Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PlayStation Patronu Activision Blizzard Skandalı Hakkında Konuştu

Geçtiğimiz günlerde piyasaya adeta bomba gibi düşen şirketteki cinsel suistimali iddiaları hakkında PlayStation Patronu bu skandal hakkında sessiz kalmadı.

PlayStation patronu Jim Ryan, geçtiğimiz günlerde bomba söylenti; Activision Blizzard’ın The Wall Street Journal’ın Bobby Kotick‘in cinsel suistimal ve taciz iddialarını yıllardır bilindiği belirtilen ve suçluları savunan fakat hissedarlarına yalan söylediğini iddia eden bomba habere verdiği yetersiz yanıt hakkında konuştu.

PlayStation Patronu Ryan Hayrete Düştü!

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere Ryan, Activision Blizzard’ın belirtilen makalede bildirilen cinsel istismar ve taciz iddialarını ele alma şeklini eleştirdi. Activision’ın bugüne kadar toksik ve kadın düşmanı şirket kültürünü kötüye kullanma ve tacize uygun şekilde ele almak için çok fazla bir şey yapmadığını, kendisinin ve liderliğinin “kalbinin kırıldığını ve açıkçası okumaktan hayrete düştüğünü” belirtti.

Ryan, “Makale yayınlandıktan hemen sonra derin endişemizi ifade etmek ve makalede öne sürülen iddiaları nasıl ele almayı planladıklarını sormak için Activision’a ulaştık” dedi. “Cevap açıklamalarının durumu doğru bir şekilde ele aldığına inanmıyoruz.” diyerek de eklemelerde bulundu.

PlayStation

Sony, Activision ile onlarca yıldır yakın bir ilişki içinde. Şirketler, Call of Duty ve Crash Bandicoot gibi PlayStation konsollarında yayınlanan Activision oyunlarının çoğu için ayrıntılı pazarlama anlaşmaları üzerinde sık sık işbirliği yaptığı gözlerden kaçmıyor.

The Wall Street Journal’ın yazısı yayımlandıktan kısa bir süre sonra, 150’den fazla Activision Blizzard çalışanı bir grev düzenledi ve yalnızca cinsel taciz skandalına katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda insan kaynaklarından bir yönetici suçunu sonlandırmasını engellemekle suçlanan Kotick’in derhal istifasını istedi. Cinsel taciz, kendini taciz ettiği eski bir personeli öldürmekle tehdit etmek ve özel uçağının pilotunun kendisine cinsel tacizde bulunmasının ardından bir uçuş görevlisini kovmakla suçlanıyor. Şirketin yönetim kurulu, CEO’yu savunan bir bildiri yayınladı ve bu, hissedarları da istifa çağrısı yapmaya sevk etti.

Bu arada, Blizzard’ın eski eş lideri Jen Oneal, ağustos ayındaki rol için işe alındığından beri meslektaşı Mike Ybarra’dan daha az maaş aldığını ve daha 2007’de kariyerinin başlarında tacize uğradığını söyledi ancak görevinden istifa ettikten sonra kendisine eşit ücret teklif edildiğini söyledi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.