Oyun Endüstrisi Hakkında Birçok İlginç Detay Paylaşıldı

ISFE ve EGDF federasyonları, Avrupa oyun endüstrisinin 2020'deki durumunu özetleyen ortak bir rapor yayınladı. Diğerlerinin yanı sıra, Avrupa'da en çok satan oyunun FIFA 21 olduğunu öğrendik.

Geçtiğimiz sene oyun endüstrisi için de benzersiz bir dönemdi. 2020 yılı bazıları için finansal çöküş anlamına gelirken, diğer ürünler bu süre zarfında olağanüstü bir popülerlik kazandı. Pandemi sayesinde, Avrupa’daki video oyun endüstrisi normalden çok daha iyi performans gösterdi.

Oyun Endüstrisi Gelirlerini Katladı

ISFE (Avrupa Etkileşimli Yazılım Federasyonu) ve EDGF’nin (Avrupa Oyun Geliştirici Federasyonu) son raporuna göre, 2020’de Avrupa’da yaşayan kullanıcılar oyunlarda 2019’a göre yüzde 22 daha fazla para harcadı. Gelirler 23 milyar avroya ulaştı. Bu miktarın yüzde 44’ünden konsol oyunları, yüzde 40’ından mobil oyunlar ve sadece yüzde 14’ünden PC ürünleri sorumlu. En uçta, yalnızca yüzde 2 üreten isteğe bağlı hizmetler ve yayın kanalları yer aldı.

Platformdan bağımsız olarak gelir kaynakları söz konusu olduğunda, yüzde 40’ı dijital oyun ve DLC satın alımlarından, yüzde 40’ı ise mobil uygulamalardan geldi. Kalan yüzde 20, oyunların fiziksel kopyalarının satışından elde edildi. Dijital pazar, 2019’da 11 milyar avro olan geliri 2020’de 14 milyar avroya çıkardı. Bu pay içerisinde oyunların tam sürümleri bu toplamın yalnızca yüzde 25’ini oluşturdu. Geriye kalan yüzde 64’ü çeşitli oyun ek paketlerinin satışından gelir ve yüzde 11’i aboneliklerden ve sosyal oyunlardan geldi.

Oyun Endüstrisi

Avrupa’da 2020’nin en çok satanlar listesi de aynı derecede ilginç. İlk sırada FIFA 21 yer aldı. FIFA’yı artık ölümsüz sayabileceğimiz GTA V izledi ve podyumdaki son sırayı başka bir FIFA aldı. Daha fazla yer Call of Duty: Black Ops – Cold War, Animal Crossing New Horizons, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, Call of Duty: Modern Warfare, Assassin’s Creed Valhalla ve Red Dead Redemption 2 tarafından alındı.

Avrupalı ​​bir oyuncunun yaş ortalamasının 31 civarında olduğunu da rapordan öğreniyoruz. Avrupa oyun endüstrisinde yüzde 20’si kadın olmak üzere 86.953 kişi çalışıyormuş ancak, oyunculara gelince, dijital eğlencenin tadını çıkaranların yüzde 47’si kadın, yüzde 53’ü erkek. Haftada oyun oynamak için harcanan ortalama saat sayısı 9,5 olarak hesaplandı.

Diğer tüm ilginç verileri burada bulabilirsiniz.

Oyun endüstrisi, muhtemelen birkaç tanesinden biri olarak, pandemi zamanlarında çok başarılı oldu ancak bu yıl durum normalleşmeye başladı ve muhtemelen artık bu kadar hızlı büyüme görmeyeceğiz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol