İki Battle Royale Oyunu PUBG ve Free Fire Davalık Oldu!

PUBG: Battlegrounds ve PUBG Mobile'ın arkasındaki şirket olan Krafton, telif haklarını ihlal ettiği iddiasıyla popüler battle royale oyunu Garena Free Fire'a dava açtı.

Krafton, PUBG benzeri oyunlara savaş açtı. Güney Koreli şirket, dünyanın en popüler mobil battle royale oyunlarından Free Fire‘ın telif haklarını kasıtlı şekilde ihlal ettiğini iddia ediyor. Geliştirici Garena ile mahkemelik olan Krafton, oyunun iOS ve Android mağazalarda bulunması nedeniyle Apple ve Google‘a da dava açtı.

TechCrunch tarafından aktarılan bilgilere göre firma, Garena’nın Free Fire oyunlarını “PUBG Battlegrounds’un yetkisiz sürümleri” olarak tanımlıyor. Öte yandan iki battle royale oyunu ilk kez karşı karşıya gelmiyor. Krafton, Free Fire’ın 2017’de piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, Garena’yı oyunun temel unsurları kopyalamakla suçlamıştı. Singapur’daki dava, iki şirketin anlaşması ile sonuçlansa da, taraflar arasında herhangi bir lisans anlaşması imzalanmamıştı.

PUBG Benzeri Oyunlar Hedefte

pubg benzeri oyunlar

Bu nedenle firma, iOS ve Android uygulama mağazalarında hala mevcut olan Free Fire ve Free Fire MAX‘i hedef alarak Garena’ya karşı ABD mahkemelerinde dava açtı. Krafton’un iddiasına göre açılış havadan indirme mekaniği, silahlar, zırhlar, nesneler, konumların kombinasyonu ve seçimi, genel renk şemaları, malzemeler ve dokular dahil PUBG Battlegrounds‘a özgü çok sayıda öğe, Free Fire tarafından kapsamlı şekilde kopyalandı.

pubg free fire davası
Krafton, telif hakkı ihlali iddiasını güçlendirmek için PUBG ile Free Fire’ı karşılaştıran çok sayıda yan yana görüntü paylaştı.

Oyunun çıkışından bu yana dünya çapında milyonlarca dolar kazandığını vurgulayan şirket, yasal taleplere rağmen Free Fire oyunlarını uygulama mağazalarından kaldırmayan Apple ve Google‘a da dava açtı. Öte yandan Krafton’un Google’ı dava etmesinin tek nedeni Play Store değil. Şirket ayrıca Free Fire oyununu içeren YouTube videolarını kaldırmayı reddettiği için de Amerikalı firmadan şikayetçi.

Krafton’un Free Fire gibi PUBG benzeri oyunlara karşı başlattığı yasal savaşın nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek. Konuya ilişkin yeni gelişmeler yaşanması halinde sizleri bilgilendireceğiz. En güncel oyun haberleri, rehberler ve incelemelerden haberdar olmak için bizi Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın!

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol