Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PlayStation’a 6 Milyar Dolarlık Dava Açıldı

Sony PlayStation, aşırı pahalı oyunlar ve oyun içi satın alımlarla "müşterilerini dolandırdığı" iddiaları nedeniyle İngiltere'de yaklaşık 6 milyar dolarlık dava ile karşı karşıya.

Sony PlayStation, rekabet yasasını ihlal ettiği oyun geliştiricileri ve yayıncılarına haksız hüküm ve koşullar dayattığı ve fiyatları fahiş oranda artırdığı iddiasıyla İngiltere’de dava edildi. BBC’nin haberine göre Japon şirket, haksız bulunması halinde yaklaşık 6 milyar dolarlık (108.631.200.000 TL) bir tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Rekabet Mahkemesi’ne sunulan şikayette, oyun şirketinin pazar lideri olarak konumunu kötüye kullanarak oyun geliştiricileri ve yayıncılarına, oyun geliştiricileri ve yayıncıları üzerinden PlayStation Store‘da yapılan her dijital oyun veya oyun içi satın alma için yüzde 30 komisyon da dahil olmak üzere hüküm ve koşullar dayattığı iddia ediliyor.

PlayStation, Haksız Kazanç Sağlamakla Suçlanıyor

sony playstation

Dava dilekçesinde, Sony’nin eylemlerinin tüketiciler için fiyatları artırdığı ve müşterilerden dijital oyun satın alımları için son altı yılda toplam 5 milyar sterline kadar “farkında olmadan fazla ücret alınmasına” yol açtığı öne sürülüyor. Kişi başına tahmini zararın 67 sterlin ile 562 sterlin arasında olduğu belirtiliyor.

Bu rakam, Ağustos 2016’dan bu yana konsollarında veya PlayStation Store üzerinden dijital oyunlar veya eklenti satın alan tüm müşterileri kapsıyor. Öte yandan dijital platformlarda komisyon ve fiyat artışları konusundaki şikayetler ilk kez dile getirilmiyor. Geçmişte Apple ve Google’a karşı da başka ülkelerde benzer davalar açılmıştı.

Davacılar, Sony’nin Uzlaşacağını Öngörüyor

playstation dava

PlayStation‘a yönelik davayı üstlenen tüketici hakları uzmanı Alex Neill, “Gerçekten güçlü bir davamız olduğuna inanıyoruz, yoksa bunu yapmazdık. Sony’nin konumunu kötüye kullandığına ve müşterilerini dolandırdığına inanıyoruz” dedi.

Bu nitelikteki davaların çözülmesinin birkaç yıl sürebileceği ve Sony PlayStation’ın uzlaşmayı reddetmesi durumunda tazminat almaya hak kazanabilecek kişilerin beklemeyi bırakılabileceği konusunda uyarıda bulunan Neill, “Etkilenen tüketici sayısı ve fazladan alındığına inandığımız miktar göz önüne alındığında, Sony’nin anlaşmak isteyeceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.