değiştirmesiyle birlikte özellikle eski mimariler ağırlıklı olarak dizüstü bilgisayarlar tarafında geriye planda tutulmaya başlanmış olsa da masaüstü tarafında bu mimarileri görmek mümkün.

Intel ve AMD’nin de ARM temelli işlemciler üzerinde çalıştığı biliniyor. Hatta AMD bu çalışmaları çok daha uzun süredir yürütüyor. AMD’nin ARM temelli işlemcisinin ne aşamada olduğu henüz bilinmiyor. Intel’in ise hibrit mimari modelleri ile gelecekte işlemci pazarındaki hakimiyetini sürdürme niyetinde olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak yukarıda yer alan markaların yanında yazılım devi Microsoft cephesi de kendi ARM temelli işlemcilerini geliştiriyor.

qualcomm applea rakip olarak pc islemcisi cikartacak 3

ARM temelli işlemciler yüksek performansının yanında düşük enerji tüketimi ile biliniyor. Daha önce dizüstü bilgisayar modelleri için de işlemciler geliştiren Qualcomm’un asıl hamlesinin 2023 yılında geleceğini söyleyebiliriz.

Burada önemli bir nokta bulunuyor ki o da uyumluluk. Apple Silicon tabanlı işlemcilere geçişi uzun bir süre olsa da Mac uygulamalarının yeni yeni Apple Silicon’a adapte olduğunu görüyoruz. Apple yeni teknolojileri kendi sistemine hızlı adapte etmesiyle biliniyor olsa da Qualcomm ve diğer işlemci üreticilerinin ARM temelli işlemcilerinin çıkışıyla birlikte işletim sistemlerinin bu işlemcilere hemen tam destek vereceğini söyleyemeyiz.

Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol